با توجه به رشد تكنولوژی و تبدیل شدن گوشی‌های همراه به یك از اجزای جدا نشدنی از زندگی جامعه بشری، بازاریابی وارد عرصه جدیدی شده است. تبلیغات موبایلی گام مهمی در جهت رشد كسب و كارها محسوب میشود.

این روزها بسیاری از صاحبان مشاغل به جای نصب بنرهای تبلیغاتی در گوشه و كنار شهر، ترجیح میدهند كه تبلیغات را در گوشی‌های همراه انجام دهند؛ چرا كه بیشترین تعامل را با مخاطبان امروزی دارد. در این مقاله از ترافیك مدیا قصد داریم تا در خصوص این دسته از تبلیغات و تأثیرات مثبتی كه بر روند پیشرفت كسب و كارها داشته است بپردازیم؛ با ما همراه باشید:

معرفی تبلیغات موبایلی

انواع مختلف تبلیغات موبایلی همانند تبلیغات پوش نوتیفیكیشن این روزها طرفداران زیادی پیدا كرده و نرخ تعامل با كاربران موبایلی را به شدت افزایش داده است. تقریباً از سال 2014 بود كه با توجه به نتایج مثبت تبلیغات در موبایل سرمایه گذاری در این عرصه صعودی شد؛ به طوری كه در حال حاضر با ظهور نرم افزارهایی مثل اینستاگرام، این دسته از تبلیغات دیجیتال ماركتینگ اهمیت فوق العاده‌ای پیدا كرد.

منظور از تبلیغات موبایلی آگهی‌هایی است كه بر روی گوشی‌های همراه به نمایش در می‌آید كه از جمله آنها میتوان به پیامك‌های متنی، پیام‌های نصبی و كلیكی در نرم افزارهای موبایلی یا بازی‌های موبایلی، ویدیو فلش و تبلیغات صوتی نام برد.

این تبلیغات كاملاً متناسب با ابعاد صفحه نمایش طراحی شده و بهینه سازی میشوند و با استفاده از استراتژی‌های سنتی برای جمع آوری داده‌ها استفاده میكند. اگر كمپین‌های تبلیغات موبایل را بررسی كرده باشید متوجه خواهید شد كه به بهترین و مؤثرترین شكل توانسته با برقراری رابطه شخصی‌سازی شده با كاربران نرخ تعامل با آنها را بالا ببرد كه مهمترین هدف هر كسب و كاری به شمار میرود. از دیگر مزایای تبلیغات موبایل میتوان به موارد زیر اشاره كرد:

  • امكان دسترسی به طیف زیادی از مخاطبان در تمام روز
  • امکان هدف‌گذاری دقیق بر اساس اطلاعات موجود
  • بستر مناسب برای آشنایی با رفتارهای مخاطبان
  • تبلیغات شخصی‌سازی شده و مناسب با ترجیحات مخاطبان
  • فراهم بودن گزینه‌ها و راهکارهای جذاب و خلاقانه
  • ارتقای درآمد توسعه‌دهندگان
  • بالا رفتن نرخ خرید
  • بالا بردن ترافیك ورودی و بازدید از وبسایت
  • افزایش میزان دانلود برنامه یا نصب اپلیکیشن
  • اثربخشی بیشتر کمپین‌های تبلیغاتی
بیشتر بخوانید:  نکات کلیدی در عکاسی از لوازم خانگی

معرفی انواع تبلیغات موبایل

یكی از مؤثرترین روش‌ها برای برای معرفی خدمات و محصولات و به عبارتی برندسازی در یك جامعه، تبلیغات در گوشی‌های همراه است كه این روزها جزء لاین فك زندگی روزمره مبدل شده است. انواع تبلیغات موبایلی به شرح زیر هستند:

تبلیغات دارای جایزه یا  Rewarded Video Ad

این دسته از تبلیغات، همان تبلیغات درون برنامه‌ای یا ویدیوهای کوتاه تبلیغاتی بوده كه احتمالاً بارها در حین كار با یک اپلیکیشن، مشاهده كرده‌اید؛ با مشاهده این ویدیوها یك جایزه از پیش تعیین شده‌ به کاربران اختصاص داده خواهد شد كه همین امر نرخ تعامل با كاربران را بالا خواهد برد. به علاوه افزایش CR  یا نرخ نمایش كامل در این تبلیغات موجب میشود كه درآمد مؤثر هزاره یا eCPM  بالا برود.

تبلیغات بینابینی یا  Interstitial

این نوع از تبلیغات موبایل هنگام استفاده از برنامه‌های مختلف یا بازدید از صفحات وب، به نحو بنرهای تمام صفحه یا ویدیوهای گذرا در یك تایم از پیش مشخص شده نشان داده میشوند.

این تبلیغات بدون در نظر گرفتن ترجیحات کاربران به نمایش درمی‌آید. منظور از ویدیوهای گذرا نوعی از تبلیغات ویدیویی است که کاربران میتوانند بعد از گذشت ۵ ثانیه از شروع نمایش، آن را متوقف کنند. از آنجایی كه نمایش این گروه از آگهی‌ها بر خلاف میل مخاطب نمایش داده میشود، نرخ نمایش كامل آنها پایین میباشد.

تبلیغات پیش‌نمایشی یا  Pre-roll

این گروه از تبلیغات همانطور كه از نامشان مشخص است آگهی‌های ویدیویی هستند كه به صورت پیش نمایشی ۱۰ تا ۳۰ ثانیه‌ای طول می‌كشند و  قبل از کلیپ اصلی به نمایش درمی‌آیند.

تبلیغات همسان یا  Native

این گروه از تبلیغات موبایل با محتوا هماهنگی كامل داشته و به طور طبیعی در معرض دید کاربران قرار میگیرد و به این ترتیب با ایجاد هویت بصری یكپارچه برای محتوا به تجربه کاربری کمک خواهد كرد؛ از این جهت درآمد توسعه دهندگان را نیز بالا خواهد برد.

بیشتر بخوانید:  نکات کلیدی برای تولید فیلم ‌های آموزشی

هزینه انواع تبلیغات موبایل

تبلیغات موبایلی در كنار تأثیرات مثبت آن بسیار مقرون به صرفه بوده و همین امر موجب شده تا روز به روز سرمایه گذاری روی آن افزایش پیدا كند. انواع این تبلیغات بر اساس هزینه به موارد زیر تقسیم میشوند:

هزینه به ازاء فعالیت یا  Cost Per Action

در این روش از تبلیغات موبایل بر اساس تعداد فعالیت‌های صورت گرفته هزینه پرداخت خواهد شد كه از جمله آنها میتوان به مشاهده کامل ویدیو، تعداد کلیک، اشتراک گذاری، عضویت و … اشاره کرد.

هزینه به ازاء نصب یا  Cost Per Install

در این روش به ازای هر نصب مبلغی به شبكه تبلیغاتی پرداخت میشود كه به تبع به افزایش میزان كاربران برنامه‌های موبایلی كمك خواهد كرد.

هزینه به ازاء نمایش کامل ویدیو یا  Cost Per Complete View

همانطور كه از نام این روش مشخص است، به ازای هر نمایش كامل ویدیو هزینه‌ای پرداخت خواهد شد كه در كمپین‌های پیام رسانی كاربرد دارد. هدف از انجام این تبلیغات معرفی محصولات و برندسازی است.

هزینه به ازاء کلیک یا Cost Per Click

در این روش هم بر مبنای تعداد كلیك‌ها بر روی آگهی هزینه‌ای به شبكه‌های تبلیغاتی پرداخت میشود كه نرخ بازدید و تعامل كاربران را افزایش خواهد داد.

رموز موفقیت در تبلیغات موبایل

با توجه به استقبال گسترده از تبلیغات موبایلی و افزایش رقابت در این بستر، علی رقم صرف هزینه شاید نتوان نتیجه مطلوب را كسب كرد. محتوای تبلیغاتی خلاقانه و جذاب، هماهنگی با انواع سیستم عامل‌های موبایل، شخصی سازی و در نظر گرفتن رفتار كاربران از عواملی هستند كه شما را به اهداف تبلیغاتی خواهد رساند و موفقیت كمپین‌های تبلیغاتی را تضمین خواهد كرد.