این روزها با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تغییر سلیقه‌ی مردم تبلیغات هم شکل دیگری به خود گرفته است. در این میان تبلیغات بصری محبوبیت روز افزونی دارد. همه‌ی کسب و کارها برای ایجاد آگاهی از برندشان و معرفی خود به مشتریان نیاز به تبلیغات دارند. تیزر تبلیغاتی هم نوعی آگهی است که برای آگاهی از برند در قالب ویدئو برای مشتریان تولید می‌شود. در این مقاله با هم می‌خوانیم که تیزر تبلیغاتی و انواع آن چیست و چطور می‌توان یک تیزر اثرگذاری تولید کرد.

تیزر چیست؟

تیزها یا آگهی‌های تبلیغاتی شکلی از تبلیغات ویدئویی هستند که در آن‌ها به معرفی محصول، خدمات و اهداف یک سازمان پرداخته می‌شود. تلاش تیزرهای تبلیغاتی ایجاد حس کنجکاوی و علاقه برای مخاطبان است. در تیزرهای تبلیغاتی اطلاعات به طور تمام و کمال ارائه نمی‌گردد بلکه با دادن سرنخ و نشانه‌های مختلف می‌توانید آگاهی کوچک و کنجکاوی بزرگی برای مخاطب نسبت به برند خود ایجاد کنید.

انواع آگهی‌ یا تیزر تبلیغاتی

تیزرهای تبلیغاتی را می‌توان به سه دسته‌ی کلی رئال، انیمیشن و رئال – انیمیشن تقسیم کرد.

تیزر رئال

تیزرهای تبلیغاتی رئال به آن دسته از تیزرهایی گفته می‌شوند که انسان‌های واقعی در محیطی واقعی قرار دارند و خود واقعی محصول برای مخاطب به نمایش گذاشته می‌شود. در این نوع از تیزرها معمولاً استوری لاین (یا همان خط داستانی) مشخصی وجود دارد که کاراکترهای تیزر همگی طبق آن عمل می‌کنند تا طی مکالمات یا تصاویر ارائه شده پیامی را به مخاطب منتقل کنند.

تیزر تبلیغاتی
انواع تیزر تبلیغاتی

تیزر انیمیشن

یکی از انواع تیزرهای گرافیکی، تیزرهای انیمیشنی هستند. این تیزرها به وسیله‌ی نرم‌افزراهای کامپیوتری در فرمت انیمیشن تولید می‌شوند و شخصیت‌های آن‌ها و حتی محیط و فضای تیزر همگی غیر واقعی و کارتونی هستند. این تیزرها مناسب تبلیغات برای محصولات و خدماتی هستند که مختص کودکان و نوجوانان است.

تیزر رئال – انیمیشن

تیزرهای رئال – انیمیشن ترکیبی از تیزرهای رئال و انیمشن هستند. در این تیزرها هم المان‌های واقعی داریم هم المان‌های غیر واقعی. از این نوع تیزر بیشتر در تبلیغ محصولات خوراکی یا آموزشی استفاده می‌شود.

ساخت تیزر تبلیغاتی

ساخت تیزرهای تبلیغاتی نیازمند صرف وقت و هزینه و مهمتر از این‌ها تخصص است. برای ساخت تیزر تبلیغاتی کارآمد و هدفمند باید مراحلی مختلفی را طی کنید که در ادامه برایتان از این مراحل و ترتیب آن‌ها خواهیم گفت.

1. سناریو تبلیغاتی

یک تیزر تبلیغاتی موفق سناریویی جذاب و درگیر کننده دارد. همانطور که گفتیم هدف اصلی تیزرهای تبلیغاتی درگیر کردن ذهن مخاطب است به طوری که مخاطب به قدری کنجکاو شود که تیزر شما را بارها ببیند و به دنبال یافتن بقیه اطلاعات پیگیر کسب و کار و محصول یا خدمات شما شود.

در نوشتن سناریو برای تیزرهای تبلیغاتی این نکته را فراموش نکنید که تیزر تبلیغاتی قرار نیست صفر تا صد پیام شما را به مخاطب منتقل کند بلکه قرار است تنها با ارائه‌ی بخشی از آن مخاطب را علاقمند به شنیدن و پیدا کردن بقیه پیام کند.

تیزر تبلیغاتی
ساخت تیزر تبلیغاتی

2. مخاطب‌های هدف

مرحله‌ی بعد در ساخت تیزر تبلیغاتی در نظر گرفتن این موضوع است که برای چه قشر و گروهی تیزر تبلیغاتی را تولید می‌کنید. با توجه به مخاطب‌های هدف خود می‌توانید مشخص کنید کدام نوع از تیزرهای تبلیغاتی گفته شده برای تبلیغ شما مناسب و مفید است.

3. ساخت و انتشار

پس از مشخص کردن سناریو و مخاطب‌های هدف و نوع تیزر خود، قدم بعدی یعنی قدم آخر ساخت و انتشار آن است. امروزه با گسترش تکنولوژی پخش تیزرها دیگر تنها در تلویزیون‌ها انجام نمی‌شود بلکه پلتفرم‌های مختلفی برای انتشار تیزرهای تبلیغاتی وجود دارد از جمله شبکه‌های اجتماعی.

تیزرهای تبلیغاتی خود را می‌توانید در نمایشگاه‌ها، کنفراس‌ها و سمینارها، سالن‌های انتظار، تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و هر جای دیگری که مخاطبانتان حضور دارند به نمایش بگذارید.

تیزر تبلیغاتی به دلیل قابلیت ایجاد درگیری بیش از حد برای مخاطب یکی از مؤثرترین روش‌های تبلیغاتی به حساب می‌آیند. در نتیجه اگر قصد دارید طبق سلیقه‌ی مخاطب پیش روید و توجه‌های زیادی را به خود جلب کنید، می‌توانید از این روش تبلیغاتی کمک بگیرید و موفقیت‌های بزرگی را برای خود خلق کنید.