اینستاگرام مانند هر شبکه اجتماعی دیگری دارای قوانین و مقررات خاص خود می‌باشد؛ به عبارتی کاربران حق ندارند هر نوع محتوایی که می‌خواهند در آن بارگذاری و منتشر کنند. با انتشار پست‌هایی با مفهوم نژادپرستانه، غیر اخلاقی، حمایت از تروریست، فروش محصولات غیرقانونی و مواردی از این دست، خطر ریپورت اینستاگرام شما را تهدید خواهد کرد. با این حال راه‌های متعددی برای رفع ریپورت اینستاگرام وجود دارد که در صورت ریپورت شدن اکانت یا پست‌هایتان می‌توانید از آنها استفاده کنید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید:

ریپورت اینستاگرام به چه معناست؟

یکی از اقداماتی که کاربران می‌توانند در مواجه با پست‌ها در اینستاگرام انجام دهند، ریپورت کردن است. با انتخاب سه نقطه که در بالای هر پست وجود دارد، گزینه اول Report نام دارد که از طریق آن می‌توان هر خطایی را در اینستاگرام گزارش داد. ریپورت اکانت روش دیگری است که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

ریپورت در لغت به معنای گزارش است. درواقع ریپورت در اینستاگرام به معنای گزارشی است که کاربران در صورت مشاهده پست‌های نامناسب برای اینستاگرام ارسال می‌کنند. به این ترتیب اینستاگرام راحت‌تر اینگونه محتواهای نامناسب را پیدا کرده و با آنها برخورد خواهد کرد.

خرید فالوور یا لایک فیک، حمایت از تروریست، محتواهای نژادپرستانه، عکس‌ها یا ویدیوهای مستهجن، فروش محصولات غیرقانونی، ارسال کردن پیام‌های اسپم و … همه از محتواهایی هستند که از سوی کاربران ریپورت خواهد شد. همچنین گاهی پیج‌هایی فیک برای پیج اصلی ساخته می‌شود و از محتوای آن سوء استفاده می‌شود؛ کاربران می‌توانند با ریپورت آن به اینستاگرام این پیج فیک را از دسترس خارج ‌کنند.

زمانی که اینستاگرام متوجه نامناسب بودن محتوای منتشر شده شود، پیج مدنظر را برای مدتی از دسترس خارج می‌کند یا در بدترین حالت آن را غیر فعال خواهد کرد.

فعالیت در اینستاگرام
قوانین فعالیت در اینستاگرام

حال این سؤال مطرح می‌شود که چگونه بفهمیم از سوی اینستاگرام ریپورت شده‌ایم؟

در پاسخ باید بگوییم که اگر در هنگام لایک کردن، فالو کردن یا کامنت گذاشتن در اینستاگرام دچار مشکل شدید، این اطمینان وجود دارد که ریپورت شده باشید؛ همچنین اگر تعداد ریپورت‌های اینستاگرام زیاد باشد و درواقع دلایل زیادی برای ریپورت کردن شما وجود داشته باشد، اکانت شما به کل از دسترس خارج خواهد شد. در ادامه راهکارهایی برای رفع ریپورت اینستاگرام مطرح خواهیم کرد که در صورت مواجه با چنین مشکلاتی، می‌تواند احتمال بازگردانی اکانت شما را افزایش دهد.

نحوه ریپورت در اینستاگرام

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، کاربران این حق را دارند که با مشاهده هرگونه محتوای نامناسب آن را به اینستاگرام گزارش کنند. این امر موجب شده تا اکانت‌ها حد و مرز مشخصی برای انتشار پست‌های خود داشته باشند. به علاوه از آنجایی که امروزه همه رده‌های سنی از کوچک تا بزرگ در این شبکه اکانت دارند، به راحتی می‌توان جلو نشر محتواهای غیر اخلاقی و نامناسب جلوگیری کرد و از آنها حفاظت کرد. ریپورت در اینستاگرام به دو روش انجام می‌شود که به شرح زیر هستند:

ریپورت اکانت

برای اینکه اکانتی را در اینستاگرام ریپورت کنید و آن را از دسترس خارج کنید، ابتدا باید وارد آن پیج شوید و از بخش تنظیمات گزینه ریپورت را انتخاب کنید. سپس از این بخش گزینه It’s  inappropriate  را انتخاب و روی گزینه Report Account کلیک نمایید. در ادامه سه گزینه برای شما نمایش داده می‌شود که دلیل ریپورت این اکانت را جویا می‌شود:

انتشار محتوای نامناسب یا غیر اخلاقی

خود را جای شخص دیگری جا زدن

کم سن بودن کاربر

درصورتی که اکانت محتواهای غیر اخلاقی و نامناسب منتشر کرده است، در این بخش گزینه یک را انتخاب نمایید. در ادامه مجدداً اینستاگرام دلیل ریپورت پیج را می‌پرسد که از  میان گزینه‌های نمایش داده شده می‌توانید گزینه violence را انتخاب کنید. در آخر گزینه Submit  را انتخاب کنید تا گزارش شما برای اینستاگرام ارسال شود.

اینستاگرام پس از دریافت این گزارش، پیج و محتوای موجود در آن را بررسی کرده و در ادامه تصمیم می‌گیرد که اکانت را غیر فعال کند یا خیر.

ریپورت در اینستاگرام
راه های ریپورت کردن در اینستاگرام

ریپورت پست

زمانی که فیلم یا عکسی نامناسب و غیر اخلاقی در اینستاگرام مشاهده کردید، می‌توانید آن را ریپورت کنید و از مشاهده شدن آن توسط دیگر کاربران جلوگیری کنید. در این نوع از ریپورت همانطور که مشخص است تنها پست مدنظر ریپورت می‌شود و در صورت تشخیص اینستاگرام حذف می‌شود و آسیبی به اکانت آن وارد نخواهد شد.

برای ریپورت کردن پست کافیست سه نقطه بالا سمت راست آن را انتخاب کنید. گزینه اول Report را انتخاب کنید. در ادامه دو گزینه نمایش داده می‌شود که می‌توانید گزینه  It’s SPAM  را انتخاب کنید. در مرحله بعدی دلیل ریپورت پرسیده می‌شود که می‌توانید یکی از گزینه‌ها را انتخاب و در آخر آن را برای اینستاگرام ارسال کنید.

چه زمانی اینستاگرام اکانت کاربر را ریپورت می‌کند؟

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم دلیل اصلی ریپورت از سوی مخاطبان، این است که محتوایی منتشر کنید که خلاف مقررات اینستاگرام است. کاربران می‌توانند از دو روش ریپورت اکانت یا ریپورت پست از ادامه فعالیت شما در اینستاگرام جلوگیری کنند. به طورکلی زمانی اکانت شما در اینستاگرام ریپورت و در نهایت غیر فعال خواهد شد که:

عکس یا ویدیو کپی کرده باشید

کپی رایت یکی از اقداماتی است که در رسانه همه کشورها ممنوع شده است و عواقب جبران ناپذیری به دنبال دارد. اگر شما در پیج خودتان عکس یا ویدویی که متعلق به اکانت دیگری است را منتشر کنید، پیج شما با خطر ریپورت مواجه می‌شود. با این حال درصورت کپی کردن محتوا، اگر نام منبع را ذکر کنید یا آن را تگ کنید، مشکلی پیش نخواهد آمد.

محتوای غیراخلاقی منتشر کرده باشید

هر نوع محتوای غیر اخلاقی، برهنه یا خشونت آمیز خطر ریپورت شدن در اینستاگرام را به دنبال دارد. درواقع کاربران شما با مشاهده چنین محتواهایی می‌توانند آن را ریپورت کنند و به این ترتیب با اثبات نوع محتوا برای اینستاگرام، پیج شما غیر فعال خواهد شد.

تبلیغات مکرر و بی ربط انجام دهید

درصورتی که حجم بالایی از تبلیغات انجام دهید که هیچ ارتباطی با موضوع پیج خودتان نداشته باشند، پیج شما از سوی اینستاگرام ریپورت خواهد شد. تبلیغات در اینستاگرام قواعد و قوانین خاص خودش را دارد و باید در بازه زمانی مشخص انجام شود. درصورتی که تبلیغات را در حجم استاندارد در  بازه‌ای مشخص انجام دهید از سوی اینستاگرام به عنوان اسپم شناخته نخواهید شد و به این ترتیب احتمال ریپورت شدن پیج شما کاهش می‌یابد.

دلایل ریپورت
دلایل ریپورت در اینستاگرام

برای فردی مشهور پیج فیک ساخته باشید

درصورتی که از عکس‌ها یا ویدیوهای افراد مشهور در پیج خود استفاده کنید و اگر گزارشی بر مبنای فیک بودن پیج شما ارائه شود، اینستاگرام پیج شما را کپی تلقی کرده و به این ترتیب آن را غیر فعال خواهد کرد. برای اینکه چنین اتفاقی نیوفتند می‌توانید پست‌های افراد مشهور را با ذکر منبع یا تگ کردن آنها منتشر کنید.

راهکارهای رفع ریپورت اینستاگرام

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، دلایل مختلفی برای ریپورت شدن پست یا اکانت شما در اینستاگرام وجود دارد. ریپورت شدن یا غیر فعال شدن پیجی که مدت‌ها برای جذب فالوور در آن تلاش کرده‌اید، بدون شک آسیب جبران ناپذیری به کسب و کار شما وارد خواهد کرد. از این جهت در این بخش می خواهیم راهکارهایی معرفی کنیم که در صورت مواجه به خطر ریپورت شدن، می‌توانید به بازگرداندن پیجتان امید داشته باشید.

گذاشتن کامنت های انگلیسی از سوی کاربران

خرید لایک یا فالوور فیک یکی از دلایل ریپورت شدن در اینستاگرام محسوب می‌شود. در صورتی که پیج شما بیش از حد لایک یا فالوور داشته باشد، اینستاگرام به آن شک خواهد کرد و ممکن است آن را ریپورت یا از دسترس خارج کند. بنابراین یکی از راه‌های رفع ریپورت این است که از کاربران خود بخواهید کامنت انگلیسی معنادار بگذارند. به این شکل اینستاگرام مطمئن می‌شود که فالوورهای شما واقعی هستند. نمونه‌هایی از اینگونه کامنت‌ها عبارتند از:

This is a real account

Why did you block this account

This is my favorite page

I am surprised this page is blocked

Please remove it from the block

You have good posts

Your stories are very interesting

تماس با پشتیبانی اینستاگرام

یکی دیگر از راه‌های رفع ریپورت در اینستاگرام این است که برای پشتیباتی اینستاگرام ایمیل ارسال کنید. در صورت پیگیری زیاد امکان دارد از این روش نتیجه بگیرید.

رعایت مقررات و عدم تخلف مجدد

گاهی نیاز هست که صبور باشید و مدت زمانی در پیج خود فعالیت نداشته باشید؛ به این ترتیب ممکن است اینستاگرام خودش رفع ریپورت کند. با این حال توجه داشته باشید که این صبور بودن ممکن است ماه‌ها طول بکشد. اگر در این مدت تخلفی انجام ندهید می‌توانید به رفع ریپورت امید داشته باشید. گاهی صبر کردن و عدم تخلف در این بازه می‌تواند از هر راه دیگری برای رفع ریپورت مؤثرتر باشد.

رفع ریپورت در اینستاگرام
راه های رفع ریپورت در اینستاگرام

احراز هویت دو مرحله‌ای

درصورتی که شما از پیج خود برای کسب و کار استفاده می‌کنید یا در واقع پیچ کاری دارید، توصیه می‌شود حتماً احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید. فعالسازی احراز هویت دو مرحله‌ای درواقع یکی از روش‌های پیشگیری از ریپورت است؛ زیرا اینستاگرام معمولاً پیج‌هایی که دارای احراز هویت تک مرحله‌ای هستند را اسپم تلقی کرده و ریپورت می‌کند.

برای فعال کردن احراز هویت دو مرحله‌ای بایستی به بخش تنظیمات رفته و از گزینه Security   گزینه Two-Factor Authentication  را انتخاب کنید.

تعامل بیشتر با کاربران

برای اینکه اینستاگرام پیج شما را به عنوان اسپم تلقی نکند و آن را ریپورت نکند، می‌توانید از کاربران خود بخواهید تا پیج شما را در استوری های خود تبلیغ کنند و درواقع پیج شما را در آن منشن کنند. همین منشن کردن به اینستاگرام ثابت می‌کند که پیج شما واقعی است و توسط یک فرد واقعی مدیریت می‌شود.

تغییر دادن اطلاعات پروفایل

یکی دیگر از راه‌هایی که از ریپورت شدن در اینستاگرام جلوگیری می‌کند این است که اطلاعات جامعی در بخش پروفایل خود قرار دهید. اطلاعات تماس، ایمیل و اطلاعاتی در مورد محتوای پیج خود در بخش بیو قرار دهید. درصورتی که بیو پیج شما خالی باشد، اینستاگرام آن را به عنوان اسپم تلقی کرده و خطر ریپورت شدن وجود دارد.

گزارش دادن به اینستاگرام

یکی از مؤثرترین راه‌ها برای رفع ریپورت در اینستاگرام این است برای این شبکه گزارش ارسال کنید. به این منظور می‌توانید دلایل متعدد ریپورت پیج خود را به دقت بررسی کنید تا دلیل اصلی را پیدا کنید. پس از آن می‌توانید به قسمتHelp   مراجعه کنید و گزارش ریپورت شدن خود را برای اینستاگرام ارسال کنید. با این راهکار می‌توانید در بازه زمانی 12 ساعته از اینستاگرام پاسخ خود را دریافت کنید.

پیام اکشن بلاک

درصورتی که اکانت شما ریپورت شده باشد و از دسترس خارج شده باشد، پیامی تحت عنوان اکشن بلاک برای شما ارسال خواهد شد. درصورت مشاهده این پیام گزینه tell us را انتخاب کنید. به این ترتیب اینستاگرام برای شما ایمیلی ارسال می‌کند که اگر آن را به درستی انجام دهید، اینستاگرام نهایتاً دو روز بعد پیج شما را از حالت بلاک خارج خواهد کرد.

سخن پایانی

برای ساخت اکانت در اینستاگرام و فعالیت بدون دغدغه در آن، در درجه اول بایستی قوانین این شبکه اجتماعی پرمخاطب را بدانید و طبق جدیدترین الگوریتم‌های آن فعالیت کنید. در صورت رعایت این قوانین نه تنها در ادامه با مشکلی از جمله خطر ریپورت مواجه نخواهد شد بلکه روز به روز پیشرفت خواهید کرد.

دقت کنید که محتوایی که منتشر می‌کنید با هیچ یک از موازین اینستاگرام مغایرت نداشته باشد؛ همچنین از خرید لایک و فالوور فیک که اینستاگرام را مشکوک کند بپرهیزید. با این حال درصورت مواجه با این مشکل می‌توانید از راهکارهای رفع ریپورت در اینستاگرام استفاده کنید که در این مقاله به آن اشاره کردیم.