روانشناسی رنگ شاخه‌ای از روانشناسی است که هدفش بررسی تأثیر رنگ‌ها بر روی روان است. همانطور که می‌دانید و تجربه کرده‌اید، رنگ‌ها قدرت دارند و می‌توانید از این قدرت آن‌ها برای اثرگذاری و رسیدن به هدف خود در برندسازی و تبلیغات بهره ببرید.

لوگو و هویت بصری برندها شامل اشکال مختلف، نمادها، اعداد، کلمات و رنگ‌ها هستند و در این میان رنگ‌ها اولین جزء بصری هستند که به چشم می‌آیند و توجه مخاطب را جلب می‌کنند. اگر بتوانید تأثیر رنگ‌ها را بشناسید، می‌توانید به شناخت بیشتر برند خود کمک کنید و با عملکرد مؤثر در مارکتینگ و تبلیغات در ذهن‌ها بمانید.

در این مقاله می‌خواهیم با بررسی تأثیر روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی کمک کنیم تا تصمیم بهتری در انتخاب رنگ برند و لوگوی خود داشته باشید. در مقاله‌های آتی از روانشناسی اشکال هم صحبت خواهیم کرد. پس اگر کسب و کاری دارید یا به دنبال راه‌اندازی کسب و کاری هستید، با ما در این مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را در انتخاب رنگ برند خود بگیرید.

اهمیت روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و تبلیغات

هر رنگی احساس خاصی را در انسان ایجاد می‌کند. این به معنای آن است که می‌توانید با زبان رنگ‌ها با افراد سخن بگویید بدون اینکه نیازی به کلام باشد. می‌توانید به کمک همین موضوع و کاربرد آن در استراتژی‌های برندینگ و تبلیغات خود، حسی خاصی را در مخاطب نسبت به برند خود ایجاد کنید. تأثیر رنگ‌ها به قدری زیاد است که از آن حتی در صنعت تولید دارو هم استفاده می‌شود. برای مثال قرص‌های خواب‌آور و آرامبخش معمولاً به رنگ آبی هستند و … .

ذهن انسان به طور ناخودآگاه تحت تأثیر رنگ‌ها قرار می‌گیرد و از طریق رنگ برند با ویژگی‌های برندها آشنا می‌شود. کسب و کارها می‌توانند با به کارگیری این ویژگی رنگ‌ها تصویر روشن‌تر و مشخص‌تری از خود به مخاطب‌ها بدهند و خود را به مخاطب معرفی کنند آن هم بدون اینکه نیازی به تعریف مستقیم باشد.

با رنگ‌ها حرف می‌زنید بدون اینکه حرفی زده باشید و مخاطب آنچه که می‌خواهید را می‌شنود و بدون هیچ مقاومتی می‌پذیرد چون اثرگذاری رنگ‌ها بر ذهنش دست خودش نیست بلکه به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افتد.

رنگ ها
معنای هر رنگ در بازاریابی

هر کاری رنگ خود را دارد

طبق اصول روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی نمی‌توانید هر رنگی را که دلتان خواست برای محصولتان به کار ببرید. در حقیقت مسئله توانستن نیست، مسئله این است که این کار معقول نیست و ممکن است به ضرر شما عمل کند یا پیام اشتباهی را به مخاطب منتقل کند. برای مثال استفاده از رنگ قهوه‌ای برای بسته‌بندی محصولات غذایی اصلاً انتخاب خوبی نیست چرا که حس ترشیده بودن و گندیده بودن مواد غذایی را منتقل می‌کند.

بعضی از این حس‌های ناخودآگاه آموزه‌هایی است که در برخورد با طبیعت داشته‌ایم یا تحت تأثیر فرهنگ به ما القا شده است و … . بنابراین باید در انتخاب رنگ‌ها یک سری اصول را در نظر گرفت و به خاطر سپرد که رنگ‌ها احساس و فکر مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهند و کاربرد رنگ‌ها بر اساس علاقه‌ی شخصی کار درستی نیست بلکه باید به زمینه‌ی فعالیت خود و پیشینه‌ی ذهنی مخاطب‌ها هم فکر کنید.

حال که به خوبی با همیت روانشناسی رنگ‌ها آشنا شدیم، در ادامه در مورد اثر رنگ‌های مختلف صحبت خواهیم کرد.

آنچه رنگ‌ها به ما می‌گویند

در زیر به بررسی ویژگی تک تک رنگ‌ها و اثری که بر مخاطب دارند می‌پردازیم و چند نمونه از کسب و کارهایی که می‌توانند از آن رنگ‌ها برای کار خود بهره ببرند را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید مناسب‌ترین انتخاب را برای برند خود انجام دهید و بهترین کارایی‌ها را از رنگ‌ها برای برندینگ و تبلیغات خود به دست آورید.

حرف‌های رنگ آبی

هر چند این روزها فیلتر جنسیت از روی رنگ‌ها برداشته شده است اما رنگ آبی در فرهنگ ما یک رنگ مردانه به حساب می‌آید اما احساساتی که رنگ آبی در مخاطب ایجاد می‌کند به شرح زیر است:

رنگ آبیمناسب برای …
آرامش بانک‌ها

داروخانه‌ها

مراکز روانشناسی

برندهای حفاظتی مثل کلاه ایمنی و …

راحتی
طراوت
پایداری
مسئولیت‌پذیری
صلح
استراحت
ناراحتی

حرف‌های رنگ قرمز

در مبحث روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی قرمر رنگی گرم و جذاب است که جزو رنگ‌های اصلی به حساب می‌آید. رنگ قرمز باعث افزایش فشار خون می‌شود و بیانگر مفاهیم زیر است:

رنگ قرمزمناسب برای …
شور و اشتیاق رستوران‌ها

اورژانس‌ها

آتش نشانی

انرژی زیاد
عشق
گرمی و صمیمیت
آتش
جنگ
خشم
خطر
اعتماد به نفس

حرف‌های رنگ زرد

رنگ زرد حس خوش‌بینی و توانایی را به افراد القاء می‌کند. زرد می‌تواند تداعی‌گر مفاهیم زیر باشد:

رنگ زردمناسب برای …
انرژی گل فروشی‌ها

پارک‌های تفریحی

اسباب بازی فروشی‌ها

حراجی‌ها

شادی
خطر
جوانی
بازیگوشی
شادی
سرگرمی
گرمی

ترکیب زرد در کنار قرمز می‌توانند علامت هشدار و خطر باشد.

حرف‌های رنگ سبز

سبز از آن دست رنگ‌های سردی است که مناسب مشاغل حرفه‌ای است. رنگ سبز باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می‌شود. از دیگر اثرهای رنگ سبز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ سبزمناسب برای …
رشد امور مالی

فعالیت‌های محیط زیستی

بیمه‌ها

خدمات درمانی و …

ثروت
توازن
تعادل
تسکین
بازسازی

حرف‌های رنگ بنفش

بنفش رنگی است افسانه‌ای، اشرافی و مرموز که در طبیعت زیاد با آن روبرو نمی‌شوید. از دیگر مفاهیم رنگ بنفش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ بنفشمناسب برای …
اشرافی آموزشگاه‌ها

باشگاه‌های مدیتیشن و …

لوکس
فتنه‌گری
شعبده بازی
افتخار (به ویژه نظامی)
رمز و راز
ثروت
خیال پردازی
معنویت

حرف‌های رنگ نارنجی

نارنجی رنگی است صمیمی و شاد که ویژگی‌های مشابهی با رنگ قرمز دارد. دیگر معانی رنگ نارنجی:

رنگ نارنجیمناسب برای …
جوانی آبمیوه فروشی‌ها

رستوران‌ها

توان مالی
سرزندگی
صمیمیت
شوخ طبعی
تغییرات فصلی
پاییز

حرف‌های رنگ صورتی

صورتی هم مثل رنگ آبی از آن رنگ‌هایی است که در فرهنگ ایرانی معنی دیگری گرفته است. صورتی رنگی زنانه به حساب می‌آید. معانی که رنگ صورتی تداعی می‌کند عبارتند از:

رنگ صورتیمناسب برای …
سرگرمی برندهای زیبایی

برندهای زنانه

شیرینی فروشی‌ها

زنانگی
شادکامی
شیرینی
ظرافت
عشق
آرامش

حرف‌های رنگ طوسی

طوسی نمایانگر حرفه‌ای بودن و فعالیت است و ممکن است کمی حس خسته‌کنندگی را القا کند اما بیانگر خستگی نیست. رنگ طوسی در برندینگ و تبلیغات می‌تواند این مفاهیم منتقل کند:

رنگ طوسیمناسب برای …
خنثی شرکت‌های حقوقی
کارآمد
حرفه‌ای
رسمی

حرف‌های رنگ سیاه

رنگ سیاه معنای فقدان دارد و همینطور می‌تواند به معنای قدرت باشد. این رنگ سرد و مدرن است. دیگر معانی سیاه:

رنگ سیاهمناسب برای …
قدرت باشگاه‌ها

فروشگاه‌های لوازم موسیقی

فروشگاه‌های لوازم الکتریکی

تشریفات
لوکس
عرفان
ظرافت
تاریکی
رمز و راز
تمایلات جنسی
کنترل
اسرارآمیز بودن

حرف‌های رنگ سفید

رنگ سفید می‌تواند معانی زیر را در ذهن تداعی کند:

رنگ سفیدمناسب برای …
پاکیزگی بستنی فروشی‌ها

مراکز پزشکی

موزه‌ها

فروشگاه‌های وسایل بهداشتی

نانوایی‌ها

خلوص
خالی بودن
سادگی
جوانی
افتخار
صلح
بی حسی
سردی
عشق عرفانی

حرف‌های رنگ قهوه‌ای

قهواه‌ای رنگ اعتماد و پشتیبانی است و تداعی‌گر مفاهیم زیر است:

رنگ قهوه‌ایمناسب برای …
قابل اعتماد فروشگاه‌های صنایع چوبی

کافه‌ها

فروشگاه‌های پوشاک مردانه

کابینت فروشی

نجاری

قدیمی
خاکی
مردانگی
طبیعی
گرمی
کثیفی

باید گفت همه‌ی مفاهیمی که تا به اینجا خواندیم می‌تواند تحت تأثیر فرهنگ و مذهب و حتی نوع کسب و کار شما کمی تغییر کند. اما به طور کل این معانی ثابت هستند.

برای مثال رنگ مشکی در ایران نشانه‌ی عزاداری و غم و غصه است در حالی که در هند رنگ سفید چنین حسی را تداعی می‌کند، در ژاپن رنگ زرد معنی شجاعت می‌دهد ولی در بخش‌هایی از آمریکای جنوبی این رنگ نشان‌دهنده‌ی ترسو بودن است و … . به همین دلیل بسیار اهمیت دارد که هنگام انتخاب رنگ‌ها این موارد را هم در نظر بگیرید.

روانشناسی رنگ‌ها
روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و تبلیغات

چند توصیه ساده و کاربردی برای ایجاد کال تو اکشن

تا اینجای مقاله در مورد روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی و برندینگ و تبلیغات خواندیم. همانطور که می‌دانید نقطه‌ی آخر و اساسی هر تبلیغی داشتن کال تو اکشن است و به قولی پازل تبلیغ و ایجاد مشتری بدون دعوت به اقدام پازلی ناقص است. با توجه به اهمیت این موضوع در آخر این مطلب می‌خواهیم چند توصیه‌ی کاربردی و ساده در ارتباط با کال تو اکشن داشته باشیم.

  • احتمالاً بسیار دیده‌اید که در تبلیغات و بازاریابی برای کال تو اکشن (دعوت به اقدام) از رنگ قرمز استفاده شده است. دلیل این اتفاق این است که از لحاظ روانشناسی بهترین رنگ برای کال تو اکشن رنگ قرمز است. اما قرمز تنها رنگی نیست که بازخورد خوبی برای کال تو اکشن دارد. رنگ سبز هم به خوبی رنگ قرمز می‌تواند مخاطب را ترغیب کند و در حالی که قرمز به عمل سریع ترغیب می‌کند، سبز بیانگر دادن اطلاعات بیشتر و امکان مشاوره است.
  • رنگی که برای دعوت به اقدام انتخاب می‌شود باید با سایر رنگ‌ها موجود در محتوا متفاوت بوده و به راحتی قابل تشخیص باشد.
  • کال تو اکشن باید واضح، بزرگ، ساده و متمایز از رنگ پس زمینه باشد.
  • قرمز، سبز، زرد و نارنجی بهترین انتخاب‌ها برای کال تو اکشن هستند. قرمز بیانگر فوریت است، سبز آرامش و هدایت‌گری و زرد آتشی و احساسی.

در آخر باید این نکته را متذکر شد که آنچه می‌گویید و آنچه نشان می‌دهید باید در یک راستا باشند در غیر اینصورت تنها تضاد و دورویی است که در پیام بازاریابی خود منتقل می‌کنید.