پیش از اینکه صحبت در مورد تبلیغات موضوعی را شروع کنیم، بد نیست این نکته را یادآور شویم که زمانی تبلیغات موفق عمل می‌کند و به هدف خود (فروش، افزایش بازدید، جذب لید و …) می‌رسد که تبلیغ درست، برای فردی درست در زمان و مکانی درست اجرا شود. عملکرد تبلیغات موضوعی هم همین است که کمک کند تا مناسب‌ترین تبلیغ را برای مخاطبی مناسب و در زمان و مکانی مناسب به نمایش بگذارید و تبلیغی موفق داشته باشید.

اگر مجله‌های قدیمی را به یاد داشته باشید، احتمالاً به خاطر می‌آورید که اگر مقاله‌ای در صفحه‌ای منتشر می‌شد و این مقاله در مورد راه‌های مراقبت از پوست و زیبایی بود، در صفحه‌ی سمت چپ پزشک‌های تغذیه و زیبایی و اطلاعات تماسشان در اختیار شما مخاطب می‌گرفت. در حقیقت افرادی که به مطالعه چنین مقاله‌ای می‌پردازند، به احتمال زیاد از تبلیغات متخصص‌های زیبایی استقبال خواهند کرد. این نمونه نشان دهنده‌ی رویکرد تبلیغات موضوعی است. در ادامه بیشتر با تبلیغات موضوعی و نحوه عملکرد آن آشنا خواهیم شد.

عملکرد تبلیغات موضوعی چگونه است؟

با استفاده از تبلیغات موضوعی کسب و کارها این امکان را دارند تا بدون در نظر گرفتن اطلاعات کاربر و از طریق روش‌های متن کاوی و هوش مصنوعی بهترین تبلیغ را با توجه به محتوای موجود در صفحه یا محیط به کاربرها نشان دهند. همانطور که در نمونه‌ی بالا دیدیم آنچه مهم است قرار دادن تبلیغی مرتبط با موضوع صفحه است. در واقع کاربر به منظور یافتن پاسخ یا رفع نیازی به آن صفحه مراجعه کرده است و انگیزه‌ی کافی برای انتخاب راه‌حل پیشنهادی شما را دارد. پس از آنجا که تبلیغات موضوعی مرتبط با نیاز فعلی کاربر است، می‌تواند توجه کاربر را جلب کند.

این نوع از تبلیغات در کمپین‌های بنری و همسان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد هر چند که کاربرد آن تنها به این کمپین‌ها ختم نمی‌شود. در واقع در هر مکانی می‌توان از تبلیغات موضوعی بهره برد. برای مثال در استخرها می‌توان تبلیغات لباس و تجهیزات شنا داشت و … .

بگذارید با مثال دیگری درک این بحث را ساده‌تر کنیم. زمانی‌که سقوط Felix Baumgartner (فلیکس باومگارتر؛ اولین چتربازی که موفق به شکستن دیوار صوتی شد)، به‌دلیل شرایط آب و هوایی به تاخیر افتاد، برند KitKat از این وضعیت به نفع شرکت خود بهره برد و تبلیغی منتشر کرد و در آن نشان داد آنچه باعث تأخیر در سقوط فلیکس شد این بود که او درحال خوردن بیسکوییت کیت کت بوده است.

همانطور که می‌بینید کیت کت از یک خبر داغ و مهم برای تبلیغ محصول خود استفاده کرد. این مصداق بارزی از تبللیغات موضوعی است. لازم به ذکر است که کیت کت بار دیگر، یک روز قبل از زمان تعیین شده بعدی برای سوط آزاد فلیکس، بالونی بزرگ را با نماد کیت کت به هوا فرستاد و بازم هم از این فرصت و خبر داغ به نفع خود استفاده کرد.

تبلیغات موضوعی چه مزایایی دارد؟

این نوع از تبلیغات همچون دیگر روش‌های تبلیغاتی مزایای بسیاری دارد که در زیر با برخی از آن‌ها آشنا می‌شویم:

  • هدف قرار دادن کاربرهایی باالقوه و علاقمند
  • بهینه کردن بودجه کمپین‌های تبلیغاتی به منظور آگاهی از برند
  • جلوگیری کردن از نمایش تبلیغ در صفحات نامرتبط و مراقبت از نام برند
  • کم کردن احتمال کوری تبلیغاتی (کوری تبلیغاتی یا Ad Blindness به موقعیتی گفته می‌شود که در آن کاربرها تنها تبلیغات مورد نیازشان را می‌بینند. در واقع تنها تبلیغاتی مورد توجه کاربر قرار می‌گیرد که مورد نیازش باشد و دیگر آیتم‌های تبلیغاتی نظر او را جلب نمی‌کند.)

چطور می‌توان از تبلیغات موضوعی بهره برد؟

به کمک تبلیغات موضوعی تبلیغ شما در معرض نمایش برای کاربرهایی قرار می‌گیرد که در حال مطالعه محتوایی متناسب با کسب و کار شما هستند یا در محیطی متناسب با موضوع کسب و کار شما قرار دارند. با در نظر گرفتن این امکان، می‌توانید تبلیغات خود را تنها برای علاقمندان به کسب و کارتان به نمایش بگذارید. این روند آگاهی از برند شما را افزایش می‌دهد و این یکی از مهمترین نتایجی است که تبلیغات موضوعی برایتان به همراه می‌آورد.

در تبلیغات موضوعی از آن جهت که تبلیغتان در محتوا و محیطی متناسب قرار می‌گیرد، بیشترین بازخورد را دریافت خواهید کرد و در نتیجه از هدر رفتن بودجه تبلیغاتی جلوگیری می‌شود.

به طور خلاصه تبلیغات موضوعی و نحوه عملکرد آن این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان بتوانید با کاربری که نیاز لحظه‌ای او با کسب و کار شما مرتبط است، ارتباط بگیرید و محصول یا خدمت خود را به او ارائه کنید. همانطور که متوجه شدیم نمایش تبلیغ درست در زمان و مکانی مناسب نقشی مکمل و فزاینده در اثرگذاری و نتیجه‌بخشی تبلیغ دارد.

در بسیاری موارد، این تکنیک تبلیغاتی بسیار قدرتمندتر از دیگر کمپین‌های تبلیغاتی عمل می‌کند، پس توصیه می‌کنیم از پتانسیلی که تبلیغات موضوعی در اختیارتان می‌گذارد غافل نشوید و بهترین بهره را از آن ببرید.