سئو داخلی سايت چیست؟ چرا طراحان سایت کمتربه این مقوله می‌پردازند؟ آیا سئو در افزایش رتبه بندی سایت تاثیر دارد؟ در اين مقاله از ترافيك مديا ضمن معرفي سئوي داخلي اهمتي آن را هم براي بهبود رتبه سايت در گوگل بررسي خواهيم كرد.

سئوي داخلي چيست؟

ابتدا بهتر است دقیقا بدانیم که سئوی on page  چیست و چه کارایی دارد. به تمامی اقدامات داخل سایت که مربوط به کدنویسی داخلی است که به منظور افزایش رتبه سایت در گوگل است را سئو داخلی می گویند. بهینه سازی محتوا و همچنین کدهای HDML وب‌سایت است. و در مقابل سئوی خارجی یا off page  را داریم که با ایجاد و دادن لینک‌های خارجی و همچنین سیگنال‌های دیگری که از سمت وبسایت‌های دیگر به سمت وب‌سایت شما ارجاع داده می‌شود.

یک سئوی خوب علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند در موتور‌های جست‌وجوگر گوگل بهتر دیده شوید، همچنین این کمک را هم به مخاطبین می‌کند تا مطالب شما را بهتر درک کنند.

هدف نهایی یک سئوی داخلی این است که در مواردی چون درک محتوای هر صفحه، تشخیص دادن مطالب شما به عنوان مرتبط‌ترین در صفحه جست و جو و در نهایت ارزیابی و نشان دادن مطالب شما به عنوان صفحه قابل نمایش و ارزشمند، تاثیرگذاری به سزایی داشته باشد.

در گذشته گفته می‌شده است استفاده از کلمات کلیدی در نقاط مختلف صفحه بود ولی در حال حاضر به این شکل نیست. اکنون با یادگیری سئو و نکات آن می‌توان برای دریافت رتبه‌های بهتر، دستیابی به مخاطبین بیشتر و جذب ترافیک ارگانیک بیشتر، تلاش کرد. لازم به ذکر است که سئوی داخلی بر خلاف سئوی خارجی تهت کنترل خوتان است.

تكنيك‌هاي سئو داخلی سايت

تمامی تكنيك‌هاي سئو داخلی سايت ، به ارائه تجربه کاربری خوب برای بازدیدکنندگان سایت، تاکید می‌ورزد. در این بخش به این فاکتورها اشاره می‌کنیم:

a.t

برگرفته از Expertise،Authoritativeness و Trustworthiness است. به‌وسیله این فاکتور، حوزه‌ی تخصصی شما توسط گوگل سنحیده می‌شود. عواملی چون میزان اعتبار نویسنده محتوا، فعالیت نویسنده‌ها در شبکه‌های اجتماعی، واکنش مردم در شبکه‌های اجتماعی نسبت به برند شما و… برگرفته از این فاکتور مهم هستند.

تگ عنوان

تگ عنوان از مهم‌ترین فاکتورهای سئو محسوب می‌شود. روش این فاکتور به این طریق است که برای هر صفحه باید عنوان واحد در نظر گرفته شویم که کلمات کلیدی در آن قرار دارد. تگ عنوان، بخش بسیار مهمی از محتواست، که نشان دهنده‌ی حوزه‌ی فعالیت شماست. استفاده از عناوین جالب و جدید، موجب جذب کاربران بیشتری به صفحه شما بشود.

هدینگ heading

در هر متن علاوه بر تگ عنوان، چندین زیر عنوان یا هدینگ هم  قرار دارند که اندازه‌ی متن ارزش آنها را تعیین میکند، از این رو بهتر است هدینگ‌هایی طراحی کنیم که مخاطب را ترغیب کند تا به سمت خواندن مطالب شما برود. همه افراد متون جذاب و هیجان‌انگیز را بیشتر دوست دارند، گوگل هم به متون جذاب رتبه بالاتری می‌دهد.

تگ توضیحات متا Meta tag

در کلیک کردن این تگ‌ها کاربر در صفحه نتایج موتورهای جستجو اهمیت ویژه‌ای دارد. هر چه تعداد کلیک‌ها بیشتر باشد، صفحه مورد نظر در جایگاه بالاتری در صفحه نتایج جست‌ و جو قرار می‌گیرد. این، به‌ این معنی است که توضیحات متا، بقدر کافی مفید بوده که توانسته بازدیدکننده بیشتری را به سمت خود جلب کند تا روی آن کلیک کنند.

متا تگ کلمات کلیدی

موتور جست‌وجوی گوگل، تگ کلمات کلیدی را نادیده می‌گیرد و استفاده از این کلمات تاثیری بر سئوی سایت ندارد. بنابراین هرچند این شیوه در گوگل کارایی چندانی ندارد، اما بهتر این است که در هر صفحه حداقل یک کلمه کلیدی، تعریف و با توجه به آن محتوای مربوطه تولید شود.

بهینه‌سازی محتوا

اضافه بر تولید محتوای تازه و تاثیرگذار،  ویرایش کردن محتواهای قبلی نیز الزامی است و از جوانب مختلف حائز اهمیت تلقی می‌شود. از جمله اینکه: نیازی نیست محتوا از ابتدای امر تهیه و تولید شود، بلکه با حذف نکات غیرمربوط و افزودن مطالب و لینک‌های جدید به محتوا، در وقت و انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

ساختار URL

در سئو، ساختار بهینه‌شده صفحات، اهمیت زیادی دارند، چون توسط موتورهای جست‌جو مورد پیمایش قرار می‌گیرند.

تگ‌های بدنه

دسته بندی مطالب، از نکات مهم تولید محتوا محسوب می‌شود، به دلیل اینکه افزون بر به وجود آوردن توانایی خواندن  برای کاربر، می‌تواند بر سئو داخلی هم اثر مطلوبی داشته باشد.

کلمات کلیدی

 امروز بر خلاف گذشته که کلمات کلیدیی اهمیت بالایی داشتند، موتورهای جست‌وجو همچون گوگل، صفحات را بر اساس مفاهیمی که در بر دارند به مخاطب نمایش می‌دهند و همچنین عبارات هم معنی با کلمات کلیدی را نیز درنظر می‌گیرند.

کاری که انجام می‌شود به این صورت است که دیگر به‌جای تکرار کلمات کلیدی، باید به این نکته توجه کنیم که مخاطبان چه کسانی هستند و درباره چه موضوعاتی می‌توان برای آن‌ها محتوای مناسب تولید کرد. با استفاده درست و مناسب از کلمات کلیدی، گوگل به‌ آسودگی می‌تواند متوجه موضوع اصلی سایت شود و آن را در نتایج جست‌وجو نشان دهد. بنابراین استفاده از این کلمات در متن اهمیت زیادی دارد.

لینک‌دهی داخلی

برای گزیدن بهترین چیز برای سئو داخلی سايت در کل صفحات، لازم است یک ارتباط داخلی از طریق لینک بین تمامی صفحات ایجاد شود. وجود این لینک باعث می‌شود هم کاربران و هم موتورهای جست‌وجو به راحتی تمامی صفحات را ببینند.

طراحی سایت

سایتتان را باید بسیار قوی و کاربردی طراحی کنید. کاربر باید کمترین زمان را برای سر زدن به صفحه شما سپری کند. طراحی قدرتمند، کاربران این امکان را خوهند داشت که به با آسودگی زیاد از امکانات سایت شما استفاده کنند.