موتورهای جستجو از قبیل گوگل با سرعت زیادی در حال پیشرفت هستند و دائماً الگوریتم‌های خود را آپدیت می‌كند؛ هدف آنها نیز از این كار مشخص است؛ شناسایی وبسایت‌هایی كه با تقلب رتبه كسب كرده‌اند. سئوی كلاه خاكستری مجموعه تكنیك‌هایی است كه هنوز طبق الگوریتم‌های گوگل تقلب شناخته نشده‌اند و با كمك آنها می‌توان به سرعت رتبه بالایی در صفحه نتایج جستجو كسب كرد. در ادامه این مقاله به معرفی بیشتر این تكنیك‌ها خواهیم پرداخت.

سئو و بهینه سازی سایت

همانطور كه می‌دانید سئو یك پروسه زمانبر است و نیاز به تلاش و صبر و شكیبایی دارد؛ اما هستند افرادی كه می‌خواهند در كوتاهترین زمان ممكن به نتیجه برسند و سایت خود را در صفحه اول نتایج جستجو گوگل ببینند؛ از این رو با وجود راه‌های درست برای سئو و بهینه سازی وبسایت، متأسفانه به سراغ راه‌هایی می‌روند كه مطابق با الگوریتم‌های گوگل تقلب به حساب می‌آیند.

به طوركلی گوگل از یكسری الگوریتم‌ها برای تشخیص سوءاستفاده وبسایت‌ها استفاده می‌كند و به این وسیله آنها را مجازات خواهد كرد. حتما تا الان عنوان سئوی كلاه سیاه را شنیده‌اید كه شامل راه‌هایی مثل كپی محتوا، خریداری لینك و … هستند. در این میان تكنیك‌هایی تحت عنوان سئوی كلاه خاكستری هم وجود دارد كه هنوز مطابق با الگوریتم‌های جدید گوگل شامل مجازات نخواهند شد. برخلاف روش های سئوی كلاه سفید و سیاه، سئوكاران از این روش‌ها اجتناب نمی‌كنند و در تلاش هستند گوگل را فریب دهند.

سئوی كلاه خاكستری (gray hat) چیست؟
سئوی خاكستری مجموعه فعالیت هایی است كه هنوز از سوی گوگل تقلب شناخته نمی‌شوند و هدف آن كسب رتبه در گوگل در كمترین زمان ممكن است. با این حال ممكن است در آینده به دلیل تغییر الگوریتم‌های گوگل، مشمول مجازات شده و صدمات جبران ناپذیری برای وبسایت به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید كه این روش به هیچ عنوان روشی امن برای سئو نیست و نخواهد بود. در ادامه به معرفی روش های سئوی خاكستری خواهیم پرداخت:

بیشتر بخوانید:  آنچه باید در مورد نرخ تبدیل CRO بدانید!

ساخت بك لینك های خاكستری در شبكه‎‌های اجتماعی

در سئوی كلاه سفید در وبسایت این امكان را به كاربران می دهید كه محتوا را در شبكه‎‌های اجتماعی به اشتراك بگذارند؛ اما در سئوی خاكستری شروع به یافتن رقبا و سایت‌های مرتبط در شبكه های اجتماعی، یافتن اینفلوئنسرها و ارائه پیشنهاد به آنها، یافتن صفحات پربازدید و خرید لینك از آنها و … انجام خواهد شد.

بروزرسانی سایت با سئوی كلاه خاكستری

در سئوی كلاه سفید برای بروزرسانی سایت، معمولا در فواصل زمانی معین مطالب جدید به اشتراك گذاشته می‌شود یا مطالب قدیمی مجددا ویرایش خواهند شد.

اما در سئوی كلاه خاكستری این بروزرسانی سوری انجام می‌شود؛ در واقع كارهای محدودی مانند تغییر تاریخ بروزرسانی‌ها، تغییر كدهای رنگی در بخش‌هایی از سایت، ویرایش جای تگ ها و یا حتی تغییر در كدهای جاوا اسكریپت صورت خواهد گرفت.

بك لینك از سایت‌ها و بلاگ‌ها

در سئوی كلاه سفید از طریق بلاگ های شخصی، بلاگ های دوستان یا سایت‌های مرتبط لینك‌هایی دریافت می‌شود كه معمولاً یا خریداری می‌شوند یا از طریق پست مهمان دریافت می‌شوند؛ اما در سئوی خاكستری این لینك‌ها از سایت‌های مرتبط به اندازه محدود دریافت شده و سعی می‌شود متن لنگر شده آنها بسیار جذاب انتخاب شود؛ هدف این است كه با بالا رفتن نرخ كلیك لینك‌های تبلیغاتی احتمال قرارگیری لینك با عنوان لینك خریداری شده كاهش یابد. درواقع در سئوی خاكستری قصد بر این است كه فعالیت‌ها مشابه سئوی سفید صورت بگیرد.

درواقع سئو کاران در سئوی کلاه خاکستری از بین رفتن لینک‌های خریداری شده جلوگیری كرده و در بازه زمانی معین شروع به  باز خرید اعتبار به اتمام رسیده لینک‌ها می‌کنند؛ درنتیجه گوگل با حذف تعداد زیادی لینک مواجه نخواهند شد.

بیشتر بخوانید:  باز طراحی سایت چیست و چه زمانی به آن نیاز دارید؟

كلمات كلیدی

در سئوی كلاه سفید، سئوكاران برای یافتن كلمات كلیدی مرتبط با موضوع سایت خود، كلماتی را پیدا می‌كنند كه ترافیك ورودی زیادی دریافت كرده و در عین حال رقابت بر سر آنها كمتر است؛ سپس بر اساس آن محتوای خود را تولید می‌كنند.

این درحالی است كه در سئوی منفی محتوا بر اساس پربازدید ترین كلمات در هر موضوع كسب و كاری تعیین می‌گردد؛ درواقع كلمه كلیدی بر اساس بیشترین ترافیك ورودی استخراج می‌شود.

چرا نباید از تكنیك‌های سئوی كلاه خاكستری استفاده كرد؟

الگوریتم‌های گوگل همواره در حال تغییر هستند و برای استفاده از روش‌هایی مثل سئوی خاكستری، حتی سئوی كاران نیز  باید با احتیاط عمل كنند. برای مثال اگر از یك سئو كار بپرسید كه كدام الگوریتم گوگل یك محتوای كپی را تشخیص می‌دهد، همه آنها گوگل پاندا را معرفی خواهند كرد. این درحالی است كه گوگل یك الگوریتم جداگانه و مستقل برای تشخیص محتوای كپی دارا می‌باشد كه گوگل پاندا زیر مجموعه آن است.

برای استفاده از روش‌های سئوی كلاه خاكستری سئوكاران بایستی با احتیاط رفتار كرده و با آزمون و خطا پیش بروند. برای مثال اگر قصد دارید با سئوی كلاه خاكستری الگوریتم تشخیص محتوای كپی را فریب بدهید، باید با روش آزمون و خطا بفهمید با كدام الگوریتم طرف حساب هستید.

به این منظور ابتدا سایتی با محتوای یونیك درباره موضوعی خاص ساخته و سایتی به محتوای كاملا كپی بسیازید؛ همچنین سایتی با محتوای نیمه كپی هم داشته باشید؛ هدف از این كار داشتن سایتی است كه از نظر مفهومی كپی است اما واژه های آن مشابه سایت كپی نیستند.

همه این سایت ها را به یك روش تبلغ كنید تا رفتار گوگل را به نسبت آنها بسنجید. تكنیك‌های سئوی خاكستری كاربردی نیست و سئوكاران از تكنیك‌هایی در این روش استفاده می‌كنند كه قبلا صحت آن تایید شده باشد.