عكاسی تجاری از محصولات مختلف كه با هدف تبليغات انجام ميگيرد، نيازمند تجهيزات صنعتی است كه با كمك آنها ميتوان تمام فنون و ترفندهای حرفه ای عكاسی را پياده سازی و اجرا كرد. وجود گروهی از تجهيزات ضروری است درحالی كه وجود گروهی از آنها الزامی نيست. اين روزها برندها و مدل‌های مختلفی از تجهيزات صنعتی برای عكاسی وجود دارند كه به به تبع هزينه تهيه آنها متفاوت است؛ با اين وجود در اختيار داشتن استوديو با تجهيزات حرفه‌ای زمينه دريافت قراردادهای بزرگتر و كسب درآمد بيشتر را فراهم خواهد كرد.

تجهيزات صنعتی برای عكاسی

همانطور كه در مقدمه به آن اشاره كرديم، عكاسی صنعتی  با هدف تبليغات محصولات مختلف صورت گرفته و برای اجرای ايده‌های آن نياز به تجهيزات حرفه‌ای می‌باشد كه به شرح زير هستند:

دوربین عکاسی

اولين و مهمترين وسيله برای عكاسی حرفه‌ای دوربين است. انتخاب دوربين ديجيتال مناسب از ميان برندها و مدل‌های مختلف بر اساس نياز و بودجه صورت ميگيرد. اين روزها دوربين اس ال آر از سه برند سوني، كانن و نيكون حرف اول را در جهان می‌زنند؛برای عملكرد حرفه‌ای در زمينه عكاسی بهتر است جديدترين مدل از اين سه برند را انتخاب كنيد.

در صورتي كه بودجه كافی داريد پيشنهاد ما انتخاب و خريد از ميان مدل‌های  كانن MVI  ، نیکون D850 یا سونی A7RIII    می‌باشد. با اين حال اگر مبتدی هستنيد و بودجه كافی در اختيار نداريد، دوربين‌های برند هسلبلاد و پنتاكس گزينه‌های خوبی خواهند بود.

تجهيزات صنعتی برای عكاسی

لنزهای عكاسی

دوربين‎ها معمولاً با لنز همراه هستند كه اصطلاحاً به آنها لنز تست يا كيت گفته ميشود؛ اين لنزها اگرچه برای شروع كار مناسب هستد اما دارای كيفيت متوسطی هستند و برای كارهای فوق حرفه‌ای آنطور كه بايد مناسب نيستند. از اين رو پيشنهاد میشود در هنگام خريد اين لنزها را با لنزهای  با كيفيت تر عوض كنيد.

در حوزه خريد لنز هم باز ميزان بودجه شما اهميت دارد؛ درصورتی كه بودجه كافی نداريد لنزهای  24-70 و 105-24 مناسب هستند و درصورتی كه بودجه كافی داريد به سراغ لنز 18-55 برويد.

میز عکاسی

يكی از تجهيزات صنعتی برای عكاسی كه بدون آن اجرای ايده‌ها امكانپذير نيست، ميز عكاسی است.برای عكاسی از محصولات چه به شكل زمينه سفيد، و چه به صورت دكوراتيو نياز به ميزی داريد تا سوژه را روی آن قرار داده و سپس نورپردازی و صحنه پردازی كنيد.

در برخی  از منابع ميز عكاسی با عنوان ميز نور عكاسی شناخته ميشود كه منظور از آن قرار دادن سوژه و سپس نورپردازی آن است. هرچند اين روزها ميزهای عكاسی هستند كه با استفاده از پس زمينه شفاف يا منبع نوری از پايين سوژه نور ساطع ميكنند.

ميزهای عكاسی را هم ميتوان به صورت آماده تهيه كنيد و هم با استفاده از پروفيل‌های آهن يا چوب آنها را بسازيد. ميزهای  عكاسی دست ساز مزايايی دارند كه مهمترين آنها عبارتند از:

 • جابجایی آسان به علت سبک و چند تکه بودن
 • همراه داشتن زمینه سفید شفاف
 • یکدست كردن پس زمینه عکس به دليل داشتن انحنای زمینه
 • موجود بودن در سایزهای مختلف متناسب با نیاز

با وجود همه مزايايی كه در بالا به آنها اشاره كرديم، يكی از مشكلات ميز عكاسی دست ساز ضعف و عدم تحمل وزن زياد سوژه است؛ از اين رو بهتر است ميز با پايه‌های چوبی يا فلزی تهيه كنيد.

تجهیزات نورپردازی

گروه ديگري از تجهيزات صنعتی برای عكاسی  تبليغاتی از محصولات، تجهيزات نورپردازی هستند كه عبارتند از:

 • دستكم ۲ شاخه فلاش استودیو با قدرت ۲۵۰ ژول
 • سه پایه نور به اندازه فلاش ها
 • رادیو فلاش
 • نورسنج
 • رفلکتور عکاسی
 • سافت باکس نور
 • اسنوت، بک گراند و کاسه استاندارد نور

چادر عکاسی

اين تجهيزات در مدل‌ها، برندها و البته قيمت‎های مختلفی در بازار موجود هستند. برای مثال درصورتی كه در ابتدای كار هستيد ميتوانيد از فلاش‎های معمولی استفاده كنيد؛ اين درحالی است كه برای خلق تصاوير جذاب بايستی از فلاش های حرفه‌ای استفاده كنيد كه به تبع قيمت بيشتر دارند.

اگرچه برای عكاسی محصولات فروشگاهی ميتوانيد از يك شاخه فلاش و يك رفلكور استفاده كنيد اما گاهی برای اجرای برخی  ايده‎های  عكاسی نياز داريد تا چند منبع نوری فراهم كنيد.

تجهيزات صنعتی برای عكاسی

سه پایه

در عكاسی تبليغاتی به ويژه آنهایی كه با نوردهی طولانی و تكنيك نقاشی نور تهيه میشوند، وجود سه پايه برای جلوگيری از لرزش دوربين ضروری است؛ اين وسيله درصورتی كه دستيار نداشته باشيد كمك بسياری به شما خواهد كرد.

از مهمترين كاربردهای سه پايه ميتوان به عكاسی از محصولات فروشگاهی اشاره كرد. با استفاده از سه پايه ميتوان دوربين را در جای ثابت و مناسب قرار داد و از تمام محصولات در كادر يكسان عكس برداری كرد؛ درواقع سه پايه كمك ميكند با تسلط بر تركيب بندی عكس، صحنه را به خوبی مديريت كنيد.

اکسسوار عکاسی تبلیغاتی

اكسسوری همه ابزارهای  تزئيناتی هستند كه برای افزايش جذابيت سوژه عكاسی و صحنه پردازی از آنها استفاده ميشود. از گلدان‌های كوچك گرفته تا جعبه‌های  رنگی همه از تزئيناتی هستند كه با كمك آنها ميتوان صحنه پردازی جذابی كرد تا سوژه بهتر ديده شود. اين ابزارهای  تزئيناتی معمولاً متناسب با موضوع و سوژه انتخاب و تهيه ميشوند.

فون و دکورهای عکاسی تبلیغاتی

منظور از فون بك گراند يا تصوير پس زمينه طرحدار يا ساده‌ای هستند كه بيشتر در عكاسی صنعتی و تبليغاتی كاربرد دارد. گروهی از اين بك گراندها ساده هستند اما با اين حال ميتوان از بك گراندهای  سفيد براقی هم استفاده كرد كه بازتاب نور را بهتر نشان میدهد. اين پس زمينه‌های ساده به صورت رول‌هایی با ابعاد 2×3 ، 3×5 يا 70×100 موجود هستند.

گروه ديگري از بك گراند ها تحت عنوان بك دراپ‌های طرحدار شناخته ميشوند كه از جنس تخته‌های سه لايه‌ای هستند كه با استفاده از رنگ‌های مختلف طرح‌هایی روی آنها كشيده شده است.

دكورها هم بخش ديگری از صحنه عكاسی هستند كه بسته به ايده ميتوانند فضايی چند متری يا كمتر از يك متر را داشته باشد. گاهي نياز هست كه از دكورساز برای اجرايی كردن ايده‎های خلاقانه و مهم كمك گرفت.

سيستمهای كامپيوتری و نرم افزارهای اديت و ويرايش عكس

روشن است كه برای تهيه عكس هایی با كيفيت و رزولوشن بالا نياز به سيستم كامپيوتری فوق پيشرفته داريد كه داراي كارت گرافيت و سي پی يو با قدرت پردازش بالا، هارد با قدرت ذخيره سازي بالا (ترجيحاً SSD) و Ram  با دست كم 8 و حداكثر 16 گيگا بايت ظرفيت باشد.

در كنار همه تجهيزات صنعتی برای عكاسی برای بهبود و رفع نقايص عكس‌های ديجيتال نياز به نرم افزارهای  كامپيوتری داريد كه مهمترين آنها عبارتند از:

ادوبی فتوشاپ Adobe Photoshop

ادوبی کمرا را Adobe Camera Raw

ادوبی لایتروم Adobe Lightroom