امروزه تولید محتوا بخش مهم و اصلی برای رشد هر کسب و کاری است. اهمیت و جایگاه بالای محتوای تصویری هم برای همه‌ی ما به اثبات رسیده است و در مقاله‌ی پیشین هم در این رابطه صحبت کردیم. باید گفت که موفقیت بازاربی دیجیتال بستگی زیادی به تولید محتواهای تصویری، ویدئویی و صوتی با کیفیت دارد. به عبارتی می‌توان گفت که عکس‌ها و ویدئوها قسمت مهمی از هویت بصری هر برندی هستند.

برای مثال آنچه شما را به خرید یک نوشیدنی تشویق می‌کند، یک متن نوشته‌ی 500 یا حتی 1000 کلمه‌ای نیست. هیچ مخاطبی برای انتخاب یک نوشیدنی مقاله‌ای نمی‌خواند اما در مقابل دیدن تصویری از یک نوشیدنی خنک که رویش قطرات آب نقش بسته، آن هم در روزهای گرم تابستان بسیار ترغیب کننده است.

در ادامه‌ی این مقاله تجهیزات تولید محتواهای تصویری را به شما معرفی می‌کنیم که در راستای تبلیغات و برندسازی به  آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد.

تجهیزات لازم برای تولید محتوا

برای تولید محتوای تصویری با کیفیت تجهیزاتی لازم است که هر فرد آماتور و حرفه‌ای باید در تولید محتوای خود از آن‌ها استفاده کند. البته تهیه این تجهیزات به بودجه و نیاز شما هم بستگی دارد اما اگر می‌خواهید حرفه‌ای باشید و حرفه‌ای عمل کنید، بهتر است از تهیه‌ی این تجهیزات غافل نشوید.

به طور کلی ابزارهای تولید محتوای تصویری، ویدئویی و صوتی به شرح زیر هستند.

دوربین عکاسی

دوربین را می‌توان اصلی‌ترین و مهمترین ابزار تولید محتوا دانست. به خاطر داشته باشید دوربین مناسب برای تولید محتوا دوربینی است که قابلیت فیلم برداری هم داشته باشد. البته بسیاری از دوربین‌های دیجیتال امروزی این امکان را دارند.

برای تولید محتواهای حرفه‌ای‌تر و با کیفیت‌تر توصیه می‌کنیم از دوربین‌های DSLR استفاده کنید. تنوع این دوربین‌ها کم نیست و قیمت آن‌ها هم بسته به امکانات و کیفیتی که ارائه می‌کنند متفاوت است. در انتخاب این دوربین توجه کنید که کیفیت عکس آن حداقل 20 مگا پیکسل باشد و ویدئوی تولیدی آن کیفیت فول اچ دی داشته باشد.

دوربین‌های کامپکت هم گزینه‌ی خوبی برای تولید محتوا هستند. این دوربین‌ها به عنوان دوربین‌های خانگی دیجیتال شناخته می‌شوند اما بعضی از آن‌ها خروجی‌های با کیفیتی را در اختیارتان قرار می‌دهند.

تجهیزات تولید محتواهای تصویری
تجهیزات لازم برای تولید محتوا تصویری

لنز دوربین

یکی از ویژگی‌هایی که دوربین‌های DSLR در اختیارتان قرار می‌دهند، امکان تعویض لنز است. خرید لنز بستگی به نیاز و بودجه‌ی شما دارد. نکته‌ای که نباید فراموش کنید امکان زوم در دوربین است. این ویژگی به شما کمک می‌کند تا به راحتی بتوانید کادرهای باز و بسته داشته باشید.

تأثیر این ابزار در کیفیت تولید محتوا به قدری است که می‌توان گفت 50 درصد کار بستگی به آن دارد.

سه پایه

سه پایه یکی دیگر از تجهیزات مورد نیاز در تولید محتوا است. با استفاده از سه پایه عکس‌ها و ویدئوهایی بدون لرزش تولید می‌کنید. لرزش و تکان دست باعث می‌شود نقطه‌ی فوکوس هم با هر تکانی تغییر پیدا کند.

تجهیزات نورپردازی

دوربین و لنز عالی بدون نورپردازی خوب هیچ اهمیتی نخواهند داشت. برای تولید نور در فضاهای بسته و کم نور نیاز به منابع نور ثابت، سافت باکس و سه پایه نور است.

ابزارهایی که برای نورپردازی در تولید محتوا استفاده می‌شوند از فلاش‌های نور ثابت، پنل‌های LED و رینگ لایت گرفته تا حتی لامپ‌های کم مصرف هر کدام مزیت‌های خاص خود را دارند. اینکه چه تعداد منبع نوری در نظر بگیرید کاملاً به فضای شما بستگی دارد اما به طور کل حداقل دو منبع نوری باید در سمت چپ و راست سوژه قرار بگیرد و ارتفاع آن‌ها هم باید از سوژه بیشتر باشد. می‌توانید از یک منبع نور سومی هم برای نورپردازی پس زمینه استفاه کنید تا محتوایی باکیفیت‌تر داشته باشید.

فلاش‌های نور ثابت هم یکی دیگر از ابزارهای نورپردازی هستند که قابلیت تنظیم شدت نور را دارند.

پنل‌های LED نورهای ثابتی هستند که نرم و کم سایه بوده و حرارت کمی هم تولید می‌کنند. این نوع از نورهای ثابت از نظر مصرف انرژی بسیار به صرفه بوده و در تولید محتواهای ویدئویی و تیزرهای کوتاه از آن‌ها استفاده می‌شود. این پنل‌ها به دلیل سبک بودن کارآیی زیادی دارند و برخی از انواع آن‌ها امکان تنظیم درجه و رنگ نور را هم به شما می‌دهند.

رینگ لایت‌ها و سافت باکس‌ها از  کاربردی‌ترین تجهیزات تولید محتواهای تصویری هستند. مصرف انرژی رینگ لایت‌ها بسیار کم بوده و امکان تنظیم دمای نور را هم دارند. سافت باکس‌ها هم برای نرم و کم سایه کردن نور استفاده می‌شوند.

از سه پایه‌ها هم برای ثابت کردن محل نور استفاده می‌شود. سه پایه‌ها در بیشتر مواقع امکان جابجایی، تغییر ارتفاع و زاویه تابش را در اختیارتان می‌گذارند.

تجهیزات تولید محتواهای تصویری
تولید محتوای ویدیویی

تجهیزات صدابرداری

باید گفت که دوربین‌ها خود امکان ضبط صدا را دارند اما مسئله اینجاست که دروبین‌ها نه تنها صدای سوژه بلکه صداهای محیط را هم ضبط می‌کنند. در نتیجه محتوای تولیدی خیلی با کیفیت نخواهد بود. برای رفع این مشکل باید از میکروفون‌های خارجی استفاده کرد تا بتوان صدای اصلی را از صداهای مزاحم تفکیک کرد.

البته کاربرد میکروفون‌ها تنها در محتواهای ویدئویی نیست بلکه در تولید محتوای صوتی هم کاربرد دارند.

میکروفون‌ها انواع مختلفی دارند. میکروفون‌های USB که به کامپیوتر متصل شده و بیشتر کاربران یوتیوپ از آن استفاده می‌کنند. این میکروفون به خاطر استفاده آسان و کیفیت تقریباً خوب برای تولید پادکست‌ها مناسب هستند. میکروفون شاتگان نوعی دیگر میکروفون است که به وسیله‌ی روکشی ابری و ضد شوک صداهای اضافه را حذف می‌کند. و در آخر میکروفون‌های یقه‌ای که یکی از پرکاربردترین نوع میکروفون در تولید محتوا هستند. این دستگاه دارای یک فرستنده، یک گیرنده و یک میکروفون قابل نصب روی یقه لباس است.

پرده

پرده یکی دیگر از تجهیزات ضروری در تولید محتوا است. برای اینکه بتوانید در عکس‌ها و ویدئوهای خود تمرکز را روی سوژه قرار دهید، باید پس زمینه‌ای ساده و خلوت برای آن‌ها در نظر بگیرید. پرده‌ها در رنگ‌های مختلفی هستند که رنگ آن بسته به نیاز شما مشخص می‌شود اما پرده کروماکی یا همان پرده سبز پرکاربردترین و معروف‌ترین آن‌ها است.

نرم افزارهای ادیت و تدوین

این ابزارها آخرین تجهیزات مورد نیاز برای تولید محتوای ویدیویی هستند. در آخر کار خروجی‌ها نیاز به ادیت و تدوین دارند. با استفاده از نرم افزارهای ادیت و تدوین می‌توانید ایرادهای محتواهای تصویری، صوتی و ویدئویی خود را برطرف کنید.

تمام تجهیزات تولید محتواهای تصویری را به طور کلی برایتان آوردیم. سعی کنید با توجه با بودجه‌تان بهترین امکانات را برای تولید محتوای خود تهیه کنید تا بتوانید روند موفق‌تر و رو به رشدی در پیش بگیرید. اگر هم در حال حاضر بودجه برای تهیه‌ی این ابزار ندارید، می‌توانید از خدمات استودیوهای عکاسی و ضبط ویدئو کمک بگیرید.