یکی از کاربردی‌ترین شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر شبکه تلگرام است. این شبکه طبق آمار بیش از 50 میلیون دنبال کننده ایرانی دارد و پس از اینستاگرام پربازدیدترین پلتفورم اجتماعی به شمار می‎رود. بدیهی است که این شبکه می‌تواند فرصتی طلایی برای تبلیغات و معرفی کسب و کارتان باشد. تبلیغات گسترده تلگرام یکی از راه‌های مؤثر در حوزه دیجیتال مارکتینگ است. در این شیوه تبلیغاتی همانند اینستاگرام تبلیغات شما در کانال‌های پربازدید تلگرامی منتشر می‌شود تا اعضای کانال با آن آشنا شوند. برای نتیجه بخش بودن این دسته از تبلیغات، عملکرد اصولی شما در این شبکه شرط اصلی است.

تبلیغات گسترده تلگرام به چه صورت است؟

اگر برای کسب و کار خود، کانال تلگرام دارید و محصولات و خدمات خود را در آن معرفی می‎کنید، برای افزایش اعضای آن بایستی در همین پلتفورم تبلیغات گسترده انجام دهید. به این صورت که محتوای مدنظر خود را به کانال‌های پربازدید بسپارید تا در زمان مناسب منتشر کنند تا افراد بیشتری جذب کانالتان شود.

تبلیغات در تلگرام بر مبنای شمار بازدیدها عمل می‌کند. یعنی شما به ازای تعداد بازدیدها در کانالتان، هزینه پرداخت می‌کنید. از این نظر تبلیغات تلگرامی مشابه تبلیغات کلیکی است که به ازای تعداد کلیک‌ها هزینه پرداخت می‌شود.

تبلیغات تلگرام برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

برای ارتقای آمار فروش محصولات خود بایستی دیده شوید و تلگرام یکی از بهترین شبکه‌ها به این منظور است. با این حال این شیوه تبلیغات زمانی مؤثر واقع می‌شود که هدفمند و اصولی انجام شود. درواقع بایستی محتوای تبلیغاتی خود را متناسب با سبک کانال تلگرامی منتشر کنید. چرا که هر کانال موضوع به خصوصی دارد و به تبع دنبال کننده‌های متفاوتی دارد.

برای مثال اگر محصولات آرایشی و بهداشتی ارائه می‌کنید، بایستی تبلیغات آن را در کانال‌هایی که بانوان دنبال کننده آن هستند منتشر کنید تا نتیجه دهد. انتشار محتوا در کانال‌های بی ربط با سبک کسب و کارتان تنها هزینه شما را به باد می‌دهد، بدون اینکه نتیجه‌ای داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  طراحی ریسپانسیو یا AMP، کدامیک انتخاب بهتری است؟

از سوی دیگر یکسری از کسب و کارها هستند که نیازی به تبلیغات در شبکه تلگرام ندارند. برای مثال افرادی که در حوزه فروش مصالح ساختمانی فعالیت می‌کنند،  مخاطب هدفی در کانال‌های تلگرامی نخواهند داشت. در ادامه کسب و کارهایی را معرفی می‌کنیم که پتانسیل کافی برای کسب بهترین نتیجه از تبلیغات تلگرامی را دارند:

 • کسب و کارهایی که در کانال‌های تلگرامی مشتری هدف دارند.
 • کسب و کارهای مرتبط با حوزه آموزش که قصد برگزاری وبینار یا سمینار دارند.
 • کسب و کارهایی که قصد هدایت کاربران به سایت یا فروشگاه خود را دارند.
 • کسب و کارهایی که قصد دارند برندسازی کنند.

نحوه اجرای تبلیغات گسترده تلگرام

برای تبلیغات در این شبکه شما می‌توانید از دو راه اقدام کنید؛ راه اول این است که خودتان مستقیماً با ادمین‌های کانال ها ارتباط بگیرید تا تبلیغات شما را انجام دهد؛ راه دوم هم این است که از طریق آژانس‌های تبلیغاتی این کار را انجام دهید. به تبع همکاری با آژانس های تبلیغاتی به دلیل تجربه بالای تیمی و آشنایی بیشتر با فضای شبکه‌های اجتماعی نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

مزایای تبلیغات گسترده تلگرام

تبلیغات گسترده در تلگرام چه مزایایی دارد؟

طبق آمار تلگرام بیشترین آمار دانلود را در بین شبکه‌های اجتماعی دارد. بنابراین تبلیغات در این شبکه در دیده شدن کسب و کار شما نقش به سزایی دارد. به طور کلی مزایای مهم تبلیغات در تلگرام عبارتند از:

امکان تبلیغات در کانال‌های مرتبط با کسب و کارتان

شما در تلگرام می‌توانید انواع کانال ها با هر موضوعی پیدا کنید که از بین آنها برخی کاملاً متناسب با کسب و کارتان خواهند بود. انتشار محتوای تبلیغاتی شما در در کانال‌های مرتبط با کسب و کارتان اهمیت زیادی دارد و نقش قابل توجهی در بازگشت سرمایه شما دارد.

از آنجایی که یافتن این کانال‌ها زمانبر است همکاری با آژانس تبلیغاتی که فهرستی از انواع کانال‌ها را در اختیار دارند، برای شما راحت‌تر است.

حذف کردن کانال‌های نامربوط یا نامناسب از لیست تبلیغات

هر کسب و کاری برای تبلیغات گسترده در هر پلتفورمی، تلگرام یا اینستاگرام بایستی یکسری خط قرمزها را برای خود مشخص کند. در تلگرام کانال‌هایی با محتواهای نامناسب و یا نامربوط به نوع کسب و کارتان وجود دارد که تبلیغات در آنها هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. شما با کمک آژانس‌های تبلیغاتی می توانید خیلی راحت چنین کانال‌هایی را از فهرست تبلیغات خود حذف کنید و بدون نگرانی کمپین خود را پیش ببرید. به این ترتیب سرمایه شما در کانال‌های نامربوط هزینه نمی‌شود و سرمایه گذاری شما شکلی هدفمند و اصولی به خود خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات در پادکست و نکاتی که باید در آن رعایت کنید

دریافت گزارش دقیق و آنلاین

در تبلیغاتی که بر اساس شمار بازدیدها انجام می‌شود، مانند همین تبلیغات تلگرامی، می‌توان در هر لحظه از کمپین گزارش دقیقی دریافت کنید و از درست اجرا شدن آن اطمینان حاصل کنید.

صرفه جویی در هزینه‌ها

در تبلیغات بازدیدی، تمامی هزینه‌هایی که پرداخت می‌کنید به بازدید تبدیل می‌شود. بنابراین اگر به صورت هدفمند در کانال‌های مرتبط انجام شود، سرمایه شما به راحتی جبران می‌شود.

تعرفه تبلیغات گسترده تلگرام بر چه اساسی مشخص می‌شود؟

هزینه تبلیغات در کانال‌های تلگرام با توجه به تعرفه‌های مختلفی که ادمین‌ها بیان می‌کنند، موضوع پربحث این روزهای شبکه‌های اجتماعی است. در این رستا بایستی ادمین‌های پیج ها را شناخته و با برقراری ارتباط مثبت و سازنده، کمپین های تبلیغاتی خود را در بهترین زمان و البته با مناسب‌ترین هزینه اجرا کنید. به طورکلی هزینه اجرای تبلیغاتی گسترده تلگرامی به متغیرهای مختلفی مربوط است که عبارتند از:

 • تعداد بازدیدهای مدنظر
 • موضوع کانال انتخابی
 • تعداد دنبال کننده های کانال
 • اعتبار کانال
 • سبک محتوای تبلیغاتی شما
 • زمان انتشار محتوای تبلیغات
 • نحوه انتشار محتوا (پین شدن پست، پست آخر بودن و …)
 • تعداد تبلیغات کانال انتخابی

در پایان بایستی یادآور شویم که تبلیغات در هر شبکه اجتماعی بایستی هدفمند اجرا شود. در تبلیغات گسترده تلگرام هم بایستی متناسب با سبک و موضوع کسب و کارتان، بهترین کانال تلگرامی را انتخاب کنید تا هزینه ای که به ازای بازدیدها پرداخت می‌کنید هدر نرود.