عکاسی تبلیغاتی محصولات سبک‌های مختلف و متنوعی دارد و هر کدام از این سبک‌ها کاربرد متفاوتی دارند. علاوه بر این برای اجرای هر یک این سبک‌ها باید ایده‌ها و فضاهای خاص آن سبک را فراهم کرد.

در واقع وجود سبک‌ها و شیوه‌های مختلف عکاسی تبلیغاتی از آن جهت است که هر رسانه‌ای نیاز به محتوای تبلیغاتی دارد که متناسب با فضای آن باشد. تنها در این صورت است که تبلیغی می‌تواند اثرگذار و موفق عمل کند.

با توجه به اهمیت این موضوع امروز در این مطلب از ترافیک مدیا قصد داریم در مورد سبک‌های عکاسی تبلیغاتی با شما صحبت کنیم.

هدف از عکاسی تبلیغاتی چیست؟

پیش از آنکه به سبک‌های عکاسی تبلیغاتی بپردازیم، بهتر است نگاه کوتاهی به چیستی و هدف عکاسی تبلیغاتی داشته باشیم. عکاسی تبلیغاتی نوعی از عکاسی است که به منظور تبلیغ محصول، کالا یا خدماتی انجام می‌شود. هدف از این نوع عکاسی تأثیرگذاری روی مخاطب و جذب آن است.

در این نوع از عکاسی از جذابیت‌های بصری، مفهومی و … برای جذب مشتری بیشتر و در نتیجه فروش بیشتر استفاده می‌شود. عکس‌های تبلیغاتی کاربردهای مختلفی در انواع رسانه‌ها از جمله آنلاین و آفلاین دارند و همین کاربردهای مختلف است که سبک‌های متنوع عکاسی تبلیغاتی را به وجود آورده است.

هر یک از سبک‌های عکاسی تبلیغاتی جنبه‌های متفاوتی از محصول را ارائه می‌کنند که متناسب با فضای تبلیغاتی و نیاز مخاطب آن فضا (پوستر، بیلبورد، کاتالوگ، بنر سایت و شبکه‌های اجتماعی) است. حال وقت آن است که به سراغ اصل مطلب برویم یعنی سبک‌های عکاسی تبلیغاتی.

سبک‌های عکاسی تبلیغاتی چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد راه‌های ارتباطی و تبلیغی جدید سبک‌های تبلیغاتی هم گسترش یافت. به دنبال ورود دوربین‌ها و فلاش‌های پر سرعت، افزایش امکانات و … با سبک‌های مختلفی از عکاسی تبلیغاتی روبرو هستیم که هر یک کارکرد خاص خود را دارند. این سبک‌ها عبارتند از:

بیشتر بخوانید:  آموزش بهینه سازی سایت

دکوراتیو

این سبک از عکاسی تبلیغاتی پرکابردترین نوع است و با به کارگیری صحنه‌پردازی دکوری انجام می‌شود. عکس‌های تبلیغاتی که به این روش تهیه می‌شوند، در پوسترها، کاتالوگ‌ها، بیلبوردها و تبلیغات سوشال مدیا به کار برده می‌شوند.

در این سبک از عکاسی ایده‌پردازی، دکور مناسب و استفاده از اکسسوری‌های مناسب نقش خیلی مهمی در تولید عکس‌های جذاب و مخاطب پسند دارد. البته این را باید در نظر داشت که دکور هر محصول باید متناسب با آن محصول باشد و از هر دکوری برای تمام محصولات نمی‌توان استفاده کرد.

جذاب‌ترین نمونه‌های این سبک از عکاسی، عکس‌های محصولات صنایع غذایی هستند که به راحتی می‌توان در خانه یا گوشه‌ای از کافه و رستوران برای آن‌ها دکورپردازی کرد.

نورپردازی خلاقانه و انتخاب زاویه درست هم کمک زیادی به جذابیت بیشتر این عکس‌ها خواهد کرد.

سبک‌های عکاسی تبلیغاتی

چیدمان

عکاسی چیدمان یکی دیگر از سبک‌های عکاسی تبلیغاتی رایج است که می‌توان آن را نوعی ساده از عکاسی دکوراتیو دانست. در این نوع عکاسی هم همچون عکاسی دکوراتیو نورپردازی، زاویه و ترکیب بندی حائز اهمیت است. در این سبک از فضایی مینیمال  و دکوری ساده مرتبط با محصول برای عکاسی استفاده می‌شود.

خلاقانه

عکس‌های خلاقانه با ساخت فضایی گاهاً رئال و گاهاً غیر واقعی و سورئال ارائه‌ای متفاوت از محصول دارند. این نوع از عکس‌ها اگر ایده‌ای بکر و متفاوت و جذاب داشته باشند، بهترین گزینه برای برندسازی هستند.

مد

استفاده از سوژه زنده و واقعی یا مدل در تبلیغات اثر آن را چندین برابر خواهد کرد. طبق تجربه و از نگاه روانشناسی حضور یک مدل جذابیت و تأثیر بسیاری در تبلیغ خواهد داشت. این سبک از عکاسی در تبلیغات تجاری محصولات مد و آرایشی کاربرد فراوانی داشته و سال‌ها است که برندهای یزرگ و معتبر از ان استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  ویژگی‌ها و اهمیت صفحه تماس با ما

مفهومی

پایه‌ی عکاسی تبلیغاتی مفهومی “ایده” است. به طور معمول عکس‌های تهیه شده از طریق این سبک برای اخطار و هشدار استفاده می‌شود. به این معنی که این عکس‌ها در مورد عدم استفاده یا استفاده از یک محصول و خدمات به هشدار می‌دهند برای مثال عکس‌هایی که در مورد بستن کمربند ایمنی به ما اخطار می‌دهند.

بسیار مهم است که ایده و مفهوم مورد نظر در این عکس‌ها واضح بوده و قابل درک باشند و نه تنها در لحظه بلکه ساعت‌ها و روزها ذهن مخاطب را به خود مشغول سازد.

لایف استایل

این سبک عکاسی برای معرفی محصولات مختلف و کاربردی زندگی روزمره است. ایجاد فضای رئال در این سبک آن را یکی از سبک‌های محبوب در عکاسی تبلیغاتی برای برندها کرده است. در واقع عکاسی لایف استایل به بازسازی صحنه‌هایی از زندگی واقعی که در آن محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌پردازد و این گونه محصول را با زندگی مخاطب گره می‌زند.

در آخر باید گفت که همه‌ی سبک‌های عکاسی تبلیغاتی مهم و کاربردی هستند ولی انتخاب شما برای تبلیغات باید با توجه به محصولات، هدف و نیاز شما باشد. در واقع یک عکاس حرفه‌ای لازم است که به همه‌ی سبک‌ها اشراف داشته باشد و بسته به محصول سبکی مناسب و ایده‌آل انتخاب کند.