زمانی كه مطلبی را در اینترنت جستجو می‌كنید، در اغلب موارد تنها صفحه نخست نتایج جستجو را بررسی می‌كنید. این صفحه همان جایی است كه كسب و كارهای اینترنتی مختلف برای قرار گرفتن در آن با هم رقابت می‌كنند. این رقابت با سئو و بهینه سازی صفحات سایت معنا پیدا می‌كند.

با این حال این روزها افرادی هستند كه به جای بهینه سازی با روش‌های غیر حرفه‌ای و ناجوانمرادانه سعی می‌كنند تا سایت‌های دیگر را از دور رقابت حذف كنند. حمله سئوی منفی چالشی است كه متأسفانه بیشتر سایت‌ها با آن مواجه هستند و یا مورد تهدید قرار می‌گیرند. در این مقاله به شرح بیشتر این حملات و راه‌های مقابله با آن خواهیم پرداخت.

سئو و انواع آن

روش درست و حرفه‌ای برای رقابت با سایت‌های دیگر برای قرارگیری در صفحه نخست نتایج گوگل، این است كه صفحات وب خود را بر اساس الگوریتم‌های رتبه بندی گوگل بهینه كنیم. به این ترتیب با افزایش بازدیدها نرخ تجربه كاربری بالا خواهد رفت.

سئوی سایت پروسه‌ای طولانی و زمانبر است؛ از این رو عده‌ای سعی می‌كنند از روش‌های غیر حرفه‌ای و دور زدن الگوریتم‌های گوگل زودتر به هدف برسند. انواع سئو عبارتند از:

  • سئوی كلاه سفید كه شامل تكنیك‌های درست و اصولی برای بهینه سازی سایت است.
  • سئوی كلاه سیاه كه شامل تكنینك‌هایی است كه الگوریتم های گوگل را دور می‌زند تا رتبه‌های بالایی بگیرد. در صورتی كه گوگل متوجه این اقدامات فریب كارانه شود، سایت‌ها را به سختی جریمه می‌كند.
  • سئوی كلاه خاكستری كه شامل تكنیك‌هایی فریب كارانه است كه هنوز گوگل متوجه آنها نشده است.

این راه‌های متقلبانه اگرچه در كوتاه مدت رتبه سایت را بالا می‌برند، اما با شناسایی گوگل، دچار جریمه و پنالتی خواهند شد و رتبه آنها سقوط می‌كند. همچنین در بدترین حالت ریسك حذف شدن سایت را به دنبال دارد.

حمله سئوی منفی
حمله سئوی منفی چیست؟

سئوی منفی

هدف از این حملات كاهش رتبه سایت‌های رقیب است. با این روش افرادی كه از سئوی سایت خود ناامید شده‌اند می‌توانند شانس قرار گرفتن در صفحه نخست نتایج گوگل را داشته باشند؛ اما به شكلی كاملاً ناجوانمردانه.
در این حملات از تاكتیك‌هایی استفاده می‌شود تا گوگل به سایت رقیب مشكوك شود؛ مثل اینكه محتوای سایت را به صورت كپی با نام سایت رقیب منتشر كنید. یا كاری كنید كه سایت رقیب ر نظرسنجی‌ها یا شبكه‌های اجتماعی جلوه بدی پیدا كند.

راه‌های پیشگیری از حمله سئوی منفی و مقابله با آن

در صورت تشخیص به موقع حمله، با اقداماتی می‌توان آسیب‌های وارده به سایت را كاهش داد. در این راستا باید گوگل را از وقوع این حملات به سایت خود آگاه كنید و اطلاعات دقیقی در اختیار آن قرار دهید. به این وسیله احتمال جریمه شدن سایت شما از سوی گوگل كمتر می‌شود. در ادامه به معرفی راه‌هایی خواهیم پرداخت كه از حملات سئوی منفی ممانعت می‌كند یا آسیب‌های وارده را كاهش می‌دهد.

مراقبت دائمی از لینك‌ها

همیشه حواستان به لینك‌های وبسایت خود باشد. چك كردن لینك‌ها شما را در تشخیص حملات سئوی منفی به سرعت یاری خواهد كرد. بررسی محتوای سایت و لینك‌های درونی آن همچنین شما را از هك شدن وبسایتتان مطلع می‌كند. درصورت پیدا كردن لینك‌های اسپم و مخرب آنها را به گوگل اطلاع دهید تا از صدمات بیشتر جلوگیری كنید.

بررسی سرعت سایت

از آنجایی كه سرعت سایت برای كسب رتبه در گوگل اهمیت زیادی دارد، بایستی دائما آن را چك كنید. اگر متوجه كاهش شدید سرعت سایت خود شدید، ممكن است مورد حملات سئوی منفی یا آلوده شده به ویروس قرار بگیرید. این حمله تحت عنوان خزیدن در وب سایت فشار بالایی به سرور وارد كرده و به این ترتیب سرعت آن را كند یا از كار می اندازد.

مراقبت از محتوای سایت در مقایل كپی شدن

یكی از رموز موفقیت در سئو و  پیش گرفتن از رقبا تولید محتوای باكیفیت، جذاب و البته یونیك است. از آنجایی كه یكسری افراد برای داشتن محتوای جذاب، اقدام به دزدیدن مطالب دیگر سایت‌ها می‌كنند و آن را به نام خود ثبت می‌كنند، باید همیشه حواستان به محتوای سایت باشد. این افراد با تركیب این اقدام با لینك‌های اسپم، رتبه سایت‌های رقیب كه از آنها محتوا دزدیده را كاهش خواهد داد.

این خطر درصورتی رخ می‌دهد كه مقاله شما از قبل توسط گوگل ایندكس یا ثبت نشده باشد. با وقوع این حمله گوگل این محتوای شما را كپی تلقی كرده و شما را جریمه خواهد كرد؛ زیرا سایت رقیب مقاله را زودتر از شما ایندكس كرده است.

مقابله با حمله سئوی منفی
راه های مقابله به حمله سئوی منفی

حراست از نرخ میانگین كلیك سایت خود

یكی از مواردی كه شما را در تشخیص سریح حمله سئوی منفی یاری می‌كند، نرخ كلیك یا CTR است. مادامی كه شما محتوای جذاب و مؤثری را برای مخاطبان تولید و منتشر كنید، نرخ كلیلك بالا خواهد بود. اما در صورت تغییر ناگهای این نرخ احتمال حملات سئوی منفی وجود دارد. كاهش نرخ كلیك همگام با نرخ بانس ریت یا پرش اتفاق می‌افتد كه بایستی مورد توجه سریع قرار بگیرد.

بررسی رتبه سایت در موتورهای جستجو

برای پیشگیری و مقابله با آثار مخرب حملات سئوی منفی همیشه باید آماده باشد. از ان جهت با استفاده از ابزارهایی مثل گوگل وب مستر یا گوگل آنالیتیكس رتبه سایت خود را دائم چك كنید. در نتیجه می‌توانید همیشه عملكرد سایت خود را زیر نظر داشته باشید.

تقویت امنیت وب سایت خود

یك وبسایت می‌تواند مورد حملات سئوی منفی و دیگر حملات سایبری قرار بگیرد و به این ترتیب رتبه آن كاهش یابد. درصورتی كه گوگل متوجه شود سایت ما مورد حمله قرار گرفته به كاربران هشدار می‌دهد؛ از این جهت آمار بازدیدها به شدت كاهش می‌یابد.

برای پیشگیری از این حالت كافیست با نصب بسته‌های امنیتی و به روز نگ داشتن آنها از سایتتان حراست كنید. برای مثال می‌توانید از پروتكل HTTP به HTTPS هجرت كنید تا در مقابل هك شدن از سایت خود مراقبت كنید.

نكته: عوامل مختلفی می‌تواند آمار سایت را دچار تغییر ناگهانی كند اما به صورت پیش فرض به عنوان حملات سئوی منفی تلقی می‌شوند. از این جهت می‌توانید از یك متخصص كمك بگیرد تا با تحلیل دقیق این اطلاعات عامل مخرب اصلی را مشخص كند.

چگونه متوجه حملات سئوی منفی به سایت خود شویم؟

لینك‌های مخرب و اسپم، هك كردن وبسایت، ارائه نظرات منفی جعلی بیشتر اقداماتی است كه در حمله سئوی منفی ایجاد می‌شوند. تشخیص به موقع این حملات و به كارگیری اقدامات ذكر شده در بالا می‌تواند صدمات وارده را كاهش دهد.

علائمی وجود دارد كه به كمك آنها می‌توان متوجه حملات سئوی منفی شد. كافیست از یك متخصص كمك بگیرید كه دائما وضعیت سایت شما را بررسی كند.

به علاوه با ابزارهایی مثل گوگل آنالیتیكس یا وب مستر گوگل می‌توان داده‌ها به دقت تحلیل كرد و درصورت تغییر ناگهانی نرخ بازدیدكنندگان یا بانس ریت، به وقوع حملات سئوی منفی مشكوك شد.