تولید محتوای ویدئویی به ویژه در برنامه‌ی تصویر محوری مثل اینستاگرام اهمیت ویژه‌ای دارد. محتواهای ویدئویی بیشترین تعامل را با مخاطب‌ها برقرار می‌کنند. تجربه هم نشان داده است پست‌های ویدئویی اینستاگرام بازدید و لایک و کامنت بیشتری نسبت به پست‌های تصویری دریافت می‌کنند. این موضوع برای استوری هم صدق می‌کند. اما سؤال اینجا است که هر ویدئویی قابلیت افزایش فالور و اینگیجمنت را دارند یا نه؟ جواب خیر است. جهت ساخت ویدیو برای اینستاگرام ، باید مراحل و اصول مختلفی را در نظر بگیرید در غیر اینصورت نتیجه‌ای را که انتظار دارید به دست نخواهید آورد.

در این مقاله با هم یاد می‌گیریم که چگونه می‌توان قدم به قدم محتوای ویدئویی جذاب و پر بازدیدی را برای صفحه‌ی اینستاگرام خود تولید کنید.

سناریو نویسی

برای تولید محتوای ویدئویی اولین قدم داشتن سناریویی درگیر کننده و منحصر به فرد است. برای اینکه بتوانید چنین سناریویی بنویسید پیش از هر کاری اول باید به دو سؤال اساسی زیر پاسخ دهید:

  1. مخاطب چه کسی است؟ (پرسونای مخاطب)
  2. هدف چیست؟

سناریو برای مخاطب نوشته می‌شود و شما از طریق سناریو با مخاطب خود گفتگو می‌کنید اما آیا با همه‌ی افراد به یک شکل گفتگو می‌کنید؟ راجب یک موضوع حرف می‌زنید؟ آیا لحن و بیان شما با مخاطب نوجوان یا جوان، زن یا مرد و … یکی است؟ فعالیت پیج شما چیست؟ مخاطب شما به دنبال چه محتوایی است؟ علایقش چیست؟ همه‌ی این سؤال‌ها کمک می‌کند تا به پاسخ به درست سؤال اول یعنی شناخت هر چه بهتر و بیشتر مخاطب دست پیدا کنید.

در مرحله‌ی بعد باید بدانید که هدفتان از ساخت ویدیو برای اینستاگرام چیست؛ یعنی با تولید محتوا قرار است مخاطب را به انجام چه کاری تشویق کرده و سوق دهید. هدف می‌تواند مسیر را واضح‌تر کند.

محتوای ویدیویی برای اینستاگرام
تولید محتوای ویدیویی برای اینستاگرام

با دانستن این مطالب حالت نوبت به این می‌رسد که خودکارتان را بردارید و در رابطه با هر موضوعی که قصد دارید صحبت کنید، هر آنچه به ذهنتان می‌رسد را عبارت‌وار بنویسید. در واقع باید طوفان فکری داشته باشید تا بتوانید سرنخ‌هایی برای نوشتن محتوا به دست آوردید. داشتن طوفان فکری نقش مهمی در برون‌ریزی ناخودآگاه و بروز خلاقیت دارد پس توصیه می‌کنیم این مرحله را نادیده نگیرید.

در مرحله‌ی بعد باید بدانید که مدت زمان ویدئوی شما چقدر است. به طور کل برای تولید محتوای پست تا 60 ثانیه فرصت دارید که بخشی از این 60 ثانیه به ابتدا و انتهای ویدئو یعنی به intro و پایان بندی اختصاص می‌یابد. به طور کل برای تولید محتوای ویدئویی پست حدود 45 تا 50 ثانیه فرصت دارید و برای استوری 15 ثانیه. در igtv هم معمولاً محدودیت چندانی نیست ولی این را باید در نظر داشت که اینستاگرام فضایی برای به اشتراک‌گذاری محتواهای بلند و طولانی نیست. حال با توجه به زمانی که در اختیار دارید باید ببینید کدام یک از  بخش‌های طوفان فکرتان الویت و جذابیت بیشتری دارد و کدام یک را می‌توانید حذف کنید.

در این مرحله کلیت کار در اختیار شما است و مسیر و هدف هم که مشخص شده است. دیگر وقت آن است که شروع به نوشتن سناریو کنید. چند نکته‌ی مهم در سناریو نویسی هست که نباید فراموش شوند و آن نکته‌ها این موارد هستند:

  • 3 تا 5 ثانیه اول ویدئو اولین فرصت شما برای جذب مخاطب است اگر این فرصت را از دست دهید احتمال اینکه مخاطب قید تماشای ویدئوی شما را بزند و از پست یا استوری شما عبور کند بسیار زیاد است.
  • در هر قسمت از محتوا باید انگیزه‌ای برای ادامه‌ی تماشای ویدئو برای مخاطب ایجاد کنید در غیر اینصورت ممکن است مخاطب تا انتها ویدئو را تماشا نکند.
  • پایان بندی خوبی داشته باشید و این موضوع را فراموش نکنید که یک پایان بدون call to action تمام زحماتی را که برای تولید ویدئو گذاشته‌اید به باد خواهد داد. پس دعوت به اقدام فراموش نشود!
بیشتر بخوانید:  استودیو ضبط فیلم آموزشی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در واقع ویدئو باید بیانگر مشکل، مسئله یا خواسته‌ای باشد که دغدغه‌ی مخاطب است. این مشکل، مسئله یا خواسته می‌تواند به صورت سؤال مطرح شود که مخاطب را بیشتر درگیر کند. در انتها باید نشان دهید که راهکار حل مسئله یا رسیدن به خواسته‌ی مخاطب شما هستید و به مخاطب بگویید چگونه می‌تواند به آن برسد.

سناریو
ساخت ویدیو اینستاگرامی

نکته‌ی آخری که در مراحل ساخت ویدیو برای اینستاگرام جزو بایدها نیست ولی تأثیر خوبی بر جذب مخاطب دارد، استفاده از ضمیر دوم شخص به جای ضمیر جمع است. با مخاطب قرار دادن مستقیم هر مخاطب، احساس ارزشمندی بیشتری به مخاطب می‌دهید و درگیری ذهنی او را بیشتر می‌کنید.

به یاد داشته باشید که سادگی و منحصر به فرد بودن یکی از رمزهای سناریوهای موفق است. پس پیچیده ننویسید. نه شما فرصت زیادی دارید که وقفه ایجاد کنید تا مخاطب حرف شما را درک کند، نه مخاطب فرصت زیادی دارد که به باز کردن پیچیدگی‌ها بپردازد. پس ساده اما خاص باشید. می‌توانید از اصلاحات، عبارات یا ضرب‌المثل‌های پر طرفدار هم برای جذاب کردن و قابل فهم کردن محتوایتان استفاده کنید.

در آخر خود را جای مخاطب قرار دهید و سناریو را بخوانید و مطمئن شوید که این سناریو همان سناریو است که مخاطب را میخکوب خواهد کرد. چون همانطور که واقف هستید اینستاگرام پر است از ویدئوهایی با محتواها و موضوع‌های مشابه که مخاطب از آن‌ها اشباع شده و به دنبال چیزی است که تا به حال نشنیده یا ندیده باشد و بتواند در لحظه‌ای او را غافلگیر کند و گیر بیندازد.

ضبط ویدئو

سناریو که آماده شد، وقت آن است که دوربین را بردارید و به مکانی مناسب برای ضبط ویدئو بروید. معمولاً هنگام نوشتن سناریو تصویر هم به طور ناخودآگاه در ذهن شما شکل می‌گیرد. پس طبق آنچه در ذهن دارید و طبق آنچه نوشته‌اید، بررسی کنید چه مکانی با چه المان‌هایی می‌تواند بهترین انتخاب برای ضبط ویدئویتان باشد. انتخاب مکان و دکور مناسب تأثیر زیادی بر القای مفهوم درست و رسیدن به هدف مورد نظرتان دارد. دقت کنید اگر تجهیزات زیادی ندارید، از انتخاب مکان‌های پر سر و صدا به عنوان لوکیشن خودداری کنید تا صدای محیط بر صدای شما غالب نشود.

بیشتر بخوانید:  اصول عكاسی دكوراتیو؛ از ایده تا اجرا

هر چند که استفاده از تجهیزات حرفه‌ای‌تر کمک بیشتری به کیفیت ساخت ویدیو برای اینستاگرام می‌کند اما اگر امکانش نیست، نگران نباشید. نیازی نیست که حتماً تجهیزات پیچیده‌ داشته باشید، با یک گوشی هم کارتان راه می‌افتد. البته استفاده از ایرپاد، استند گوشی و چراغ LED هم اگر بودجه‌اش را داشته باشید بسیار کمک کننده خواهد بود. اما مهم این است که منتظر ایده‌آل‌ها نباشید و از هر آنچه که در اختیار دارید استفاده کرده و شروع کنید.

گوشی خود را در حالت پرواز بگذارید تا مزاحمتی در حین ضبط پیش نیاید. ترجیحاً گوشیتان را به صورت افقی قرار دهید که تصویر وسیع‌تری داشته باشید (البته برای تولید ویدئوی استوری بهتر است گوشی به صورت عمودی قرار داده شود). فاصله‌ی خود را با دوربین جوری تنظیم کنید که در محصول نهایی نیازی به زوم کردن نداشته باشید چرا که این کار از کیفیت ویدئو کم می‌کند. فوکوس دوربین را روی خود بگذارید، به این شکل وقتی در حرکت هستید هم فوکوس روی شما حفظ خواهد شد.

ویدیو
ضبط ویدیو

حال دکمه‌ی ضبط را بزنید و شروع کنید. فراموش نکنید که همه‌ی حرف‌ها به کلمه ختم نمی‌شوند و زبان بدن هم به نوعی با مخاطب حرف می‌زند. پس از این موضوع برای اثرگذاری بیشتر بر روی مخاطب استفاده کنید. برای این کار لازم است که مهارت‌های زبان بدن خود را تقویت کنید و کلام و حرکت بدن را با هم هماهنگ کنید تا باورپذیرتر و اثرگذارتر باشید.

بعد از اینکه ویدئوی خود را بدون تپق زدن و ایرادهای کلامی ضبط کردید، با استفاده از نرم‌افزارهایی که بلد هستید، اقدام به ادیت آن‌ها کنید. اگر که به نرم‌افزارهای ادیت ویدئو آشنایی دارید که بهتر اگر نه می‌توانید از اپلیکیشن‌هایی مثل inshot و … کمک بگیرید. با استفاده از اینشات می‌توانید برای ویدئوی خود کاور بگذارید، چند ویدئو را به هم وصل کنید، روی ویدئو موزیک بگذارید و … .

تبریک می‌گوییم، شما توانسته‌اید یک محتوای ویدئویی جذاب تولید کنید آن هم با کیفیتی معقول و مناسب. در مرحله‌ی آخر ویدئوی خود را بازبینی کنید و وقتی اطمینان پیدا کردید که هیچ ایرادی در کار نیست، آن را در اینستاگرام خود به اشتراک بگذارید.

اگر ویدئوی شما در قالب پست است، کپشن نویسی و هشتگ‌گذاری فراموش نشود. کپشنی بنویسید که مناسب و مرتبط با ویدئوتان باشد. در مورد هشتگ‌ها هم همینگونه عمل کنید.

اگر تا به حال به دلیل ایده‌آل‌گرایی اقدامی در جهت تولید ویدئو برای اینستاگرام خود نکرده‌اید، امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید حباب ایده‌آل‌گریتان ترکیده باشد و استارت ساخت ویدیو برای اینستاگرام خود را بزنید.

سعی نکنید پشت ترس‌ها و اضطراب‌هایتان قایم شوید و از این کار طفره روید، در نهایت شما هستید که نتیجه‌ی عمل یا بی عملی خود را می‌بینید. اما اگر واقعاٌ قصد دارید که در اینستاگرام موفق عمل کنید و رشد و پیشرفت داشته باشید، باید تولید محتوای ویدئویی را در لیست برنامه‌های اینستاگرام خود قرار دهید.