با پیشرف تكنولوژی و در دسترس واقع شدن بیش از پیش گوشی‌های هوشمند، محتوای ویدیویی ارزش و اعتبار زیادی پیدا كرد؛ حال اگر محتوای ویدیویی آموزشی باشد، بر اهمیت آن افزوده می‌شود؛ چرا كه امروزه بیشتر كاربران فیلم آموزشی را برای یادگیری مطالب انتخاب میكنند. حال در این مقاله به چگونگی تولید فیلم آموزشی و نكات مهم در خصوص آن خواهیم پرداخت.

اهمیت فیلم های آموزشی

بیشتر كاربران اینترنتی ترجیح می دهند كه به جای خواندن یك متن طولانی، از طریق مشاهده ویدیو آموزش ببینند؛ زیرا یادگیری از طریق مشاهده تصاویر به نسب مطالب مكتوب سرعت بیشتری خواهد داشت به این ترتیب تولید فیلم‌های آموزشی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارا میباشد.

بر اساس تحقیقات و بررسی‌ها، حدود یك چهارم جستجوهای اینترنتی كاربران، مربوط به سایت‌های ویدیویی از قبیل YouTube و aparat بوده است؛ همچنین بیش از 80 درصد ترافیك اینترنتی مربوط به محتوای ویدیویی است. فیلم آموزشی سریع ترین و البته جذاب ترین تكنیك برای یادگیری آن  هم در فضای آنلاین محسوب میشود؛ زیرا جهت برقراری ارتباط بصری میان مدرس و دانش آموز راهی كاملا در دسترس است.

اهمیت بالای این نوع محتوا موجب شده كه بسیاری از مدرسان و گروه‌های آموزشی، ساخت ویدویوی جذاب و با كیفیت را در دستور كار خود قرار دهند.

در این فرآیند آنچه اهمیت دارد كیفیت و وضوح بالای نور، صدا و تصویر است؛ به علاوه استودیویی كه در آن ضبط و تدوین فیلم آموزشی صورت میگیرد، نیز باید از تكنیك‌های روز مانند پرده كروماكی سبز و دیگر امكانات پیشرفته برخوردار باشد. در خصوص چگونگی تولید فیلم آموزشی بایستی به نكات و استانداردهای خاصی توجه داشته باشید؛ در غیر اینصورت نتیجه مثبتی در پی نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  کاتالوگ الکترونیکی چیست و چه ویژگی ها و امکاناتی دارد؟

تولید فیلم آموزشی

چگونگی تولید فیلم آموزشی

تولید محتوای ویدیویی تكنیك جدیدی نیست؛ فقط با پیشرفت تكنولوژی بسترهای جذابی برای نمایش آن و البته تبلیغات فراهم آورده است؛ به علاوه گسترده شدن استفاده از اینترنت و همچنین گوشی‌های هوشمند موجب شده تا محتوای ویدیویی به خصوص فیلم های آموزشی طرفداران بسیاری پیدا كنند؛ در ادامه به بررسی نكات مهم در خصوص چگونگی تولید فیلم آموزشی خواهیم پرداخت:

هدف گذاری

قبل از تولید محتوا هدف گذاری كنید؛ این موضوع در زمینه تولید ویدیوهای پرمخاطب اهمیت بسیاری دارد؛ با هدف گذاری میتوانید برنامه ریزی بهتری داشته باشید و در ساخت و ارائه محتوای آموزشی خود عملكرد بهتری داشته باشید. برای مثال اگر قصد دارید تا محتوای خود را در استودیو ضبط کنید، بایستی استانداردهای استودیو ضبط فیلم آموزشی را بدانید و سپس بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تولید ویدیوی كوتاه و مفید

این امر بدیهی است كه كاربران مشاهده ویدویی كوتاه و مفید را به ویدیوی طولانی  خسته كننده ترجیح دهند؛ این موضوع برای ساخت فیلم آموزشی اهمیت دو چندانی پیدا میكند؛ زیرا كاربران میخواهند در كوتاه ترین زمان ممكن به نتیجه مدنظر دست پیدا كنند و چیزی را یاد بگیرند.

بنابراین دقت كنید كه ویدیوی آموزشی شما طولانی نبوده و از چند بخش كوتاه تشكیل شده باشد؛ درواقع اگر ویدیویی طولانی دارید سعی كنید آن را به كمتر از 1 الی 2 دقیقه تدوین نمایید. برای كسب نتیجه بهتر میتوانید در فیلم آموزشی خود بیشتر از محتوای بصری استفاده كنید تا متنی.

هویت بصری فیلم آموزشی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ درواقع تصویر شما نباید شبیه پاورپوینت باشد و در عوض بایستی با استفاده از تصاویر جذاب  برای كاربران دلچسب باشد.

بیشتر بخوانید:  نبایدهای اینستاگرام

تولید فیلم آموزشی

نریشن و صداگذاری بیشتر در محتوای ویدیویی

نریشن، موسیقی متن و افكت‌های صوتی در صورت نیاز جذابیت فیلم آموزشی شما را چند برابر میكند. تصاویری كه در محتوای شما استفاده می شوند به پشتیبانی صوتی احتیاج دارند زیرا مخاطبان در اینگونه ویدیوها به حال خود رها میشوند؛ در نتیجه برای درگیر كردن مخاطبان به محتوای آموزشی آماده سازی متن و خواندن آن بر بخش های ویدیو، اهمیت زیادی دارد.

استفاده از كپشن‌های جذاب

یكی دیگر از موارد تأثیرگذار بر چگونگی تولید فیلم آموزشی استفاده از كپشن‌های جذاب است؛ این امر به دانشجویانی كه در شنوایی مشكل دارند، كمك زیادی میكند. طبق تحقیقات صورت گرفته با استفاده از كپشن‌های جذاب و خلاقانه میتوان نرخ مشادهه ویدیوی را تا 80 درصد بالا برد.

ابزارهای متعددی برای اضافه كردن كپشن به محتوای ویدیویی وجود دارد كه از جمله آنها میتوان به Camtasia Studio  اشاره كرد. كپشن درك و فهم محتوای ویدیو را آسان تر میكند.

اسكرین ركورد

در صورتی كه محتوای ویدیویی خود را با رایانه تدوین می‌كنید، بهتر است یك شبیه ساز برای آن داشته باشید كه این كار را میتوانید با ضبط صفحه نمایش انجام دهید؛ به این ترتیب اجازه دارید تا محتوایی را ارائه كنید كه امكان ارائه آن با متن یا صدا وجود ندارد.

برای مثال درصورتی كه بخواهید نحوه انتقال فایل در یك نرم افزار را به مخاطبان خود آموزش دهید، كافیست یك شبیه ساز برای آن در نظر بگیرید؛ این پروسه با ابزارهایی نظیر Camtasia  یا  Screenr  امكانپذیر است و محتوا را برای مخاطب جذاب تر و فهم آن را آسانتر میكند.