دو تا از اصطلاحاتی که در طراحی وب سایت با آن‌ها سر و کار داریم و به هم مرتبط هستند، اصطلاحات UI و UX هستند. حتماً در استفاده از نرم‌افزارهای مختلف به این موضوع برخورد کرده‌اید که نرم‌افزاری ظاهری زیبا و جذاب دارد اما کار کردن با آن سخت است. همین تجربه ساده مفهوم UI و UX را به سادگی نشان می‌دهد که در ادامه در این مقاله سعی داریم در مورد این دو اصطلاح و تفاوت آن‌ها با شما صحبت کنیم.

یو آی و یو ایکس

UX چیست؟

UX مخفف عبارت user experience به معنی تجربه کاربری است. UX در بر گیرنده‌ی احساس و رفتار کاربر در مواجه با یک سیستم یا محصول خاص است. در واقع در طراحی UX کاربر و راحتی او محوریت دارد به این معنی که طراحی سایت باید به گونه‌ای انجام شده باشد که در هر بخش آن راحتی کاربر در دسترسی به مطالب و کار با قسمت‌های مختلف سایت در نظر گرفته شده باشد.

البته این جنبه‌ای از UX است و جنبه‌ی دیگر آن هدایت کاربر است. اینکه چطور کاربر را به صفحه مورد نظرمان هدایت کنیم به گونه‌ای که کاربر اهداف سایت ما را هم دنبال کند. اینکه در منو چه گزینه‌هایی درج شود، باکس جستجو یا بنرهای تبلیغاتی کجای صفحه قرار گیرد و… از جمله مواردی هستند که در UX باید به آن‌ها رسیدگی کرد.

UI&UX

UI چیست؟

UI مخفف عبارت user interface به معنی رابط کاربری است. UI بر روی نحوه ارائه محصولات تمرکز دارد. UI در واقع بخشی از UX حساب می‌شود. در UI سعی بر این است تا صفحه‌ای طراحی شود که کاربر با آن به بهترین شکل در ارتباط باشد.

یکپارچگی در طراحی هم از وظایف طراحان UI است. از مواردی که در رابط کاربری به آن‌ها پرداخت می‌شود می‌توان به ظاهر منو، رنگ دکمه‌های جستجو، رنگ اصلی سایت، بنرهای تبلیغاتی و غیره اشاره کرد.

تفاوت UI و UX

UI به ظاهر سایت می‌پردازد در حالی که UX نیازهای کاربر را در نظر می‌گیرد و باعث افزایش نرخ تبدیل و افزایش وفاداری کاربر می‌شود. UI  شامل تمام آن مواردی است که در صفحه نمایش داده می‌شود مثل عکس‌ها، ویدئوها، متن‌ها، جدول‌ها، ماژول‌ها، رنگ‌ها و … . اما UX به تجربه کاربر در مواجه با آنچه نمایش داده می‌شود می پردازد. در واقع UX مفومی بسیار گسترده‌تر است که UI بخشی از آن است.

UIو UX متفاوت اما مرتبط

همانطور که تا اینجا خواندیم متوجه شدیم که UI و UX گرچه مفاهیمی متفاوت در طراحی وب سایت هستند اما با هم مرتبط بوده و با به کارگیری هر دو می‌توانیم طراحی‌ای زیبا و در عین حال کاربردی داشته باشیم. هر المانی در UI در تجربه کاربری تأثیرگذار است و گاهی برای ساختن تجربه کاربری بهتر نیاز است که در UI تغییراتی اعمال شود.

اهمیت UX

تجربه‌ی کاربری از جمله عواملی است که بسیار بر سئو سایت تأثیر دارد زیرا گوگل به رفتار و عکس‌العمل کاربر نسبت به سایت واکنش نشان می‌دهد. گوگل با توجه به رفتار کاربر تشخیص می‌دهد که سایت شما چقدر برای کاربر مفید بوده و به نیازهای او پاسخ داده و سایت‌هایی که تجربه‌ی کاربری خوبی را رقم می‌زنند، جایگاه بالاتری را در گوگل دارند و این خود روشی است برای آمدن به صفحه اول گوگل و قرار گرفتن در لینک‌های اولیه در نتیجه جستجو.

ui-and-ux

اهمیت UI

UI مناسب علاوه بر زیبایی بصری‌ای که برای کاربر می‌سازد، مخاطبان شما را از سردرگمی و اتلاف وقت نجات می‌دهد. با رابط کاربری خوب و جذاب می‌توانید تجربه‌ی کاربری خوبی ایجاد کنید.

UI و UX با وجود تفاوت‌هایی که دارند در هم تندیده شده‌اند و هر دوی این موارد در سئو سایت و موفقیت آن به شدت اثرگذار هستند. پس برای داشتن سایتی زیبا و کارآمد حتماً در طراحی UI و UX وب سایت خود از متخصصین این زمینه کمک بگیرید تا نتایج بهتری را رقم بزنید و موفقیت خود را تضمین کنید.