یکی از نکات مهمی که اکثر وب‌مسترها از آن غافل هستند، سئوی دسته بندی محصولات در یک سایت فروشگاهی است. درصورتی که این صفحات بر مبنای کلمه کلیدی بهینه شده باشند، بیش از مقالات می‌توانند در جذب ترافیک ورودی و البته بالا بردن نرخ تبدیل وبسایت شما مؤثر باشند. با ما همراه باشید تا نکاتی مهم در راستای تقویت سایت فروشگاهی و کسب و کارتان در فضای آنلاین ارائه کنیم:

دلایل اهمیت صفحات دسته بندی محصولات

هدف از راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی و ورود به دنیای آنلاین، استفاده از فرصت استقبال بی‌نظیر مردم از خریدهای آنلاین است. از این جهت وب‌مسترها نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا از سایت‌های رقیب پیشی بگیرند و ترافیک ورودی بالاتری دریافت کنند.

برای جذب کاربران و تبدیل آنها به مشتریان واقعی، سئو و بهینه سازی صفحه دسته بندی محصولات اهمیت زیادی دارد. به طوری که بهینه سازی این صفحات نسبت به صفحه مقالات اولویت بیشتری دارد. دلایل اهمیت این صفحات در یک سایت فروشگاهی عبارتند از:

دارا بودن کلمات کلیدی وبسایت

صفحات دسته بندی محصولات در یک سایت فروشگاهی دربردارنده همه کلمات کلیدی اصلی سایت هستند. درواقع اگر کاربر محصولی را نیاز داشته باشد با سرچ کلمه کلیدی مدنظرش در صفحه جستجو به سمت صفحه محصول مربوطه هدایت می‌شود. از این رو این صفحه در افزایش نرخ کلیک، آمار بازدید و به در نهایت نرخ تبدیل تأثیر به سزایی دارد.

دسته بندی محصولات
دسته بندی محصولات در سایت فروشگاهی

اعتبار بالای صفحات دسته بندی محصولات

طبق تحقیقات صورت گرفته، صفحات دسته بندی محصولات نسبت به صفحات مقالات و محصولات تکی اعتبار بیشتری دارد. بدیهی است که اعتبار بالای این صفحه نیاز به توجه بیشتری به بهینه سازی آن می‌طلبد.

سئوی دسته بندی محصولات در سایت فروشگاهی

معمولاً برای ساخت سایت‌های فروشگاهی با توجه علاقه‌مندی‌های وب‌مسترها از سیستم‌های CMS  وردپرس استفاده می‌شود. از این رو سعی داریم تا نکاتی را در خصوص بهینه سازی صفحات دسته بندی محصولات در این سایت‌های وردپرسی ذکر کنیم که توجه به آنها بدون شک تأثیر بالایی در جذب ترافیک و فروش خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  تبلیغات ریتارگتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

سئوی آدرس URL و عنوان صفحات

توصیه می‌شود که آدرس صفحات دسته بندی محصولات را تا جای ممکن کوتاه و مختصر بنویسید. به علاوه با تحقیق در زمینه کلمات کلیدی پر بازدید و با ارزش، از آنها در عنوان این صفحات استفاده کنید. بدیهی است که این نکات در کسب رتبه گوگل و قرار گرفتن در صفحه نخست نتایج جستجو اهمیت به سزایی دارد.

تولید محتوای متنی برای سئو صفحات

یکی از نکاتی که بیشتر مدیران سایت‌ها به آن توجه نمی‌کنند این است که برای صفحات دسته بندی محصولات محتوا نمی‌نویسند. برای سئوی دسته بندی محصولات در سایت فروشگاهی بهترین کار این است که محتوایی با دست کم 800 کلمه بنویسید و ضمن به کار بردن کلمه کلیدی مدنظر، اطلاعات جامع و مفیدی به کاربران ارائه کنید.

توجه داشته باشید که باید ابتدا فهرستی از محصولات و در ادامه متن توضیحات در صفحه آرشیو محصولات نشان داده شود.

نوشتن توضیحات متا

در صورتی که افزونه Yoast SEO را در سایت وردپرسی خود فعال کرده‌اید، توضیحات متا در پایین صفحه برایتان نمایش داده می‌شود. توصیه می‌شود در این بخش محتوایی با کیفیت شامل کلمه کلید مدنظر بنویسید که اطلاعات مختصری به کاربر ارائه می‌کند.

سئو و بهینه سازی
سئوی صفحات دسته بندی محصولات

لینک‌دهی داخلی

لینک‌دهی نقش کلیدی در سئوی سایت ایفا می‌کند؛ به خصوص لینک‌دهی داخلی که صفحات وب سایت را به هم پیوند می‌زند. چه در مبحث مقالات و چه صفحه دسته بندی محصولات این موضوع اهمیت زیادی دارد. درواقع برای همه صفحات محصولات خود که می‌خواهید رتبه بگیرد، از صفحه اصلی سایت با کلمات مناسب لینک‌دهی داخلی کنید.

بیشتر بخوانید:  انتخاب شرکت طراحی سایت چه مراحلي دارد؟

برای مثال می‌توانید در صفحه اصلی وبسایت خود یک محتوا گذاشته و در آن یک لینک به صفحات مهم محصولات خود بدهید. به طورکلی نکات مهمی که بایستی در این راستا مدنظر قرار دهید عبارتند از:

  • لینک‌دهی داخلی بر مبنای کلمات با معنی و مرتبط با صفحه اصلی انجام شود.
  • همه لینک‌های داخلی را برای یک صفحه و بر مبنای یک کلمه انجام ندهید.
  • در بخش هدر و فوتر سایت لینک صفحات مهم محصولات را قرار دهید.

لینک‌سازی خارجی

لینک‌سازی خارجی و برقراری ارتباط میان صفحات دسته بندی محصولات و سایت‌های فروشگاهی معتبر، می‌تواند کمک زیادی به کسب رتبه در گوگل کند؛ به خصوص روی موضوعاتی که رقبا روی آن کار نکرده‌اند این مورد خیلی تأثیر مثبتی دارد.

به این منظور کافیست به سراغ سایت‌هایی بروید که با کسب و کار شما ارتباط دارد و با ساخت رپورتاژ و کسب لینک دائمی، بک لینک‌های مؤثر برای صفحات دسته بندی محصولات خود بسازید. در این راستا می توانید از سرویس کوتاه کننده لینک استفاده نمایید.

گستردگی و تنوع محصولات

تنوع و گستردگی محصولات نقش پررنگی در جلب نظر مخاطبان دارد. بدیهی است که مشتریان میان فروشگاهی که از یک محصول تعداد کمی مدل دارد و فروشگاهی که از هر محصول تعداد زیادی مدل در انواع برندها دارد، این فروشگاه دومی را انتخاب می‌کنند.

از این رو این مسئله که صفحه آرشیو شما شامل محصولات کامل و جامعی باشد و بتواند انواع نیازها و سلایق مشتریان را پاسخ دهد، از نظر سئو هم اهمیت بالایی دارد.