در ابتدای کار اینستاگرام تنها بستری برای سرگرمی بود و کاربران تنها برای به اشتراک‌گذاری روزمره‌های خود به این شبکه‌ی اجتماعی سر می‌زدند اما این روزها کارکرد اینستاگرام بسیار فراتر از این حرف‌ها است. امروزه شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام به دلیل افزایش قابلیت‌ها و امکاناتش و همینطور نقش پر رنگ فعالیت‌های آنلاین به بستری بسیار مناسب برای رشد کسب و کارها تبدیل شده است. افراد بسیاری توانسته‌اند از طریق این شبکه درآمدهای زیادی به دست آوردند اما چگونه؟ تولید محتوای ارزشمند، داشتن اندکی خلاقیت و البته تداوم رمز موفقیت این افراد بوده است.

هیچ محدودیت خاصی در تولید محتوای اینستاگرام وجود ندارد، تنها کافی است که محتوا فاکتورهای گفته شده را داشته باشد. با این وجود یک سری از موضوعات هست که همواره مخاطب خود را داشته و دارد و مورد توجه عده‌ی زیادی از کاربرها قرار می‌گیرد. اگر شما هم به دنبال شروع کار و کسب درآمد از اینستاگرام هستید ولی ایده‌ای برای تولید محتوا ندارید، مقاله‌ی درستی را انتخاب کرده‌اید. ما در این مطلب به چگونگی تولید محتوای ارزشمند و ایده‌هایی که می‌توانید برای تولید محتوای وایرال در اینستاگرام داشته باشید می‌پردازیم.

چه نوع محتوایی در اینستاگرام خریدار دارد؟

این روزها برگ برنده دست محتوای ویدئویی است. محتواهای ویدئویی بیشترین محبوبیت و بازخورد را در حوزه‌ی محتوا دارند. هرچند این موضوع از اهمیت تصویر و متن کم نمی‌کند اما نمی‌توان نقش پر رنگ ویدئو را در جلب توجه مخاطب نادیده گرفت. اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که کسب و کاری در این شبکه‌ی اجتماعی دارید، بهتر است از اهمیت این نوع محتوا غافل نشوید.

همیشه قبل از تولید محتوا خود را به جای مخاطب بگذارید و از نگاه او محتوایتان را ببینید و بخوانید. بسیاری از افراد هستند که به تولید محتوای خوبی پرداخته‌اند اما نتوانسته‌اند با مخاطب ارتباط بگیرند چون مخاطب را در پروسه‌ی تولید محتوا نادیده گرفته‌اند. پس شناخت مخاطب را می‌توان از اولین قدم‌های مهم در موفقیت محتوا دانست.

محتوای وایرال
تولید محتوای وایرال

این نکته را هم فراموش نکنید که پیش از تولید محتوا هدف و مسیر خود را مشخص کنید. بدون هدف مسیرتان روشن نیست و نمی‌توانید به نتایجی که انتظار دارید دست یابید. می‌توانید با بررسی هم صنفی‌های خود در اینستاگرام به کلیتی در تولید محتوا برسید اما در جزئیات خاص و منحصر به فرد باشید. خلاقیت می‌تواند نقطه‌ی تمایز شما با دیگر رقبایتان باشد.

برای اینکه بتوانید از ایده‌هایی که در انتهای کار به شما می‌دهیم  استفاده کنید باید پیش از هر چیزی به برند خود، ارزش‌های آن، سبکتان، شخصیت برندتان و … فکر کنید. زمانی که تولید محتوایتان با همه‌ی این موارد در یک راستا باشد، احتمال دیده شدن شما بسیار خواهد بود.

به یاد داشته باشید داشتن تقویم محتوایی منظم و دوری کردن از تبلیغات بیش از حد هم تأثیر زیادی در جذب و حفظ مخاطب دارد. همانطور که گفتیم محتوای ویدئویی اهمیت بسیاری در جذب مخاطب امروزی دارد اما این موضوع نباید باعث شود که از تأثیرگذاری کپشن و هشتگ غافل شوید. کپشن‌ها و هشتگ‌ها آخرین پازل تکمیل کننده‌ی محتوا هستند. پس اگر می‌خواهید محتوایتان خریداری در اینستاگرام داشته باشد، همه‌ی موارد گفته شده را در نظر داشته باشید.

چه محتوایی در اینستاگرام وایرال خواهد شد؟

بعد از اینکه نگاه کوتاهی به نحوه‌ی تولید محتوا در اینستاگرام پرداختیم، وقت آن است که با ایده‌هایی آشنا شویم که کمک می‌کنند تا تولید محتوای وایرال در اینستاگرام داشته باشید.

نقل قول و دیالوگ و … را به اشتراک بگذارید

نقل قول‌ها، دیالوگ‌ها، شعر، ترانه و جملات جذاب و اثر گذار کتاب‌ها همیشه طرفداران خود را دارند و به یک قشر یا مخاطب خاص هم محدود نمی‌شوند. این محتواها از پر مخاطب‌ترین محتواهای اینستاگرام به حساب می‌آیند.

محتوای آموزشی تولید کنید

نیازی نیست سخت بگیرید و تصور کنید باید اطلاعات زیادی داشته باشید تا بتوانید محتواهای آموزشی تولید کنید. هر آنچه که بلد هستید و البته متفاوت و خاص بلد هستید را آموزش دهید. نرم افزار اینشات در این زمینه کمک زیادی به شما می کند. برای مثال اگر آشپز خوبی هستید و ادعا دارید قورمه سبزی شما با بقیه فرق دارد، پخت قورمه سبزی خود را آموزش دهید و بگویید که نقطه‌ی تمایز شما چیست؟ چه ادویه‌ی متفاوتی استفاده می‌کنید؟ آیا روش متفاوتی برای پخت دارید؟ و …

محتوای وایرال در اینستاگرام
تولید محتوای وایرال در اینستاگرام

کتاب، فیلم، سریال یا موزیک معرفی کنید

فیلم و سریال، کتاب و موسیقی جزو جدایی ناپذیر زندگی افراد هستند. موسیقی، فیلم و سریال که همیشه مخاطب خود را داشته، کتاب هم در سال‌های اخیر رفته رفته به جایگاه بالای خود نزدیکتر می‌شود و نقش مهمی را در زندگی افراد ایفا می‌کند. اگر دوست دارید بخش جدایی ناپذیر اینستاگرام و زندگی کاربرها باشید، تولید این محتواها می‌تواند شما را به این خواسته‌تان برساند.

محتواهای انگیزشی و روانشناسی تولید کنید

این نوع از محتواها هم جزو پر مخاطب‌ترین و محبوب‌ترین نوع محتوا هستند. با به اشتراک‌گذاری این محتواها می‌توانید فالورهای زیادی جذب کنید و به پیجی موفق تبدیل شوید و در عین حال به حال خوب و رشد فکری جامعه‌تان کمک کنید. این موضوع تأثیرات خوبی هم در حال و زندگی شما خواهد داشت.

این 4 نوع محتوایی که به طور خلاصه به شما معرفی کردیم، بدون شک تولید محتوای وایرال در اینستاگرام محسوب می‌شوند. تنها کافی است مواردی که در تولید محتوا گفتیم را رعایت کنید و نقطه تمایز جذابی داشته باشید. اگر هم کسب و کار دیگری دارید و می‌خواهید در حوزه‌ی کسب و کار خود فعالیت کنید ، می‌توانید از موارد زیر برای رشد پیج خود و افزایش مخاطب‌هایتان کمک بگیرید.

برای رشد پیج اینستاگرام خود چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

فارغ از نوع فعالیتی که در اینستاگرام دارید، موارد زیر کمک بسیاری به رشد صفحه‌ی شما خواهد کرد.

تخفیف یا آفر بگذارید

تخفیف همیشه برای مخاطب‌ها جذاب بوده است. گذاشتن آفرهای ویژه و تخفیف می‌تواند کاربران زیادی را به پیج شما سرازیر کند. پست‌های تخفیف یکی از محتوایی هستند که به سرعت در اینستاگرام وایرال می‌شوند.

تولید محتوا
تولید محتوا در اینستاگرام

مسابقه برگزار کنید

مسابقات می‌توانند به سادگی گذاشتن یک کامنت یا منشن کردن باشند یا کمی سخت‌تر مثل طرح معما و … . به هر حال همه‌ی این موارد حس مشارکت و رقابت مخاطب‌ها را تحریک کرده و برایتان دستاوردهای خوبی به همراه می‌آورند.

پشت صحنه کارتان را به مخاطب‌ها نشان دهید

مخاطب‌ها بسیار کنجکاو هستند و دوست دارند در مورد جزئیات کار و حتی خودتان اطلاعات بیشتری به دست آورند. تا جایی که ممکن است در لایو و استوری پشت صحنه‌های کار خود را با مخاطب به اشتراک بگذارید و اجازه دهید از فعالیت‌های روزانه‌تان خبر داشته باشند و بیشتر با شما و کسب و کارتان آشنا شده و احساس صمیمیت کنند.

از چالش‌ها جا نمانید

در دنیا هر روزه با چالش‌های جدید و جالبی آشنا می‌شوید که افراد زیادی را به خود جذب می‌کند. این چالش‌ها علاوه بر سرگرمی، ارتباط مخاطب را با شما بیشتر می‌کند. پس از چالش‌های روز جا نمانید و از آن‌ها به عنوان عاملی برای تولید محتوای وایرال در اینستاگرام ، افزایش نرخ مشارکت پیجتان و جذب مخاطب استفاده کنید.

سؤال بپرسید

پرسش‌ها تعامل‌های زیادی را برای پیجتان به همراه خواهند داشت. قابلیت نظرسنجی اینستاگرام پتانسیل بسیار بالایی برای افزایش اینگیجمنت و رشد پیج دارد.

لایوهای مشترک بگذارید

با افرادی که در حوزه‌ی شما فعالیت دارند و احتمالاً مورد توجه مخاطب‌هایتان قرار می‌گیرند، لایو مشترک داشته باشید و در مورد موضوعاتی که برای مخاطب‌ها جذاب است با هم بحث و گفتگو کنید.

محتوای جذاب
تولید محتوای ارزشمند و جذاب

نظر مشتری‌ها را به اشتراک بگذارید

اگر فروش محصول یا خدماتی در اینستاگرام دارید، به اشتراک‌گذاری نظر مشتری‌ها علاوه بر افزایش اعتماد مخاطب‌ها، فالورهای بیشتری را برایتان به همراه خواهد داشت.

تجربه‌هایتان را با مخاطب‌ها به اشتراک بگذارید

اجازه دهید مخاطب‌ها در کنار همراهی و انتخاب پیج شما کمی هم از شما و تجربه‌هایتان یاد بگیرند. تنها به فکر رشد و سود کردن خود نباشید، کمک کنید که دیگران هم در کنار شما رشد کنند و همین عامل آن‌ها را برای همیشه همراه شما نگه خواهد داشت و تصویر مهم و تأثیرگذاری از شما خواهد ساخت.

در مناسبت‌ها متفاوت عمل کنید

هر فعالیتی که در اینستاگرام دارید، مناسبت‌ها می‌توانند یکی از بهترین فرصت‌ها برای جلب توجه و جذب مخاطب‌های بیشتر باشند.

در آخر این مقاله باز هم یادآور می‌شویم که جادوی خلاقیت را فراموش نکنید، بدون خلاقیت متفاوت و متمایز نخواهید بود و مخاطب‌ها به قدری از موضوعات مختلف و دیدگاه‌های مشابه اشباع شده‌اند که دیگر توجهی به شباهت‌ها نمی‌کنند. تنها چیزی که می‌تواند باعث جلب توجه مخاطب و درخشش شما در میان انبوهی از شباهت‌ها و تکرارها باشد، تفاوت است. پس این موضوع را در همه‌ی جوانب کسب و کارتان در نظر بگیرید.