بازارياب‌هايي كه در فضاي كسب و كار اينترنتي فعاليت مي‌كنند قطعا با مفهوم ريچ اسنيپت گوگل آشنايي دارند؛ چرا كه اين قطعات پيشرفته گوگل در بهينه سازي سايت و ارتقاي رتبه سئو تأثير به سزايي دارند؛ به عبارتي استفاده از اسنيپت هاي جديد گوگل مي تواند ترافيك بالايي را ايجاد كرده و كسب و كار اينترنتي را رونق ببخشد. در ادامه به بررسي مفهوم ریچ اسنیپت و تأثیر آن بر سئو سایت خواهيم پرداخت.

معناي ريچ اسنيپت چيست؟

مجموعه داده‌هاي اضافي كه هر وب سايت در صفحه جستجوي گوگل به نمايش مي‌گذارد، ريچ اسنيپت گفته مي‌شود. زماني كه چيزي را در گوگل جستجو مي‌كنيد، به طور مثال يك مدل لپ تاپ، در صفحه نمايش علاوه بر اسنيپت هاي معمولي، داده‌هايي تحت عنوان ريچ اسنيپت يا اسنيپت هاي غني شده نيز نشان داده مي‌شوند.

بنابراين دو نوع اسنيپت معمولي و غني شده داريم كه هركدام اطلاعاتي را در خصوص يك وب سايت در اختيار ما قرار مي‌دهند.

منوي برد كرامپ سايت، شمار نظرات كاربران سايت، دستورالعمل ها، قيمت، عكس، ويديو و … از جمله اين اطلاعات اضافي هستند كه تحت عنوان اسنپت به هنگام جستجوي كلمه اي در گوگل نشان داده مي‌شوند.

اسنيپت‌هاي معمولي هر وب سايت شامل تايتل به رنگ آبي، آدرس اينترنتي به رنگ سبز و توضيحات به رنگ مكي به نمايش گذاشته مي‌شوند. با اين حال ريچ اسنيپت اطلاعات اضافي ديگري هستند كه بين آدرس اينترنتي و توضيحات قرار مي‌گيرند.

ريچ اسنيپت‌ها داراي انواع مختلفي هستند؛ براي نمونه برخي وب سايت‌هاي فروشگاهي خارجي علاوه بر شمار نظرات كاربران و امتياز، حدود قيمت و البته موجود بودن يا نبودن آن را هم مشخص مي‌كنند.

با توجه به مفهوم ريچ اسنيپت ها ميتوان تأثير آن بر سئوي سايت را تا حدودي درك كرد؛ چرا كه ارائه اطلاعات جامع به كاربران مي‌تواند جذابيت فراواني براي آنها داشته باشد.

ريچ اسنيپت تأثير  آن بر سئوي سايت چيست؟

سؤالي كه براي بسياري از علاقه‌مندان به كسب و كارهاي اينترنتي ممكن است ايجاد شود اين است كه ريچ اسنيپت ها چه تأثيري بر بهينه سازي و بالا بردن رتبه سئو سايت دارد؟ يا اينكه چرا اسنيپت ها براي محتوا يا بلاگ هاي سايت اهميت فراواني دارند؟

اسنيپت ها ياSnippet   به طور غير مستقيم در ارتقاي رتبه سئوي سايت تأثير مي‌گذارند؛ به عبارتي گوگل از اين المان در رتبه بندي سايت هاي مختلف استفاده نمي‌كند.

ريچ اسنيپت‌ها در مقايسه با اسنيپت‌هاي معمولي، برجسته تر نشان داده مي‌شوند و با ارائه اطلاعات بيش تر جذابيت بيشتري براي كاربران دارا مي باشند. طبق آمار ريچ اسنيپت ها به نسبت نوع معمولي آن، تعداد كليك بيش تري كسب مي‌كند؛ يعني تمايل كاربران به آن‌ها بيش تر مي‌باشد.

كليك بالاتر در واقع به بهينه سازي و افزايش رتبه سئوي سايت كمك مي‌كند. اگر سايتي تعداد كليك‌هاي بيشتري دريافت كند، گوگل به نتيجه ميرسد كه محتواي سايت براي كاربران جذاب بوده و رتبه آن را ارتقا مي‌بخشد.

همانطور كه به آن اشاره كرديم، ريچ اسنيپت‌ها به طرز غير مستقيم بر سئوي سايت مؤثر بوده و اين تأثير را در دراز مدت نشان خواهند داد. به طوركلي مزاياي استفاده از ريچ اسنيپت‌ها عبارتند از:

  • ترافيك ورودي سايت شما را به شكلي مؤثر بالا مي‌برد.
  • سبب افزايش بازديد سايت مي‌گردد به اين ترتيب سئوي سايت را بالا مي‌برد.
  • سبب جلب اعتماد گوگل و كاربران مي‌گردد.
  • به دليل افزايش ترافيك ورودي به سايت شما اعتبار مي‌بخشد.

چگونگي استفاده از ريچ اسنيپت‌

ريچ اسنيپت‌ها داراي انواع مختلفي هستند؛ از جمله متن، تصوير، فهرست‌هاي شماره‌بندي شده، چارت، نمودار و … كه هركدام به نحوي در بالا بردن شمار كليك و ترافيك ورودي به سايت مي‌توانند مؤثر باشند.

اين سؤال مهم مطرح مي‌شود که چگونه مي توان از اسنيپت‌های گوگل استفاده كرده و با افزايش جذب ترافيك ورودي، در صفحه نخست گوگل قرار گرفت.

اين سؤال را ميتوان اينگونه پاسخ داد كه گوگل در درجه اول کیفیت محتوای سايت شما را بررسي مي‌كند و در ادامه سبك نگارش محتوا را بر مبناي فرمت مشخص ارزيابي مي‌كند.

لازم به ذكر است كه گوگل تضميني براي نمايش تمامي ريچ اسنيپت‌ هاي استفاده شده، ارائه نمي‌كند؛ با اين حال ريچ اسنيپت‌ به درك محتواي سايت شما به گوگل كمك فراوان مي‌كند و به اين ترتيب سايت شما را بهينه سازي مي‌كند.

استفاده درست و علمي از ریچ اسنیپت و تأثیر آن بر سئو ، نقش مهمي در رسيدن به نتيجه مطلوب دارد؛ به عبارتي گوگل ريچ اسنيپت‌هايي كه به طور درست بكار گرفته نشده باشند يا ارتباطي به موضوع سايت نداشته باشد، را نمايش نخواهد داد؛ در نتيجه سعي كنيد از ريچ اسنيپت‌ها به شكلي درست و حرفه اي بهره بگيريد.

براي مثال تعداد كلمات در اسنپت‌هاي متني بايستي به طور نرمال 40 الي 50 كلمه باشد. از سوي ديگر اسنيپت در قالب جدول براي گوگل بسيار مهم است؛ چرا كه گوگل حدود يك سوم از اسنيپت هاي خود را در قالب جدول به كاربران ارائه مي‌كند.

سخن پاياني

ريچ اسنيپت‌ها اطلاعات اضافي وب سايت را در صفحه جستجوي گوگل نشان مي‌دهند و به طور غير مستقيم با بالا بردن شمار كليك‌ها ترافيك ورودي به سايت را افزايش مي‌دهد و به همين ترتيب رتبه سئوي سايت را نيز ارتقا مي‌بخشد.

بكارگيري اين ابزار مهم در صورتي كه دقيق و حرفه‌اي صورت گرفته باشد، تأثيرات مثبتي بر بهينه سازي سايت خواهد داشت و با افزايش اعتماد كاربران با ارائه اطلاعات مفيد و كاربردي، منجر به پيشرفت كسب و كار شما را در دنياي اينترنت خواهد شد.