هر كسب و كاری در هر حوزه‌ای كه فعالیت می‌كند دارای رقبایی است كه باید همیشه رفتار آنها را مدنظر داشته باشد. لازمه موفقیت شناخت دقیق رقبا و پیش گرفتن از آنها در جلب اعتماد مشتریان محسوب می‌شود. در دیجیتال ماركتنیگ به ویژه در مبحث سئو این موضوع اهمیت دو چندان دارد. تحلیل رقبا در سئو به شما كمك می‌كند در صفحه نتایج جستجو رتبه بالایی دریافت كرده و آمار بازدید از صفحات سایت شما افزیش پیدا كند.

در این مقاله از ترافیك مدیا علاوه بر معرفی مراحل آنالیز و تحلیل رقبای آنلاین قصد داریم تا اهمیت آن را بررسی كنیم؛ با ما همراه باشید:

اهمیت بررسی و آنالیز رقبا در مبحث سئو

این روزها بر شمار كسب و كارهایی كه با طراحی سایت وارد فضای پررقابت اینترنت می‌شوند، افزوده می‌شود. از این جهت رقابت در این فضا برای كسب نتایج برتر و دریافت آمار بازدید بالاتر شدت می‌گیرد. اینجاست كه كسب اطلاعات دقیق از آنالیز كاربران اهمیت پیدا می‌كند. با اطلاع از عملكرد سایت‌های  رقیب و انجام اقداماتی در راستای بهبود محتوای سایت و بهینه سازی آن می‌توان در صفحه نتایج جستجو برای یك كلمه كلیدی، رتبه خوبی كسب كرد.

شناسایی رقبای واقعی سئو، كلمات كلیدی هدف، موضوعاتی كه باید برای آن تولید محتوا انجام شود و اینكه با چه اقداماتی می‌توان از سایت‌های  رقیب پیشی گرفت از دلایل اهمیت آنالیز آنها به شمار می‌رود. از میان این موارد شناسایی كلمات كلیدی هدف و تولید محتوا بر اساس آن كمك زیادی به موفقیت شما در این مسیر خواهد كرد.

آنالیز رقبا در سئو
تحلیل رقبا در سئو برای افزایش آمار بازدید سایت

تحلیل رقبا در سئو و مراحل آن

بررسی لینك‌های داخلی و خارجی، كلمات كلیدی هدف، محتوا و … همگی در آنالیز رقبا در سئو صورت می‌گیرد. شما با كسب اطلاعات دقیق در خصوص مثلاً كلمات كلیدی استفاده شده در سایت‌های رقبا می‌توانید اهداف خود را در حوزه سئو محقق كنید و نتایج خوبی دریافت كنید. شما با تحلیل سایت‌های رقیب می‌توانید خدمات و محصولات سایت خود را كامل‌تر كنید و تمام نیازهای مخاطبان را به بهترین شكل برآورده كنید.

الگوریتم‌های گوگل هم این برتری سایت شما را درك كرده و به آن رتبه خوبی می‌دهد؛ به این ترتیب آمار بازدیدها و نرخ تبدیل روز به روز افزایش می‌یابد. با توجه به اهمیت بالایی این تحلیل و بررسی‌ها، در ادامه مراحل آن را شرح خواهیم داد:

شناخت رقبای واقعی در سئو

اولین گام برای پیروزی بر رقبا، شناخت آنهاست. شاید فكر كنید تمامی رقبای شما آنهایی باشند كه دقیقاً در حوزه كاری شما فعالیت می‌كنند. این درحالی است كه رقبای شما طیف بسیار گسترده و متنوعی را دارند و دقیقاً شبیه شما نیستند.

رقبای واقعی شما در سئو سایت‌هایی هستند كه با سرچ یك كلمه كلیدی مرتبط در صفحه نتایج جستجو ظاهر می‌شوند. برای شناسایی سایت‌های رقیب این راه ساده‌ترین راه ممكن است.

به علاوه اگر سایت شما از نظر سئو وضعیت مطلوبی دارد، می‌توانید سایت‌های رقیب را با استفاده از ابزارهای الكسا و MOZ  هم بشناسید.

بررسی سختی كلمات كلیدی

در این مرحله شما بایستی قدرت سایت‌های رقیب یا سختی كلمات كلیدی را بررسی كنید. منظور از سختی كلمات كلیدی، شاخصه‌های سئو هستند كه میزان دشواری كسب نتیجه بر اساس آن‌ها برای سایت‌ها تخمین می‌زند. برای درك بهتر این المان و البته قدرت سایت‌های رقیب می‌توانید فاكتورهای زیر را در نظر بگیرید:

 • میزان اعتبار دامنه
 • كشور و سن دامنه
 • شرایط فهرست شدن لینك‌ها در موتورهای جستجو
 • اطلاعات بك لینك ها
 • میزان ترافیك ورودی
 • رتبه الكسا

عملكرد در شبكه‌های اجتماعی

در این راستا بهتر است نقاط ضعف سایت‌های رقیب را بشناسید و از همان جا به آنها ضربه بزنید. برای شروع كار می‌توانید رقبایی كه رنك پایین دارند ولی در صفحه نخست نتایج هستند، حذف كنید.

فرصت طلبی برای استفاده از كلمات كلیدی جدید

ضمن تحلیل رقبا در سئو به دنبال كلمات كلیدی باشید كه میزان رقابت در آنها كمتر است. بر اساس این كلمات كلیدی جدید محتوا تولید كنید؛ در ادامه شاهد نتایج مثبت این عملكرد فرصت طلبانه خواهید بود. این كار اگرچه پیچیده و زمانبر است اما ارزش خود را دارد.

آنالیز رقبا در سایت
تحلیل محتوای سایت رقبا

تحلیل صفحات و محتوای سایت‌ها رقیب

تحلیل و بررسی محتوای سایت‌های رقیب كمك زیادی به شما می‌كند. مثلاً اینكه در هفته چند مطلب منتشر می‌كنند می‌تواند شما را در داشتن عملكرد بهتر یاری كند. نكات دیگری كه در این مرحله بایستی بررسی كنید به شرح زیر هستند:

 • استراتژی انتخاب عنوان برای محتواها
 • استراتژی لینك‌های داخلی
 • نوع پلتفورم یا شبكه‌ها برای انتشار محتوا
 • طول محتوا
 • میزان دقت در جزئیات محتوا

بررسی بك لینك‌ها

ساخت بك لینك‌های با كیفیت تأثیرات مثبت زیادی در كسب رتبه دارد. این درحالی است كه بك لینك‌های بی‌كیفیت و اشتباه آثار منفی زیادی بر رتبه‌گیری سایت شما خواهد داشت.

از این جهت بك لینك‌های سایت‌های رقیب را با استفاده از ابزارهایی مانند الكسا شناسایی كرده و به دقت بررسی كنید تا به این وسیله بتوانید بك لینك‌های مفید و كارآمد برای سایت خود ایجاد كنید.

ارزیابی ساختار سایت یا UX

تجربه كاربری یكی از ویژگی‌های مهم یك وبسایت است كه گوگل و سایر مرورگرها اهمیت زیادی برای آن قائل هستند؛ از این رو باید مورد توجه قرار بگیرد.

درصورتی كه سایت شما واكنش گرا نیست و سرعت لود صفحات آن پایین است، تجربه كاربری كاهش چشمگیری پیدا كرده كه اصلاً به نفع شما نیست. از این جهت بایستی با كاهش حجم محتوای صفحات سرعت بارگذاری آن را افزایش داده و صفحات را بهینه‌سازی كنید. از این جهت ساختار سایت‌های رقیب را به دقت بررسی كنید.

در این مرحله از تحلیل رقبا در سئو می‌توانید نقاط ضعف سایت‌های رقیب را پیدا كنید. برای مثال اگر یك صفحه نامناسب و بهینه نشده در سایت رقیب پیدا كردید، بلافاصله یك صفحه بهینه با محتوای مناسب بسازید تا جایگزین آن در صفحه نتایج جستجو شود.

فعالیت رقبا در شبكه‌های اجتماعی

با افزایش دسترسی راحت مردم به اینترنت از طریق گوشی‌های همراه، شبكه‌های اجتماعی به ابزار مهم برای معرفی كسب و كارها مبدل شد. با فعالیت مؤثر در شبكه‌های اجتماعی  ارتباط با كاربران و كسب نظرات آنها می‌توانید از رقبا پیشی بگیرید.

با فعالیت مؤثر و كارآمد در شبكه‌های اجتماعی، می‌توانید محتوای به روز تولید كرده و با ارتباط با كاربران، ترافیك ورودی را افزایش دهید و همچنین می‌توانید در جامعه برندسازی كنید. با تحلیل فعالیت رقبا در شبكه‌های اجتماعی می‌توانید:

 • شبكه‌های مناسب برای فعالیت خود بشناسید.
 • میزان محتوای منتشر شده در بازه زمانی مشخص را دریابید.
 • نحوه ارتباط مؤثر با كاربران را بفهمید.
 • بهترین محتوا برای جذب بازخوردها را بشناسید.

شناسایی استراتژی تبلیغاتی رقبا

اگر با انجام مراحل قبلی و بهبود وضعیت سایت خود همچنان از رقبا جا ماندید، این بار بایستی استرتژی تبلیغاتی رقبا را بررسی كنید. از این جهت به دقت كمپین‌های تبلیغاتی آنها در گوگل را تحلیل كنید و نقاط ضعف و قوت آنها را بشناسید.

با كسب اطلاعات حاصل از این تحقیق و بررسی‌ها، می‌توانید انواع تبلیغات در گوگل،  تبلیغات كلیكی، رپورتاژ و … را به كار بگیرید. پس از هر كمپین تبلیغاتی بازخورد كاربران را بررسی كرده و از آنها در جهت بهبود وضعیت سایت و رفع مشكلات موجود استفاده كنید.