جذب مشتری‌های بیشتر هدف اولیه‌ی هر کسب و کاری است. در فضای آنلاین به این جذب مشتری ترافیک می‌گویند و از آنجایی که اهمیت آنلاین شدن کسب و کارها و داشتن سایت موضوعی ثابت شده است، دغدغه‌ی امروز همه‌ی کسب و کارها به دست آوردن ترافیک بیشتر برای سایتشان است. برای رسیدن به این هدف نیاز است که به بررسی سئو سایت و بهینه ‌سازی آن بپردازید. سئو سایت از آن دست کارهایی است که مشاهده‌ی نتایج آن نیاز به صبر و زمان دارد و از آنجایی که این خدمات ارزان نیست، خیلی‌ها آن را جدی نمی‌گیرند یا برای انجام آن تردید می‌کنند.

اما اندک اطلاعاتی در این زمینه هر کسی را به اهمیت این موضوع واقف خواهد کرد. اگر شما هم جزو این خیلی‌ها هستید، توصیه می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه‌ی این مقاله، سری به وبلاگ سایت بزنید و مقالات مرتبط با سئو را مطالعه کنید.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که چگونه می‌توانید با بررسی و آنالیز سئو ترافیک بیشتری را برای سایتتان به دست آورید.

بررسی سئو سایت چیست؟

در واقع سئو سایت از همان ابتدای مسیر طراحی سایت آغاز می‌شود ولی هیچگاه تمام نمی‌شود. تولید و بررسی محتوای سایت، بررسی رقبا، بررسی نیاز و خواست مخاطب، بررسی کلمات کلیدی و … همگی مواردی هستند که پیش از طراحی سایت باید انجام دهید و پس از طراحی سایت هم همچنان باید آن‌ها را زیر نظر بگیرید به این معنی که این تحلیل و بررسی‌هایی که جهت سئو سایت انجام می‌شود، همواره باید ادامه داشته باشد تا ببینید چقدر برای رسیدن شما به اهدافتان مفید بوده‌اند و در کدام قسمت‌ها نیاز به اصلاح و تغییر است.

آنالیز سئوی سایت
اهمیت آنالیز و تحلیل سایت

به عبارتی دیگر تحلیل‌ها و آنالیزهایی که در سایتتان انجام می‌دهید کمک می‌کند تا بدانید استراتژی‌های را که تا به امروز به کار برده‌اید، تا چه میزانی به نفع شما کار کرده است، حتی در درجه‌ی اول استراتژی‌های انتخابی همگی درست بوده‌اند یا خیر. اگر بله که باید به کاربرد آن‌ها ادامه داد و در جهت بهتر شدنشان تلاش کرد. ولی اگر جواب نه باشد، پس باید اصلاحات و تغییراتی در آن‌ها ایجاد کنید.

آنالیز سایت همه‌ی جوانب قابل بررسی از سرعت سایت گرفته تا تجربه کاربری و … را در بر می‌گیرد.

چگونه به بررسی سئو سایت بپردازیم؟

حال که با اهمیت بررسی سئو سایت آشنا شدید، واضح است که یکی از کارهای مهمی که یک مدیر سایت باید به آن اشراف کامل داشته باشد، تجزیه و تحلیل سایت است. این کار از طریق ابزارهای مختلفی صورت می‌گیرد که در ادامه به بررسی این ابزراها خواهیم پرداخت.

با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل سایت می‌توانید سئوی سایت خود را برای هر کلمه‌ی کلیدی، ترافیک سایت و … بررسی کنید.

الکسا

الکسا یکی از ابزارهای تحلیل سایت رایگان است که همین ویژگی آن را گزینه‌ی مناسبی برای تحلیل سایت‌های تازه کار کرده است چرا که هزینه‌ای بابت خدماتش دریافت نمی‌کند. وب سایت الکسا خدمات مختلفی را ارائه می‌کند که می‌توان آن‌ها را در پنج دسته قرار داد:

 1. معرفی وب سایت‌های برتر
 2. معرفی ویژگی وب سایت‌ها
 3. معرفی معروفترین صفحه‌های اینترنت
 4. افزونه نوار ابزار الکسا
 5. امکان تحلیل برای مدیر وب سایت

با وجود اینکه الکسا یکی از ابزارهای محبوب تحلیل سایت است، اما ابزاری بی نقص نیست. یکی از نقطه ضعف‌های این ابزار این است که رتبه‌بندی آن بر اساس اطلاعات خود وب سایت الکسا است و اساس این اطلاعات آماری است که از کاربران گرفته می‌شود، آن هم کاربرانی که افزونه الکسا را نصب کرده‌اند.

با تمام این اوصاف و وجود ضعف‌های موجود در این وب سایت،  الکسا ابزار خوبی برای بررسی سئو سایت است که اطلاعاتی مثل کلمات کلیدی مفید، وب‌سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده و … در اختیارتان قرار می‌دهد.

ابزارهای تحلیل سئوی سایت
ابزارهای کاربردی برای تحلیل سئو سایت

سیمیلار وب

سیمیلار وب ابزار تحلیل سایت رایگان و معتبری است که اطلاعاتی را در رابطه با عملکرد سایت شما در بازه‌های زمانی متفاوت در اختیارتان قرار می‌دهد. این وب سایت حتی به شما این امکان را می‌دهد که رقیبان خود را بررسی کنید و همینطور ببینید کدام سایت‌ها ترافیک بیشتری دارند و برای تبلیغ مناسب هستند. موارد دیگری که سیمیلار وب می‌تواند در اختیارتان قرار دهد، به شرح زیر است:

 • تعداد بازدیدکننده‌های در بازه‌ی زمانی یک ماه
 • میانگین بازه زمانی حضور کاربر در هر صفحه از سایت
 • میزان ترافیک طبیعی
 • میزان نرخ پرش
 • کلمات کلیدی پر ترافیک
 • وب سایت‌های مرجع

کوانت کست

این ابزار تحلیل سایت اسکریپت‌هایی را به سایت شما اضافه کرده که به کمک آن‌ها می‌توانید اطلاعات مفید و منحصر به فردی را مثل سن یا جنسیت کاربران در مورد ترافیک سایت خود به دست آورید. علاوه بر این می‌توانید با بررسی میزان زمانی که کاربران در هر صفحه از سایت سپری کرده‌اند، به سلیقه و تمایل آن‌ها پی ببرید. این ابزار کمک می‌کند که استراتژی‌های کاربردی‌ای در پیش بگیرید و ترافیک بیشتری را به سایت خود جذب کنید.

موز (Moz)

موز آخرین ابزاری مورد استفاده برای بررسی سئو سایت است که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم. استفاده از ابزار موز برای 30 روز رایگان بوده و می‌توانید با استفاده از این ابزار مشهور رتبه‌ی سایت خود را برای کلمات کلیدی مورد نظرتان تجزیه و تحلیل نمایید. بعد از یک ماه برای استفاده از این ابزار تحلیل وب سایت باید ماهانه هزینه‌ای پرداخت کنید.