این روزها افراد بسیاری هستند که در شرایط مختلف مثل مسیر رفت و آمد، مترو، اتوبوس، هنگام آشپزی، موقع ورزش و … به پادکست گوش می‌دهند. پادکست‌های زیادی در اپلیکیشن‌های مختلف با موضوعات متنوع برای هر قشر و سلیقه‌ای در دسترس است. شروع تولید این نوع محتوا به سال 2013 برمی‌گردد و از زمان تا کنون پیشرفت‌های زیادی را در این حوزه شاهد بوده‌ایم. نگاهی کوتاه به آمار و ارقام سال‌های اخیر نشان‌دهنده‌ی افزایش محبوبیت پادکست‌ها است و از آنجا که کسب و کارها برای ارتباط با مخاطب‌های بیشتر باید در رسانه‌هایی دست به تبلیغ بزنند که مخاطب‌های بیشتری دارند، پادکست‌ها فضای خوبی برای این کار به حساب می‌آیند.

تبلیغات در پادکست برای کسب و کارهای اسپانسر آن نتیجه‌های خوبی را به ارمغان آورده است و لازم به ذکر است میزان تعامل مخاطب‌ها با تبلیغات پادکست چند برابر میزان تعامل مخاطب‌ها با تبلیغات در رادیو است.

اگر شما هم به این موضوع علاقمند شده‌اید با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر با تبلیغات در پادکست‌ها و استراتژی آن‌ها آشنا شویم.

پادکست
تبلیغات پادکست

راهکارهای اجرای تبلیغات حرفه‌ای در پادکست

برای اینکه نتایج بهتری از تبلیغات در پادکست به دست آورید بهتر است از تجربه‌ی دیگران در این زمینه بهره ببرید. در ادامه راهکارهای داشتن تبلیغاتی حرفه‌ای در پادکست‌ها را با هم به بررسی می‌نشینیم.

هدف افزایش آگاهی از برند است نه تولید سرنخ

از تبلیغات پادکست برای افزایش آگاهی از برند خود کمک بگیرید. ممکن است لیدهای بسیاری هم از این طریق به دست آورید ولی تمرکزتان باید بر روی افزایش آگاهی از برند باشد. قابل ذکر است که تبلیغات ارگانیکی که توسط گوینده گفته می‌شود نسبت به تبلیغی که از پیش می‌نویسید و به گوینده می‌دهید، عملکرد بسیار بهتری دارد.

سلیقه‌های متفاوت را از دست ندهید

تبلیغات خود را تنها به پادکست‌هایی که محتوایشان مرتبط با کسب و کار شما است نسپارید زیرا مخاطب‌های شما می‌توانند سلیقه‌ها مختلفی داشته و پادکست‌های متفاوتی گوش دهند. برای مثال افرادی که به پادکست روانشناسی یا ورزشی یا کمدی یا .. گوش می‌کنند هم می‌توانند به کسب و کارهای حقوقی یا مالی علاقمند باشند.

بداهه‌ها را دریابید

تبلیغاتی که به صورت بداهه توسط پادکستر اجرا می‌شود بیشتر مورد توجه مخاطب‌ها قرار می‌گیرد زیرا این نوع از تبلیغات واقعی‌تر بوده و اعتماد بیشتری جذب می‌کند. در حالی که تبلیغات از پیش نوشته شده حس خوبی در شنونده ایجاد نخواهد کرد.

تبلیغات بداهه تنها با اشاره‌ای صورت می‌گیرد و شنونده چندان متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی‌شود ولی در مقابل تأثیرگذاری بیشتری دارد.

مسیر خود را ارزیابی کنید

برای به  موفقیت رسیدن تبلیغات در پادکست باید کمپین‌های تبلیغاتی را ارزیابی کنید. پیش از اقدام، تحقیق کنید، اطلاعات خود را در رابطه با روش‌های مختلف و میزان اثرگذاری آن‌ها بالا ببرید تا هدفمندتر انتخاب کنید. در غیر اینصورت مجبور هستید مدام آزمون و خطا داشته باشید تا بدانید کدام روش‌ها برای شما کارآمدتر خواهد بود.

تبلیغات حرفه ای در پادکست
راهکارهای تبلیغات حرفه ای در پادکست

تبلیغات در پادکست در ایران

بازاریابی از طریق پادکست استراتژی‌ای در حال رشد است. بیشتر مردم در این روزها با پادکست آشنایی داشته و این مارکت پر از قابلیت هر روز شنوگان بیشتری به دست می‌آورد. به همین دلیل برندها نمی‌توانند از چنین فرصتی برای تبلیغات غافل شوند.

محبوبیت پادکست‌ها در ایران هم مانند دیگر نقاط جهان رو به افزایش است و امروزه شاهد تولید پادکست‌های فارسی فراوانی هستیم. شما هم می‌توانید به عنوان تبلیغ دهنده به وسیله‌ی اسپانسر شدن، کسب و کار خود را به صورت کاملاً طبیعی و بدون ایجاد مزاحمت به مخاطب‌ها معرفی کرده و راه خود را به زندگی آن‌ها پیدا کنید.

نظر شما چیست؟  پادکست‌ها تا چه اندازه می‌توانند در ایجاد آگاهی از برند و جذب مشتری مؤثر باشند؟ بعد از خواندن این مقاله آیا شما هم پادکست‌ها را فرصتی مناسب و در حال رشد می‌بینید که می‌توانید از طریق آن موفقیت‌های بزرگی را برای کسب و کارتان به همراه بیاورید؟

پس تا این بازار اشباع نشده و مخاطب نسبت به آن بی اعتنا نشده، آن را دریابید و بیشترین بهره‌ها را از آن ببرید.