اگر برای سئو و بهینه سازی سایت و محتوایتان اخبار گوگل را لحظه به لحظه دنبال کرده باشید، حتماً متوجه الگوریتم‌های جدید و به روزرسانی های مداوم این مرورگر شده‌اید. هریک از این تغییرات به نوبه خود تأثیرات زیادی در نتایج گوگل می‌گذارند و هر متخصص سئویی باید فعالیت خود را در فضای وب با آنها هماهنگ کند. البته الگوریتم‌هایی هم معرفی شده‌اند که هنوز تأثیرات آنها ناشناخته است و اطلاعات دقیقی از تأثیر آنها بر سئو در دست نیست؛ از جمله الگوریتم رقص گوگل Google Dance. با این وجود بد نیست که پیش زمینه‎ای درباره این الگوریتم در ذهن داشته باشید.

الگوریتم رقص گوگل Google Dance

روزانه هزاران هزار محتوا درباره موضوعات مختلف در اینترنت منتشر می‌شود. با این حال سایت‌های بسیاری هستند که به سبب داشتن موضوعی مشترک، محتواهایی با کلمه کلیدی یکسان تولید می‌کنند و رقابت سنگینی برای کسب رتبه در گوگل دارند. اینجاست که نحوه رتبه بندی این صفحات و سایت‌ها اهمیت پیدا می‌کند. گوگل از الگوریتم‎های مختلفی برای ارزیابی عملکرد صفحات سایت استفاده می‌کند و دائم با بروزرسانی این الگوریتم‎ها، رتبه بندی سایت‌ها را با دقت بیشتری انجام می‎دهند.

در سال 2003 گوگل الگریتمی تحت عنوان رقص گوگل را معرفی کرد که به کمک آن رتبه دهی مجدد و جابجایی رتبه‎ها در فواصل زمانی 3 الی 5 روزه انجام می‌گیرد. رقص گوگل از معدود الگوریتم‎هایی که امتیاز انحصاری آن در سال 2015 در گوگل به ثبت رسیده است.

رقص گوگل به معنای رتبه دهی مجدد است؛ درواقع صفحات نتایج دائماً بر اساس معیارهای مشخص تغییر می‌کند و ممکن است سایت شما یک روز در صفحه دوم و روز دیگر در صفحه اول قرار بگیرد و این تغییر رتبه ادامه دارد. شاید این سؤال برایتان مطرح شود که اصلاً قصد گوگل در این تغییر یا به اصطلاح رقص چیست؟

هدف گوگل از اجرای این الگوریتم، بررسی رفتار مخاطبان است تا به این ترتیب جایگاه دست و مناسب برای سایت شما در نظر گرفته شود. جابجایی موقتی که در میان رتبه‎های مختلف در صفحه نتایج SERP انجام می‌شود، به منزله رقص شناخته می‌شود؛ علت نامگذاری الگوریتم رقص گوگل نیز همین است.

آیا رقص گوگل را می‎توان یک الگوریتم به حساب آورد؟

از جمله پرتکرارترین سؤالاتی که برای بسیاری از متخصصان سئو پیش می‌آید این است که آیا رقص گوگل یک الگوریتم است یا خیر؟ نظرات مختلفی در این باره وجود دارد. برخی منابع و کارشناسان معتقدند، Google Dance ویژگی یک الگوریتم کامل را ندارد و در نتیجه نمی‎توان آن را یک الگوریتم نامید. این درحالی است که عده دیگری از کارشناسان بر این باور هستند که این الگوریتم ناشناخته است و هنوز عملکرد آن به طور دقیق شفاف نشده است.

بررسی عملکرد رقص گوگل

رقص گوگل یک فرصت طلایی برای قرار گرفتن در صفحه اول نتایج است. درواقع مرورگر گوگل برای محتوای شما که در صفحه های سوم یا چهارم قرار گرفته است، این شانس را در نظر می‌گیرد تا کم کم به صفحه اول راه پیدا کند. در ادامه برخورد کاربران را با وبسایت شما ارزیابی می‌کند. از جمله کلیک‎های ورودی، عملکرد کاربران بعد از ورود به سایت و البته مدت زمان حضور آنها در سایت را به دقت بررسی می‌کند.

الگوریتم رقص گوگل نتایج موارد ذکر را با محتوایی که قبلاً در جایگاه فعلی قرار دارد مقایسه می‌کند. درصورتی که عملکرد محتوای شما بهتر از محتوای قبلی باشد، رتبه محتوای شما بهبود پیدا می‌کند. اما درصورتی که سایت شما نتواند تجربه کاربری خوبی ایجاد کند، به جایگاه قبلی خود یا حتی پایین تر باز خواهد گشت. بنابراین توصیه می‌شود از این فرصتی که گوگل پیش پای شما گذاشته است، نهایت استفاده را ببرید.

تأثیر Google Dance در امتیازدهی به سایت‌ها

اگر نگاهی به عملکرد گوگل در سال‎های اخیر داشته باشید، حتماً متوجه شده‎اید که برای این مرورگر مخاطبان و رفتار آنها اولویت اصلی را دارد. درواقع دیگر مثل قبل تنها با بک لینک گرفتن یا تکرار کلمه کلیدی در متن نمی‎توانید در صفحه اول نتایج جستجو قرار بگیرید.

رقص گوگل نیز کاملاً روی تجربه کاربری تمرکز دارد. البته توجه داشته باشید که رتبه‌هایی که در نتیجه رقص گوگل در یک بازه زمانی کوتاه بدست می‎آورید می‎تواند موقتی باشد و چند روز بعد از اینکه در صفحه اول نتایج بودید، به صفحه دو یا سه سقوط کنید. با این حال دست کم می توانید رفتار مخاطبان با محتوایتان را محک بزنید.

بنابراین اگر از پیش برنامه‌ریزی و استراتژی لازم را داشته باشید، می‌توانید ار فرصت طلایی که رقص گوگل به شما می‎دهد به نحو احسنت استفاده کنید. سایت خود را با محتواهایی که برای مخاطبان جذاب هست آماده کنید تا تجربه کاربری مثبتی ایجاد کنید.

عملکرد رقص گوگل

چه زمانی سایت ما تحت تأثیر رقص گوگل قرار می‌گیرد؟

رقص گوگل پروسه پیچیده و مبهمی است و نمی‎توان زمان دقیقی برای آن در نظر گرفت. زمانی که محتوایی را در سایت بارگذاری می‎کنید، در دوره ای به نام سند باکس قرار می‌گیرد. در این دوره نمی توان علت واقعی بالا و پایین شدن رتبه محتوا را فهمید. برای مثال اگر رتبه خوبی در گوگل دریافت کنیم، نمی توانیم بفهمیم این رتبه موقتی و در اثر رقص گوگل است یا اینکه واقعاً محتوای خوبی منتشر کرده‎ایم. برای اینکه بفهمیم آیا واقعاً تحت تأثیر رقص گوگل قرار گرفته‎ایم یا خیر، دو راه وجود دارد:

راه اول

از آنجایی که فرآیند رتبه دهی در گوگل دنس موقتی است، باید رتبه سایت خود را طی چند روز بررسی کنید، اگر رتبه شما تغییر قابل توجهی کرد، یعنی در در دوره رقص گوگل قرار گرفته‎اید.

راه دوم

درصورتی که محتوای خوبی منتشر کرده‎اید و همه مشکلات سایت را با کمک متخصصان رفع کرده‌اید؛ اما همچنان رتبه سایت شما نوسان شدیدی داشته باشد احتمالاً تحت تأثیر رقص گوگل قرار گرفته‎اید.

نکته: با توجه به اینکه نمی‎توان زمان دقیقی برای دوره گوگل دنس در نظر گرفت، اگر سایت شما در صفحه اول قرار گرفت، خوشحال نشوید؛ ببینید بعد از گذشت چند روز باز هم در این رتبه قرار می‎گیرید یا خیر. همچنین اگر متوجه شدید در کلمه کلیدی افت رتبه پیدا کرده‎اید، سعی کنید علت را پیدا کنید و آن را برطرف کنید.

چگونه از فرصت رقص گوگل استفاده کنیم؟

شاید به عنوان مدیر سایت یا تولید کننده محتوا پس از رخداد رقص گوگل نگران شوید که تلاشتان بی فایده بوده است. همانطور که گفتیم رقص گوگل یک فرصت برای کسب رتبه خوب در نتایج جستجو است. از جمله کارهایی که می‎توانید برای استفاده حداکثری از این فرصت انجام دهید عبارتند از:

  • تولید محتوای باکیفیت، منحصر به فرد وکاربردی
  • انتشار محتوا طبق زمانبندی مشخص
  • بهینه سازی تگ‎ها
  • بهبود دادن سرعت سایت
  • بهبود رابط کاربردی و تجربه کاربری
  • تغییر در عنوان صفحات سایت
  • رپورتاژ و دریافت بک لینک

رقص گوگل که البته هنوز نمی‎توان با قاطیت آن را الگوریتم معرفی کرد، عملکردی ناشناخته دارد. گوگل با استفاده از آن برای مدت کوتاهی سایت شما را در نتایج اولیه قرار می‎دهد تا رفتار کاربران را نسبت سایت و محتوایش بسنجد. در ادامه تصمیم می‌گیرد که ساید شما در جایگاهی که حقش است قرار گرفته است یا خیر. سایت‌هایی که با تولید محتوای جذاب و رفع مشکلات موجود در سایت سعی می‌کنند تا تجربه کاربری را بهبود ببخشند، مشمول اثرات منفی گوگل دنس نمی شوند. در مقابل سایت‌هایی که با روش های غیرمعمول سئوی سیاه یا سئوی خاکستری رتبه سایت خود را بالا می برند بیشتر تحت تأثیر این دوره قرار می‌گیرند.