آشنايي با مفاهيمي چون هاست و دامنه براي شروع طراحي سايت، تنها گام نخست مي‌باشد. گام بعدي آشنايي با انواع سايت ‌هاي دايناميك و استاتيك است.

انواع طراحي وب سايت‌هاي اينترنتي به دو دسته سايت ‌هاي دايناميك و استاتيك تقسيم بندي مي‌شوند. با اين حال نوعي وب سايت تحت عنوان نيمه دايناميك هم وجود دارد كه در ادامه به بررسي آن خواهيم پرداخت.

هركدام از انواع وب سايت‌ها داراي ويژگي هاي منحصر به فرد و البته مزايا و معايبي هستند كه بايد قبل از انتخاب آن‌ها مورد بررسي قرار بگيرند؛ آنچه اهميت دارد اين است كه كدام وب سايت براي كسب و كار شما متناسب و ايده آل مي‌باشد.

سايت استاتيك يا static  

سایت استاتیک يا ایستا، جزو نخستين نسل وب سایت‌ها در اینترنت به شمار مي‌روند. طبق تعريف سایت‌های استاتیک، وب سایت‌هایی هستند که نیازی به تغییرات دائمي داده‌ها و اطلاعات در آنها نيست؛ به عبارتي اينگونه سايت‌ها داراي محتوای ثابت و بدون تغییری هستند يا در آینده ممكن است رشد اطلاعاتی محسوسي در آن‌ها ايجاد شود.

نكته مهم در خصوص سايت‌هاي استاتيك اين است كه داراي پنل مدیریتی نيستند؛ درنتيجه صاحبان این نوع سایت‌ها باید برای اعمال هرگونه تغییری در سایت با طراح آن تماس بگيرند و از او جهت اين امر درخواست كنند.

مزاياي سايت هاي استاتيك

سايت‌هاي استاتيك اگرچه جزو نسل‌هاي ابتداي وب سايت‌ها در اينترنت به شمار مي‌روند؛ اما داراي مزاياي بسياري هستند.

از آنجايي كه سايت‌هاي استاتيك بر اساس كلاينت سايد مانند HTML ، JQuery، CSS برنامه نويسي و طراحي مي شوند، داراي امنيت بيشتري به نسبت سايت‌هاي دايناميك هستند.

هم چنين هزينه طراحي اوليه و پياده‌سازي سايت‌هاي استاتيك به نسبت دايناميك پايين‌تر است. ديگر مزيت اين نوع وب سايت ها، طراحي و ارائه آن از سوي طراح در كوتاهترين زمان است.

معايب سايت هاي ايستا

همانطور كه در معرفي سايت‌هاي استاتيك به آن اشاره كرديم، اين نوع سايت‌ها داراي پنل مديريتي نيستند و جهت اعمال هرگونه تغييري بايستي با طراح سايت تماس گرفته تا تغييرات لازم را در سايت شما ايجاد كند؛ لذا هزينه اعمال اين تغييرات بالا بوده و ارتباط با طراح سايت نيز دشوار و زمانبر خواهد بود.

يا اينكه شما به عنوان صاحب سايت براي اعمال تغييرات يا بروز رساني‌ها بايد زبان برنامه‌نويسي را بشناسيد.

از ديگر معايب اين نوع سايت‌ها ميتوان به اين مورد اشاره كرد كه كمبود بودجه و هزينه طراحي، بر روي تعداد صفحات آن مؤثر مي‌باشد.

همچنين سايت‌هاي استاتيك به نسبت سايت‌هاي دايناميك امكان بهینه‌سازی كمتري برای موتورهای جستجوگر دارا مي‌باشد؛ يا به عبارتي قابليت سئوي كمتري دارند.

سايت دايناميك يا Dynamic Website

سایت‌های داینامیک كه به آنها پويا نيز گفته مي شود، برخلاف سايت‌هاي استاتيك داراي پنل مدیریتی هستند؛ به اين ترتيب صاحبان اين سایت‌ها دايناميك مي‌توانند بدون نياز به دانستن زبان برنامه نويسي، در بخش‌های مختلف سایت تغييرات مدنظر را اعمال كنند.

سایت‌هاي داینامیک همانطور كه از نام آن ها مشخص است، مختص سايت‌هايي است كه دائم به تغییرات داده ها و محتوا نياز داشته باشد. افرادي اين نوع وب سايت ها را انتخاب مي‌كنند كه تصميم دارند آن را رشد و توسعه دهند.

ديگر نكته مهم در خصوص سايت‌هاي دايناميك اين است كه هزينه طراحي و اجراي پاييني دارند. با توجه به اين كه هزينه تغييرات سايت هاي استاتيك در آينده وجود دارد، مي توان گفت سايت دايناميك داراي صرفه اقتصادي هستند.

مزاياي سايت هاي دايناميك

گرايش‌هاي فراوان افراد به سوي سايت‌هاي دايناميك به دليل مزاياي فراوان آن مي‌باشد. تفاوت ميان سايت‌هاي استاتيك و دايناميك نيز بيشتر ناشي از همين مزايا است.

از آنجايي كه اين نوع سايت‌ها داراي پنل مديريتي هستند، مدير سايت خود مي‌تواند هرگونه تغيير يا به روز رساني بدون نياز به پرداخت هزينه را اعمال كند؛ به علاوه كاربران مبتدي نيز قادر به انجام اين تغييرات هستند.

همچنين محدوديتي در تعداد صفحات سايت وجود ندارد. سايت ها دايناميك برخلاف سايت هاي استاتيك داراي قابلیت سئو هستند و امكان بهینه‌سازی آن برای موتورهای جستجو به شكلي مستمر وجود دارد.

معايب سايت هاي پويا

يكي از تفاوت‌هاي مهم ميان سايت‌هاي دايناميك و استاتيك مربوط به مدت زمان طراحي آنها است. سايت‌هاي پويا به زمان زيادي براي طراحي احتياج دارند.

همچنين سايت‌هاي دايناميك نيازمند بروزرساني و نگه داري مستمر هستند.

يكي ديگر از معايب سايت‌هاي دايناميك هم اين است كه امنيت كمتري در مقايسه با سايت‌هاي استاتيك دارند؛ البته با انجام تمهيداتي مي توان امينت آن را افزايش داد.

سايت‌هاي نيمه پويا

نوع ديگري از سايت‌ها كه در بين سايت ‌هاي دايناميك و استاتيك قرار مي گيرند، سايت هاي نيمه پويا ناميده مي‌شوند.

سایت‌های نیمه پویا مختص افرادي است که الزامي به ايجاد تغییر در اطلاعات و انجام بروزرسانی ندارند؛ به جاي آنها ارتباط با مشتريان و ارائه خدمات و کالاهای ثابت به آنها در سايت اهميت دارد.

نتيجه گيري

بسته به موضوع كسب و كار، شما مي‌توانيد نوع وب سايت خود را انتخاب كنيد. انواع وب سايت‌هاي اينترنتي به دسته هاي دايناميك، استاتيك و نيمه پويا تقسيم مي‌شوند كه هركدام عملكرد و مزايا و معايت خاص خود را دارند.

مهمترين تفاوت ميان سايت ‌هاي دايناميك و استاتيك كه در تعاريف به آن ها  اشاره كرديم، اين است كه سايت‌هاي استاتيك برخلاف دايناميك پنل مديريتي ندارند و همين امر هزينه‌هايي را براي اعمال تغيير و به روزرساني بر عهده صاحب سايت قرار مي‌دهد. ديگر نكته مهم قابليت سئو است كه در سايت هاي استاتيك داراي محدوديت كمتري به نسبت سايت‌هاي دايناميك هستند.