با پیشرفت تکنولوژی و کسب و کارها از به برای رشد و موفقیت خود مجبور شدند که به دنیای اینترنت قدم بگذارند. و در پی این اتفاق، تبلیغات اینترنتی هم بازار داغی پیدا کرد و ما هر روز شاهد تغییرات و بهبود این روش‌های تبلیغاتی در اینترنت هستیم. یکی از ویژگی‌های بارز تبلیغات اینترنتی که باعث محبوبیت این نوع تبلیغات شده است، امکان آنالیز و بررسی کردن آن‌ها به صور ت دقیق است.

همین امکان مانیتور کردن و کنترل میزان ترافیک‌ها و … و به دنبال آن آگاهی کسب و کارها از میزان مؤثر بودن روشی که در پیش گرفته‌اند، باعث شده است که صاحبان کسب و کارها بیشتر به تبلیغات هدفمند روی آوردند، تبلیغاتی که نرخ بازگشت سرمایه بالایی دارند. در راستای همین تغییرات تبلیغات اینترنتی هر روز در حال بهبود است تا بیشترین بازخورد را در اختیار کسب وکارها قرار دهد.

یکی از این روش‌های تبلیغات اینترنتی هدفمند که در سال‌های اخیر توجه بسیاری از کسب و کارها را به خود جلب کرده است، تبلیغات CPA است. این نوع تبلیغات کاملاً مبتنی بر نتیجه هستند و تبلیغ دهنده تنها در صورتی هزینه تبلیغ را پرداخت می‌کند که تبلیغاتش به عملی که می‌خواسته منجر شود.

تبلیغات CPA چیست؟

CPA مخفف Cost per action به معنی هزینه به ازای هر اکشن است. منظور از اکشن، اقدام به عمل (عملی که که هدف تبلیغ است) توسط کاربر است. در تبلیغات پرداخت به ازاي اكشن هزینه‌ی تبلیغات بابت جذب و اقدام به عمل کاربر است و در غیر اینصورت تبلیغ دهنده هزینه‌ای متحمل نخواهد شد.

مزیت‌های تبلیغات پرداخت به ازاي اكشن

تبلیغات CPA به خاطر هدفمند بودن و نرخ بالای بازگشت سرمایه بسیار مورد توجه هستند. از مزیت‌های این نوع از تبلیغات اینترنتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هدفمند بودن آن
 • ریسک پایین در پرداخت هزینه‌ها (پرداخت تنها در صورتی است که اکشنی انجام شود)
 • امکان محاسبه‌ی ROI در کمپین‌های تبلیغاتی CPA
 • آزادی عمل برای تبلیغ دهنده
 • افزایش طول عمر مشتری در این روش
 • امکان بالای جذب کاربران وفادار
 • مدل پرداختی در اين تبلیغات

حال که از مزیت‌های این نوع تبلیغات آنلاین برایتان گفتیم، بد نیست با نقطه‌ ضعف‌های آن هم آشنا شوید تا با آگاهی کامل بتوانید روش کارآمدی برای تبلیغاتتان در پیش بگیرید.

احتمال اینکه مصرف کننده همان بار اولی که تبلیغی را می‌بیند، اکشنی که مد نظر است را انجام دهد، خیلی زیاد نیست زیرا اثرگذاری تبلیغات تنها در صورتی است که تعداد دفعات زیادی توسط کاربر دیده شود. همچنین در این روش تبلیغاتی گستره‌ی مخاطبان نسبت به دیگر روش‌های تبلیغاتی کمتر است.

آنچه در تبلیغات CPA باید به آن توجه داشت

برای اینکه از اين تبلیغات نتیجه‌ی بهتری بگیرید، مواردی هست که باید آن‌ها را رعایت کنید.

 • اکشن را متناسب با هدف کسب و کارتان مشخص کنید

هزینه‌ی تبلیغات پرداخت به ازاي اكشن به ازای جذب و اکشن مخاطب است، به همین خاطر اکشنی را که مد نظر دارید بر اساس اهداف و نیاز کسب و کار خود و در نظر گرفتن مشتریانتان تعریف کنید تا بهترین بازخورد را داشته باشید.

 • مشخص کنید کجای کسب و کارتان هستید

کجای مسیر کسب و کارتان هستید؟ در این مرحله سود برایتان اهمیت دارد یا افزایش آگاهی از برندتان؟ تعریف دقیق اهدافتان نقش اساسی‌ای در اين تبلیغات دارد.

 • بودجه‌ی تبلیغات خود را مشخص کنید

بودجه‌ی خود را مشخص کنید و ببینید چه میزانی از آن را می‌توانید در  تبیلغات خود صرف کنید.. زمانی تبلیغات خود را انجام دهید که بودجه‌ی کافی برای این کار داشته باشید.

 • مدیر تبلیغات داشته باشید

داشتن یک مدیر تبلیغات خوب به شما کمک می‌کند تا بهترین مدل تبلیغاتی را برای کسب وکار خود انتخاب کنید و با نظارت روی کمپین‌های تبلیغاتی خود هر روز روش‌ها و راهکارهای خود را بهبود بخشید.

تبلیغات به ازای هر اکشن حتی برای کسب وکارهای کوچک که بودجه‌ی چندانی هم ندارند، گزینه‌ی مناسبی است چرا که می‌توانند مطمئن باشند بودجه‌ای که صرف تبلیغات کرده‌اند قطعاً به کسب و کارشان برمی‌گردد.

مدل‌های تبلیغاتی آنلاین با توجه به گسترش دنیای تبلیغات و تقاضای و نیاز کسب و کارها همواره در حال تغیییر و پیشرفت هستند و هرکدام از آن‌ها معایب و مزایای خود را دارند. ریسک‌پذیری بعضی از  این روش‌ها نسبت به دیگری کمتر است و تبلیغات CPA یکی از کم ریسک‌ترین این نوع تبلیغات هستند.