تولید محتوا نقش اساسی در موفقیت یک وبسایت دارد. زمانی یک وبسایت موفق خواهد شد که با تولید محتوای با کیفیت، رتبه بالایی در گوگل کسب کند و با کنار زدن رقبا، شمار بالایی از بازدیدکنندگان را متعلق به خود کند. با افزایش ترافیک ورودی وبسایت و معرفی محصول به آنها، روال تبدیل بازدیدکننده به مشتری سریعتر و بهتر صورت می‌گیرد و به این ترتیب فروش افزایش می‌یابد.

با این حال عده‌ای به اصول تولید محتوا توجه لازم را ندارند از این رو صدمات جبران‌ناپذیری به سایت و فروش محصولات وارد می‌کنند. از این رو قصد داریم تا در این مقاله از ترافیک مدیا، رایج ترین اشتباهات در تولید محتوا را بررسی کنیم که ضمن آشنایی با آنها می‌توان کمک فراوانی به موفقیت وبسایت کرد.

توجه به اصول تولید محتوا

شما با راه‌اندازی یک وبسایت و بارگذاری محتوای باکیفیت و جذاب در آن، در دنیای آنلاین با مشتریان سخن می‌گویید و خدمات و محصولات خود را به آنها معرفی می‌کنید. از این جهت بایستی نه تنها برای گوگل بلکه برای مشتریان اصول تولید محتوا را رعایت کنید و روی تک تک کلماتی که به کار می‌برید اشراف داشته باشید.

موتورهای جستجو به خصوص گوگل با بررسی دقیق محتوای شما، به آن رتبه می‌دهند. در واقع یکی از تکنیک‌های اصلی سئو و بهینه سازی یک سایت برای گوگل همین تولید محتوای یونیک و با کیفیت است که اصول نگارش و سئو در آن به خوبی رعایت شده باشد.

رایج ترین اشتباهات در تولید محتوا

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، تولید محتوا نقش اساسی در سئو و البته تعیین جایگاه وبسایت در موتورهای جستجو دارند. لذا در نظر نداشتن اصول تولید محتوا می‌تواند ضربه جبران ناپذیری به سئوی سایت و در ادامه جذب ترافیک ورودی داشته باشد. متأسفانه هنوز در تولید محتوا اشتباهاتی رایج صورت می‌گیرد که اصول آن را زیر سؤال می‌برد. با ما همراه باشید تا این اشتباهات رایج را بررسی کنیم.

نادیده‌گیری کاربران

در تولید محتوا تنها این گوگل نیست که اهمیت دارد؛ بلکه کاربران هم به همان اندازه اهمیت دارند. درست است که نوشتن محتوا بر اساس سئو و اصول مدنظر موتورهای جستجو کار درستی است و با ارتقای رتبه وبسایت شما، موجب جذب هدفمند کاربران می‌شوند؛ اما توجه داشته باشید که این کاربران هستند که در نهایت تبدیل به مشتری شده و از خدمات و محصولات شما استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  بهترین نرم افزارها برای ساخت موشن گرافیک با موبایل

کاربران ربات نیستند که شما آنها را با تکرار کلمات کلیدی و رعایت اصول سئو موجاب کنید تا از شما خرید کنند. از این رو سعی کنید در استرتژی تولید محتوای خود کاربران را اولویت قرار دهید و برای آن بنویسید.

برای مثال اگر سایت فروشگاهی دارید، نیاز مشتریان را بشناسید و برای محصولات خود توضیح جامع و کاملی بنویسید. در نهایت محتوای خود را بهینه و اشکالات موجود را رفع کنید.

عدم رعایت تناسب میان کمیت و کیفیت محتوا

یکی از رایج ترین اشتباهات در تولید محتوا این است که کاربر با ربات اشتباه گرفته می‌شود. شما هم حتماً مقالات متعددی را مشاهده کرده‌اید که تعداد واژه‌های بسیاری دارند اما در آن فقط بازی به کلمات صورت گرفته و درواقع محتوای تکراری است. با این حال توجه داشته باشید که چنین محتوای تکراری نه تنها برای انسان بلکه برای ربات هم قابل شناسایی است.

بدیهی است که در تولید محتوا آنچه مهم است، کیفیت و یونیک بودن آن است. هرچه یک مقاله کیفیت بالاتری داشته باشد، در جذب کاربر و تبدیل او به مشتری موفق‌تر عمل می‌کند. کمیت مقاله در اولویت بعدی قرار می‌گیرد. مسلم است که مقاله کوتاه جامع نیست و نمی‌تواند تمامی ابعاد یک موضوع را مورد پوشش قرار دهد. از این جهت سعی کنید با تحقیق و بررسی مقاله‌ای با کیفیت و کمیت مناسب بنویسید.

کپی کردن محتوا

زمانی که در مورد موضوعی اطلاعات کافی نداشته باشیم، راه‌حل این است که به سراغ کپی کردن محتوای دیگر وبسایت‌ها برویم. این موضوع برای گوگل قابل تشخیص است و تکرار کردن اینکار می‌تواند از سوی الگوریتم پاندا گوگل جریمه شدن وبسایت شما را به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  4 تکنیک بازاریابی آنلاین که ویژه کسب و کارهای بیزینس به بیزینس هستند!

از طرف دیگر کاربرانی که در مورد موضوعی تحقیق کرده باشند و مقالات متعددی را خوانده باشند، به راحتی می‌توانند محتوای کپی شما را تشخیص دهند. از این جهت در صورت نداشتن اطلاعات کافی در خصوص موضوع مدنظر از چندین مقاله استفاده کنید و در پایان به آنها لینک بدهید. به این صورت مقاله شما از سوی گوگل کپی تلقی نمی‌شود.

عدم لینک‌دهی به سایر وبسایت‌ها

افرادی که با سئو آشنایی دارند، زمانی که متوجه می‌شوند با لینک دهی به سایت‌های دیگر، بخشی از اعتبار خود را به آنها اعطا می‌کنند، در این کار خساست به خرج می‌دهند. بدون شک لینک‌دهی درست و اصولی در سئو اهمیت زیادی دارد. لینک‌دهی به وبسایت‌های معتبر موجب می شود گوگل به محتوای شما اعتماد کند و آن را یک محتوای با کیفیت تلقی کند.

همچنین پیرو عنوان قبلی، عدم لینک دهی به سایت های مرجع در تولید محتوا، موجب می‌شود که به عنوان یک محتوای کپی شده به گوگل معرفی شود. در راستای لینک دهی به آدرس سرویس کوتاه کننده لینک مراجعه نمایید.

عدم استفاده از محتوای چند رسانه‌ای

یکی دیگر از رایج ترین اشتباهات در تولید محتوا این است که تنها روی محتوای متنی تمرکز کنید. در حال حاضر با رشد تکنولوژی در ساخت محتوای صوتی و بصری متنوع، کاربران هم دیگر تمایلی به مطالعه محتوای بلند مدت ندارند. از این رو سعی کنید بر روی تولید محتوای ویدیویی، تصاویر و البته پادکست تمرکز بیشتری داشته باشید.

نداشتن توجه لازم به نیاز کاربران

کاربران در مواقع نیاز با جستجوی کلمات کلیدی مدنظر، به دنبال رفع آن به بهترین شکل ممکن هستند. از این جهت بایستی نیاز و هدف مخاطبان را به خوبی بشناسید و بر اساس آن تولید محتوا کنید. هر محتوایی که در سایت شما تولید می شود بایستی پاسخی درخور برای نیازهای مختلف مشتریان باشد.

تدوین و نگارش محتوا به صورت هدفمند و بر اساس نیاز مشتری، موجب می شود ضمن معرفی محصولات و خدمات، در ارائه آنها بهتر عمل نمایید.