در میان انواع تولید محتوای سایت، محتوای ویدیویی تأثیر به‌سزایی در جلب توجه كاربران دارد. محتوای ویدیویی در بستری جذاب پیام را به سرعت به مخاطبان انتقال می‌دهد؛ از این رو در بازاریابی آنلاین و البته كسب درآمد موفق‌تر عمل خواهد كرد. با بهینه سازی و سئو محتوای ویدیویی سایت این امكان وجود دارد تا كاربران بیشتری از ویدیوی شما دیدن كنند و به این ترتیب نرخ تبدیل افزایش خواهد یافت.

در این مقاله از ترافیك مدیا قصد داریم تا راه‌های سئوی ویدیو و اهمیت آن در بالا بردن ترافیك ورودی و نرخ تبدیل را بیان كنیم؛ با ما همراه باشید.

سئوی محتوای ویدیویی سایت

در این موضوع شكی نیست كه محتوای ویدیویی در جذب مخاطب موفق‌تر عمل كرده است. با توجه به اهمیت جایگاه محتوای ویدیویی، بایستی آن را برای موتورهای جستجو سئو و بهینه سازی كرد. موتورهای جستجو ویدیو محور هستند؛ از این رو بایستی سئو آن را مطابق با استراتژی و اهداف كسب و كارتان، در دستور كار قرار دهید.

منظور از سئوی محتوای ویدیویی، بالا بردن كیفیت ویدیو از طریق نتایج جستجو و افزایش تعداد بازدیدهاست. هدف از این كار درك محتوای شما از طریق ربات‌های موتورهای جستجو است تا داده ها را مطابق با جستجوها فهرست‌بندی كنند.

توجه داشته باشید كه این ربات‌ها نمی‌توانند ویدیوی شما را تماشا كنند بلكه تنها می‌توانند مواردی مانند عنوان یا دسته بندی آن را بررسی كنند. به طوركلی سئوی محتوای ویدیویی سایت برای دستیابی به دو هدف مهم است:

  • لینك‌سازی و اشتراك‌گذاری در شبكه‌های اجتماعی
  • افزایش نرخ تبدیل

نكته: برای افزایش نرخ تبدیل از طریق محتوای ویدیویی از دو روش می‌توان استفاده كرد: با قرار دادن لینك Embed  ویدیو در لندینگ پیج سایت و به كارگیری Rich Snippets. به این ترتیب موتورهای جستجو اطلاعات موجود در ویدیو ر بهتر درك كرده و رتبه بالایی در صفحه نتایج جستجو به آن اختصاص خواهند داد.

نحوه بهینه سازی ویدیو در یوتیوب یا آپارات

با بارگذاری محتوای ویدیویی در دو كانال پرمخاطب یوتیوب و آپارات شانس زیادی برای كسب رتبه بالا در موتورهای جستجوی خواهید داشت. یوتیوب در جهان و آپارات در ایران بسیار پرمخاطب هستند و هزینه بارگذاری ویدیو در آنها بسیار پایین است.

این كانال‌ها این امكان را به ویدیوی شما خواهد داد تا در بخش ویدیوهای مشابه فرصتی برای دیده شدن داشته باشید. با این‌ حال آپلود ویدیو در این كانال‌های محبوب اگرچه به سئوی سایت شما كمك به سزایی می‌كند اما از سوی دیگر با اشغال فضای host سبب كندی سایت شما خواهد شد. سئوی محتوای ویدویی در آپارات و یوتیوب مستلزم رعایت نكات زیر است:

بیشتر بخوانید:  استراتژی شروع کسب و کارهای اینترنتی

عنوان یا Title ویدیو

اولین قدم برای این مهم انتخاب یك عنوان مناسب برای ویدیو است؛ در این بخش شما باید كلمه کلیدی موردنظر را قرار داده و سپس نرخ کلیک را به حداكثر برسانید.

نكته‌ای كه در این بخش وجود دارد این است كه محتوای ویدیویی خود را با كلمات كلیدی كه مردم در یوتیوب و آپارات بیشتر سرچ می‌كنند سئو كنید. كلمه كلیدی مدنظر خود را در عنوان ترجیحاً در ابتدای آن قرار دهید.

توضیحات یا Description ویدیو

در این مرحله در بخش توضیحات حداكثر تا 200 كلمه مرتبط با موضوع محتوای ویدیویی خود بنویسید. در این بخش علاوه بر شرح ویدیو می‌توانید لینک صفحه فرود یا مقاله مرتبط در سایت را درج كنید تا موتورهای جستجو درك بهتری از آن داشته باشند.

قرار دادن برچسب‌ ویدیو یا Video Tag

در این بخش بایستی چندین برچسب برای ویدیوی خود انتخاب كنید. یکی از این برچسب‌ها باید کلمه‌ی کلیدی هدف بوده و بقیه كلمات باید مرتبط با عنوان باشد و آنها را شرح دهد.

كلماتی كه به عنوان برچسب انتخاب می كنید، بهتر است دو کلمه‌ای باشند و نیاز مخاطبین در انتخاب آنها مدنظر قرار داشته باشد. در پروسه برچسب گذاری دست و دلباز باشید چرا كه به الگوریتم‌های موتورهای جستجو این امكان را می‌دهند تا موضوع ویدیو را بهتر درك كرده و رتبه بالایی دریافت كند.

بیان کلمه‌ی کلیدی هدف در هر ویدیو

این موضوع برای پلتفورم یوتیوب كه توانایی درك 90 درصد از كلمات بیان شده در ویدیوی شما را دارد، اهمیت زیادی دارد. درصورتی كه الگوریتم‌های یوتیوب درك كند كه شما در محتوای ویدیوی خود از كلمه كلیدی مدنظر استفاده كرده‌اید، به آن رتبه بالایی در نتایج جستجو خواهد بخشید.

انتخاب دسته‌بندی مناسب

در پلتفورم‌های یوتیوب و آپارات بخشی به عنوان دسته‌بندی وجود دارد. محتوای ویدیویی خود را بر اساس دسته‌بندی مرتبط بارگذاری كنید. هركدام از این دسته‌بندی‌ها با باز كردن صفحه جدیدی برای شما، این فرصت را به شما می‌دهد تا بر مبنای عبارت دیگری هدف گذاری كنید.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات همسان با ديدگاه جهانی

دو ابزار مهم و كاربردی برای سئوی محتوای ویدیویی

قبل‌تر چگونگی سئو محتوای ویدیویی سایت بررسی كردیم. در ادامه به بررسی دو ابزاری خواهیم پرداخت كه به درك بهتر محتوای ویدیویی شما توسط موتورهای جستجو كمك زیادی خواهد كرد.

اسكیما یا video schema markup

اسكیما یك زبان نشانه‌گذاری به شكل كد است كه درواقع زبان مشترك میان مرورگرهای مختلف برای درك بهتر اطلاعات صفحات وبسایت است. این ابزار اطلاعات غنی‌تری در خصوص محتوای ویدیویی شما به مرورگر ارائه می‌دهد.

بدون استفاده از ابزار اسكیما مرورگر تنها اطلاعاتی در خصوص عنوان یا توضیحات ویدیو دریافت می‌كند، این درحالی است كه با كمك این ابزار اطلاعات دقیق‌تری مانند مدت زمان ویدیو و خیلی از جزئیات دیگر در اختیار مرورگر قرار خواهد گرفت.

همچنین video schema markup در جذب مخاطبان هدف اهمیت دارد؛ چون آن‌ها این امكان را دارند كه قبل از کلیک بر روی نتایج SERP، تصمیم بگیرند كه این محتوای مدنظر همان است که جستجو می‌کنند.

جهت اسکیما گذاری محتوای ویدیویی می‌توانید از دو راه اقدام كنید؛ با یاری گرفتن از مختصصان سئو و برنامه‌نویسان و یا استفاده از افزونه‌های وردپرسی مانند schema pro

استفاده از افزونه سئو ویدیو برای وردپرس

یکی از بهترین پلاگین‌ها برای سئو محتوای ویدیویی افزونه‌ی Yoast Video SEO  می‌باشد. با استفاده از این ابزار می‌توانید به آسانی همه ویدیوهای موجود در سایتتان را بهینه و به این ترتیب بازدید و ترافیک بیشتری دریافت كنید. با كمك این پلاگین می‌توان این اطمینان را داشت كه ویدیوی شما در قسمت Videos نتایج گوگل به نمایش در می‌آید. همچنین با توجه به استقابل گسترده كاربران، احتمال اشتراك‌گذاری ویدیوی شما بالا خواهد رفت.

با نصب افزونه‌ی سئو ویدیو وردپرس، یك منو جدید به بخش سئوی سایتتان اضافه شده و با یک کلیک  تمام مطالب موجود در ویدیو را در نقشه‌ی سایت نمایش داده می‌شود. از دیگر مزایای استفاده از این افزونه می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

  • تضمین کوتاه‌تر شدن زمان بارگیری ویدیو
  • معرفی ویدیوهای موجود در سایت به گوگل با كمك Sitemap XML
  • پشتیبانی از سیستم ‌عامل‌های مهم ویدیویی، مانند Youtube،Vimeo ،  DailyMotion و  Wistia
  • کمک به ربات‌های گوگل در درك بهتر ویدیو با كمكorg
  • تعریف خروجی برای ویدیو به شكل فید RSS
  • اجباری نمودن ایندکس مجدد ویدیویی که ایندکس نشده‌
  • امكان افزودن متا تگ‌های استاندارد جهت معرفی به ربات‌های موتورهای جستجو