امروزه با پيشرفت تكنولوژي به خصوص در حوزه ديجيتال ماركتينگ، رقابت كسب و كارها در هر حوزه‌اي وارد مرحله پيچيده اي شده است. يكي از تكنيك‌هاي رقابت در فضاي آنلاين سئوي منفي است. سئوي منفي مجموعه روش‌هايي است به وسيله آنها رتبه سايت هاي رقيب تنزل پيدا مي‌كند. تكنيك هاي سئوي منفي در طولاني مدت براي اين سايت‌ها بسيار مخرب خواهند بود كه در اين مقاله به توضيح بيشتر آنها خواهيم پرداخت:

 سئوي منفي

همانطور كه مي دانيد سئو يا بهينه سازي سايت، متشكل از مجموعه فعاليت‌هايي است كه به كمك آنها ميتوان وبسايت را به موتورهاي جستجو از قبيل گوگل، ياهو يا بينگ معرفي كرد. با به كارگيري تكنيك‌هاي سئو كه درون سايت و خارج از آن به كار گرفته مي شود، رتبه وبسايت شما ارتقا يافته و در صفحه نخست نتايج جستجو، قرار خواهد گرفت. حال اين سؤال مطرح مي شود كه سئوي  منفي چيست؟

سئوي منفي يك روش ناجوانمردانه در سئو به شمار ميرود كه متشكل از روش‌هاي مختلفي است؛ اين روش‌ها برعكس اصول و قواعد موتورهاي جستجو تعريف شده‌اند و در طولاني مدت براي وب سايت مخرب هستند. هدف از سئوي منفي تخريب وبسايت‌هاي رقيب است كه با سوءاستفاده از روش‌هاي سئوي خارجي اجرا مي شوند.

برخی از تكنيك هاي سئوي منفي به سئوي خود سایت اجرا کننده آسيب مي‌زنند و برخی دیگر ضرری به سایت اجرا کننده وارد نخواهند كرد.

توجه داشته باشيد كه قصد ما از معرفي روش‌هاي سئوي منفي و اجراي آنها، صرفاً بالا بردن آگاهي شما مي‌باشد؛ لذا به شدت از اجراي اين تكنيك‌ها اجتناب كنيد؛ چرا كه ممكن است آثار  مخربي براي وبسايت خودتان نيز داشته باشند.

بسياري از روش‌هاي سئوي منفي در ظاهر مشکلی برای پياده سازي ندارند؛ مانند خریدن تعداد زیادی بک لینک اسپم برای رقبا و ارائه گزارش آن به گوگل.

اگرچه اين روش به ظاهر ایرادی ندارد و در هیچ منبع رسمی نيز به عنوان روشي براي تنبيه سايت ذكر نشده، اما باز هم يكي از موارد سئوي منفي است كه ممكن است در دراز مدت به سايت شما آسيب بزند.

تكنيك هاي سئوي منفي

گوگل مرورگري بسيار هوشمند است و اين توانايي را دارد كه كشف كند از روش‌هاي سئوي منفي استفاده مي كنيم يا خير. روش‌هاي سئوي منفي معمولا هزينه زيادي دارند و در مبحث سئو خيلي كاربرد ندارند؛ از اين رو گوگل به ندرت متوجه استفاده از اين تكنيك‌هاي مخرب مي‌شود.

بیشتر بخوانید:  اهميت چگالی كلمات كليدی برای سئو

سئوي منفي و تاكتيك‌هايي كه در آن به كار گرفته مي‌شود، بسيار خطرناك هستند؛ حتي برخي روش‌هاي آن كه ظاهرا مشكلي ندارند و با تنبيهي از سوي مرورگرها مواجه نخواهند شد، در آينده اي نه چندان دور با آپديت الگوريتم هاي مرورگر، كشف خواهند شد. از تكنيك هاي سئوي منفي ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

خريد بك لينك

در اين روش تعداد زيادي لينك براي سايت رقيب خريداري مي‌شود؛ اگرچه خريد بك لينك آن هم به تعداد محدود، يكي از روش‌هاي مثبت در ارتقاي رتبه سئوي سايت است اما در اينجا موضوع خريد روزانه هزاران لينك براي سايت رقيب است. هدف از اين كار متقلب نشان دادن اين سايت است؛ درنتيجه ديرتر در نتيجه جستجو بالا خواهد آمد.

بر اساس الگوريتم‌هاي جديد گوگل، معمولا آثار مخرب اين روش براي سايت‌هاي تازه تأسيس بيشتر است زيرا فرض بر اين است كه اين سايت ها در ابتداي كار رقيبي نداشته و خودش اقدام به خري اين حجم از بك لينك كرده است.

ساخت يك سايت زرد

منظور از سايت‌هاي زرد و بي محتوا در مبحث سئوي منفي، سايتي بي ارزش نيست، بلكه سايتي است كه اگرچه حاوي مطالب بي ارزش است اما طيف زيادي از كاربران آن را دنبال مي‌كنند؛ مانند مطالب كپي با توجه به ترندهاي روز. درواقع اين سايت‌ها پرمخاطب و پربازديد هستند اما اطلاعات كاربردي ارائه نمي‌كند. لينك دهي از چنين سايت‌هايي به سايت رقيب، ميتواند ارزش آن را تا حد يك سايت زرد و بي كيفيت پايين بياورد.

رتبه دهي به وبسايت براي كلمات كليدي بي ربط

اگر يك سايت براي كلمات نامرتبط اقدام به رتبه‌گيري كند، مسلما در ادامه به ضررش تمام خواهد شد. از اين موضوع در سئوي منفي استفاده مي‌شود؛ نه تنها براي كلمات كليدي بي ربط ترند شده، بلكه براي يكسري كلمات غير اخلاقي.

در اين راستا در دامنه‌اي كه محتوي مطالب غير اخلاقي است، براي سايت رقيب لينك ايجاد مي‌شود؛ اين كار ارتباط بين سايت رقيب با سايت‌هاي غير اخلاقي را ايجاد كرده و به مرور سبب مي‌شود كه سايت رقيب از نتايج جستجو حذف گردد.

بیشتر بخوانید:  چگونه رستوران خود را در دنیای آنلاین معرفی کنیم؟

خريد دامنه منقضي

يكي ديگر از تكنيك هاي سئوي منفي كه به سايت رقيب آسيب جبران ناپذيري وارد مي‌كند، خريداري دامنه مرتبط  براي ايجاد لينك‌هاي مخرب براي سايت رقيب است. در گوگل دامنه‌هايي يافت مي‌شوند كه به تازگي منقضي شده اما هنوز رتبه دارند.

ساخت بك لينك با استفاده از اين دامنه‌هاي منقضي شده به نسبت روش اول كه در آن بك لينك از سايت‌هاي فاقد رتبه ايجاد مي شد، براي سايت‌هاي رقيب مخرب تر خواهد بود.

فروش تمامي صفحات سايت كه داراي رتبه هستند

در اين تكنيك، ابتدا صفحه اي از يك دامنه را به رتبه اول گوگل رسانده و در ادامه آن را به يك لينك داني براي سايت رقيب استفاده خواهم كرد؛ اين كه يك سايت در ابتدا در رتبه اول گوگل باشد و بعد يكدفعه محتواي آن تغيير كند، به سايت مدنظر آسيب جدي وارد خواهد كرد.

فروش مخفيانه بك لينك

بر اساس اين تكنيك، ابتدا يك سايت زرد ساخته مي‌شود و از آن به شكل مخفيانه براي سايت رقيب بك لينك ساخته مي‌شود. اين بك لينك ها با بارگذاري صفحه يا كليك بر روي بخشي از سايت به نحو پاپ آپ باز و و صفحه‌اي از سايت رقيب را نشان مي‌دهد.

هدف از اين كار اين است كه كاربران اين پاپ آپ ها را سريعاً بسته و به مرور زمان اين امر باعث مي شود كه مرورگر اين لينك‌ها را يافته و به سايت هدف نمره منفي بدهد؛ آن هم به دليل خريد بك لينك.

ساخت يك سايت قرينه

در اين روش از سئوي منفي يك سايت قرينه براي سايت رقيب ساخته مي‌شود و به گوگل گزارش داده مي‌شود كه محتواي سايت رقيب كپي است. اين تكنيك موجب حذف سايت رقيب نمي‌شود اما تا مدتي رتبه گيري آن را متوقف مي‌كند. از آنجايي كه سايت رقيب خيلي قبل تر از اين سايت قرينه ساخته شده، بعدها ثابت مي‌شود كه مطالبش كپي نبوده ولي تا آن مدت رتبه گيري آن متوقف خواهد شد.

گذاشتن لينك در كامنت سايت‌ها

از جمله موارد سئوي منفي كه گوگل به شدت با آن مخالف است، گذاشتن لينك در كامنت سايت و امضاي فروم است؛ اين كار به سايت رقبا صدمات زيادي وارد خواهد كرد.