ایمیل ماركتینگ یكی از اقدامات مهمی است كه در دیجیتال ماركتینگ انجام می‌شود. این نوع بازاریابی به شما در جهت ارتباط مؤثر با مشتریان از طریق پیام الكترونیك یا ایمیل كمك می‌كند. شما با ایمیل ماركتینگ می‌توانید سطح فروش خود را افزایش داده و در عین حال مشتریان خود را از آخرین اخبار و اطلاعات در خصوص خدمات و محصولات خود مطلع كنید. دلایل استفاده از ایمیل ماركتینگ حتی برای افرادی كه به تازگی كسب و كار خود را راه اندازی كرده‌اند، منطقی است.

این روش بازاریابی در جهان محبوبیت بالایی دارد زیرا 34 درصد از مردم جهان یعنی چیزی حدود 2.5 میلیارد نفر از ایمیل استفاده می‌كنند. طبق آمار Radicati حدود 196 میلیارد ایمیل در روز ارسال می‌شود كه این تعداد می‌تواند تأثیر به سزایی در بازایابی و فروش كسب و كارهای مختلف در سطح جهان باشد.

دلایل استفاده از ایمیل ماركتینگ

كسب و كارهای كوچك و بزرگ در بازاریابی آنلاین در قسمتی از مسیر نیاز به ایمیل ماركتینگ را درك خواهد كرد. ایمیل ماركتینگ علاوه بر جذب مخاطبان بیشتر، ارتباط شما را به عنوان صاحبان مشاغل را با آنها تقویت می‌كند. هرچند این روزها تبلیغات آنلاین دیگر نظیر اینستاگرام مارکتینگ توانسته جایگاه آن را در معرفی کسب و کارها بگیرید.

این روزها برای استفاده از ایمیل ماركتینگ بایستی از ابزارهایی مثل MailChimp یا Hubspot استفاده ‌شود. همه كاری كه در بازاریابی ایمیلی انجام می‌شود شامل ارسال هدفدار پیام به در یك بازه زمانی مشخص است.

این پیام بایستی محتوای جذاب و ارزشمند بوده و در جهت جذب مخاطب و البته اطلاع رسانی به آنها باشد. در ادامه به بررسی دلایل اهمیت بازاریابی ایمیلی برای رشد و پیشرفت كسب و كارهای مختلف خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

اهمیت ایمیل مارکتینگ
دلایل استفاده از ایمیل مارکتینگ

بالا بردن نرخ معاملات به شكل فردی

این كه در ایمیل ماركتینگ بر اساس مشخصات فردی و اسامی شركتی به افراد پیام ارسال كنید و با آنها ارتباط برقرار كنید، بی شك میزان اثربخشی را بالا خواهد برد. در راستای استفاده از این سیستم بازاریابی می‌توانید اسامی شركت‌ها در فهرست مخاطبان ایمیلی خود تغییر بدهید و برای آنها پیام های سفارشی شده ارسال كنید.

این سفارشی و شخصی شدن پیام‌ها می‌تواند تأثیرات مثبت زیادی بروی مخاطبان داشته باشد. زمانی كه شما این ایمیل‌های هدفمند را برای مخاطبان ارسال می‌كنید، احتمال باز شدن آن كه به اصطلاح به آن Open Rate گفته می‌شود متغیر است.

طبق آمار نرخ باز شدن یا Open Rate ایمیل‌های تبلیغاتی كه دارای محتوای سفارشی شده هستند، حدود 26 درصد بیش از سایر ایمیل‌ها می‌باشد. به علاوه نرخ تعامل كاربران یا Transaction در اینگونه ایمیل‌ها حدود 6 برابر بیشتر از ایمیل‌های معمولی است. این موارد اهمیت شخصی سازی كردن ایمیل‌ها را مشخص می‌كنند.

گروه بندی ایمیل‌ها و تأثیرگذاری بیشتر

با استفاده از ایمیل ماركتینگ و تحلیل داده‌ها و نتایج آنها، می‌توان مخاطبان را گروه‌ بندی كرد و برای هر گروه پیام‌هایی مطابق با سلایق و علایق آنها ارسال كرد. برای مثال اگر موضوع كسب و كار شما آثار هنری مثل فرش بافی است، می‌توانید دو گروه برای مشتریان خود در نظر بگیرید؛ یكی برای هنرمندان این عرصه و دیگر برای علاقه‌مندان به آن. بر این اساس می‌توان دو نوع پیام برای هریك نوشت و ارسال كرد كه دقیقاً با علایق و نیازهای آنها همخوانی دارد.

این گروه بندی مخاطبان و ارسال پیام‌های مناسب آنها، نرخ معامل را افزایش می‌دهد. بر اساس آمار ارائه شده از سوی MailChimp افرادی كه از این روش پیروی كرده‌اند، نرخ Open Rate آنها حدود 14. 3 درصد و نرخ كلیك آنها بیش از 100 درصد نسبت به بقیه افزایش داشته است.

استفاده از ایمیل‌های Transactional برای افزاش سطح درآمد

پیام‌های Transactional پس از درك یك واكنش خاص از سوی كاربران سایت، به شكل اتوماتیك برای آنها ارسال می‌گردد. منظور از واكنش خاص در این تعریف خرید محصول، دانلود یه كتاب یا دنبال كردن یك خبرنامه است. محتوای این ایمیل‌ها در خصوص اطلاعات تاریخ دریافت محصول یا بك لینك دانلود باشد كه مخاطبان انتظار دریافت آن را دارند.

ایمیل‌های Transactional در مقایسه با ایمیل‌های promotional  دارای نرخ تعامل بیشتری هستند؛ از این جهت بیشتر بازاریاب‌های حرفه‌ای از آنها برای ترغیب كاربران برای رفتن به مرحله بعدی استفاده می‌كنند. برای مثال ایمیل‌های تأیید دریافت محصول می‌تواند در انتهای خود یك بخش پیشنهاد محصول جدید باشد یا یك بن تخفیف در صورت اولین خرید آنها باشد. به طوركلی با توجه به تأثیرات مثبت ایمیل‌های Transactional كسب و كارها به این وسیله می‌توانند سطح درآمدشان را تا حدود 6 درصد بالا ببرند.

ایمیل مارکتینگ
درآمد بالاتر با ایمیل مارکتینگ

همسو شدن با چرخه خرید مشتری

یكی دیگر از دلایل استفاده از ایمیل ماركتینگ هماهنگ شدن با چرخه خرید مشتری است. درواقع شما می‌توانید با برنامه ریزی ایمیل‌ها را درست در تایم مشخص برای كاربران ارسال كنید.

برای مثال با خرید یك محصول توسط مشتری، با تخمین زمان استفاده از آن برای مثال 3 هفته، پیام مجدد برای خرید همان محصول برای او ارسال كنید. لازم به ذكر است كه فرآیند تكرار خرید تنها یكی از مزایای استفاده از این استراتژی می‌باشد.

می‌توانید با این تكنیك، خرید محصولات مرتبط و جدید را به مشتریان اطلاع دهید یا مثلاً در فصل محصولات پرطرفدار آن را تبلیغ كنید.

تعامل مؤثر با لیدها به وسیله كمپین قطره‌ای

کمپین قطره‌ای یا drip campaign محتوی مجموعه‌ای از ایمیل‌های هدفمند و برنامه ریزی شده است که بر اساس یك برنامه زمانی منظم  به طور اتوماتیك برای لیدها ارسال می‌گردد. حال ممكن است این سؤال پیش بیاید كه دلیل استفاده از این استراتژی چیست و چه مزایایی برای كسب و كارها دارد؟

در پاسخ می‌توانیم بگوییم كه drip campaign می‌تواند نام برند شما را به شكلی مؤثر در ذهن علاقه مندان و طرفداران (لیدها) محصولات یا خدمات شما ثبت كند؛ هرچند در حال حاضر خرید یا استفاده از این محصولات برایشان مقدور نیست.

همچنین با استفاده از این استراتژی می‌توانید برای پاسخ به سؤالات و دغدغه‌های مشتریان استفاده كنید. مثلاً نیازها و مشكلات مشتریان و اینكه این خدمات یا محصولات شما چگونه می‌تواند آنها را برطرف كند. به این ترتیب شما می‌توانید لیدها را تا هنگامی كه امكان خرید و استفاده از خدمات شما را پیدا كنند، آماده كنید.

با توجه به آمار و نتایج این كمپین‌های تبلیغاتی می‌توان دریافت كه نرخ open  rate  آنها 80 درصد نرخ كلیك یا   CTR آن ها ۳۰۰ درصد نسبت به کمپین‌های ارسال تکی برتری دارد.