در دنياي امروز همگام با پيشرفت سريع تكنولوژي، به تعداد كسب و كارهاي آنلاين افزوده ميگردد و رقابت ميان آنها نيز براي جلب نظر كاربران اوج گرفته است. وبسایت و پورتال هر دو ميتوانند زمينه ورود كسب و كارها به دنياي اينترنت را فراهم كنند؛ هردو پلتفورم هاي جذاب مبتني بر وب هستند كه براي رسيدن به اهداف مختلفي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

وب سايت چيست؟

براي جستجو در اينترنت بايستي وارد وب سايت شويد. بسياري از ما در زندگي عادي جهت تأمين نيازهاي خود به سراغ وبسايت‌هاي مختلفي ميرويم؛ از جستجوي اطلاعات گرفته تا برخورداري از خدمات بانكي. علاوه بر نيازهاي فردي، وب سايت‌ها براي توسعه كسب و كارها نيز اهميت بسياري دارند و نقش كليدي براي معرفي خدمات و محصولات شما به جمع كثيري از كاربران دارند.

حضور كسب و كارها با طراحي سايت كارآمد و جذاب در فضاي اينترنت به درآمدزايي را به نحو مؤثري افزايش ميدهد؛ با اين حال طراحي وبسايت متأثر از عواملي است كه موفقيت و عدم موفقيت آن را مشخص مي كند؛ براي مثال صاحبان مشاغل در تلاش هستند تا امنيت وبسايت خود را افزايش داده و با بهينه سازي و رعايت اصول سئو، به شكلي مؤثر در جهت جذب كاربران گام بردارند.

وبسايت مجموعه‌اي از صفحات وب است كه داراي دامنه‌اي واحد بوده و دارا لينك‌دهي داخلي هستند و وبسايت‌ها داراي URL  يا آدرس اينترنتي هستند كه از اين طريق قابل شناسايي براي كاربران مي‌باشند.

وب سايت

انواع مختلف وبسايت

وبسايت‌ها به سه دسته تقسيم‌بندي ميشوند كه به شرح زير مي‌باشند:

وبسايت‌ ايستا يا استاتيك

اين نوع وبسايت داراي صفحات وب با محتواي ثابت بوده كه مادامي كه تغييري در محتواي آنها ايجاد نشود همچنان ثابت مي ماند.

وبسايت پويا يا دايناميك

در اين وبسايت‌ها پارامترهايي مانند قالب، محتوا، اسكريپت دائم به روزرساني شده و تغيير مي‌كنند؛ در نتيجه هربار كه كاربران به آن وارد مي‌شوند، با محتواي جديدي مواجه مي‌شوند.

وب سايت تعاملي يا اينتراكتيو

اين وبسايت در جهت تعامل و ارتباط با كاربران طراحي و استفاده مي‌شود و گرافيك و محتواي زيبا و جذابي دارد. وبسايت‌هاي اينتراكتيو با برقراري ارتباط سازنده با كاربران براي رشد كسب و كارها نيز مفيد بوده و سطح درآمد را بالا مي‌برند.

پورتال

پورتال چيست؟

پورتال سيستم مديريتي است كه سازمان‌ها به كمك آن مي توانند اطلاعات مدنظر را ساخته و به اشتراك بگذارند. پورتال‌ها كاربر محور بوده و آدرس اختصاصي خود را دارند و تنها براي كاربراني كه شناسه و كاربري و رمز عبور داشته باشند، قابل دسترسي هستند.

لازم به ذكر است كه پورتال‌ داراي محتواي پويا يا دايناميك بوده و هربار كه كاربر به آن مراجعه مي‌كند دارا محتواي جديدي خواهد بود. در حال حاضر شركت‌هاي طراحي وب فراواني هستند كه بر اساس نياز و اهداف شما پورتال طراحي مي‌كنند.

انواع مختلف پورتال

پورتال‌ها داراي دو نوع افقي و عمودي هستند. پورتال‌هاي افقي يا سازماني، عمومي بوده و از نمونه‌هاي آن ميتوان به انواع پورتال‌هاي دولتي، آموزشي يا فرهنگي اشاره كرد. اين پورتال‌ها مجموعه اطلاعات كه كاربران هنگام جستجوي خدمات نياز دارند، را در اختيارشان قرار مي‌دهند.

پورتال‌هاي عمومي كه با عنوان ورتال نيز شناخته مي‌شوند كاملا كاربر محور هستند؛ يعني مختص كاربراني است كه نيازمند كسب اطلاعات خاص از يك سازمان يا شركت خاص مي‌باشند. از نمونه‌هاي آن ميتوان به پورتال دانشگاهي اشاره كرد.

وب سایت و پورتال

تفاوت وب سایت و پورتال

وبسایت و پورتال اگرچه هردو پلتفرم‌هاي مبتني بر وب هستند اما با اين حال تفاوت‌هاي بسياري با هم دارند؛ وب سايت مجموعه‌اي از صفحات وب است؛ در حالي كه پورتال دروازه ورود به شبكه جهاني وب بوده كه داراي خدمات خاصي به كاربران خاصي مي‌باشد.

وب سايت نماد يك كسب و كار آنلاين است و به عبارتي آن را در فضاي اينترنت معرفي مي‌كند؛ اما پورتال كاربر محور بوده و كاربران براي يافتن اطلاعات خاصي به آن مراجعه مي‌كنند.

وبسايت جنبه عمومي داشته و داراي آدرس اينترنتي مشخصي است؛ لذا براي ورود به آن نيازي به مشخصات كاربري نيست؛ در حالي كه پورتال كاربر محور و اختصاصي است و براي ورود به آن بايستي شناسه و رمز عبور داشته باشيد.

بديهي است كه تعداد مخاطبان اين دو پلتفرم با هم تفاوت ها دارد؛ به طوري وب سايت بر بالا بردن ترافيك ورودي يا جذب مخاطب تمركز كرده اما كاربران پورتال محدود بوده و مشتمل بر گروه‌هاي خاصي از كاربران است.

ديگر تفاوتي كه ميان وبسايت و پورتال وجود دارد در محتواي آنها است. محتواي وبسايت به دو صورت پويا و ايستا است؛ در حالي كه محتواي پورتال پويا است و هر زماني كه كاربر به آن وارد شود تغييراتي در آن ايجاد شده است؛ به عبارتي به طور دائم برورساني مي‌شود.

نتيجه‌گيري

در اين مقاله سعي كرديم تا با ارائه تعاريف دقيق وبسایت و پورتال تفاوت ميان اين دو را بررسي كنيم. بديهي است كه درك تفاوت وب سایت و پورتال افراد را در انتخاب پلتفرم مناسب کسب و كارشان، به نحو مؤثري ياري خواهد كرد.

همانطور كه در اين مقاله به آن اشاره شد، وبسایت و وب پورتال هر دو پلتفرم‌هاي مبتني بر وب هستند كه هركدام داراي مزاياي ويژه خود مي‌باشند. اين كسب و كار شما و الزامات خاص آن است كه تعيين مي‌كند كدام پلتفرم موفق‌تر عمل مي‌كند.

اگر بخواهيد كسب وكار خود را به طور گسترده معرفي كرده و تعداد كاربران بسياري از سراسر جهان جذب كنيد، بهتر است يك پلتفرم عمومي يعني وب سايت داشته باشيد و در جهت بهينه‌سازي آن تلاش كنيد.

اما اگر قصد داريد یک پلتفرم منحصر به فرد برای کاربر خاصی داشته باشيد، پورتال گزينه مناسبي است. كاربران ميتوانند در پورتال بر اطلاعات كنترل داشته باشند.