این روزها یکی از مواردی که به برندسازی کمک به سزایی می‌کند، انتخاب سفیر برند است. درواقع برندهای مختلف برای کسب شهرت بیشتر، اعتمادسازی و بهبود بخشیدن به تجارتشان، یک سفیر شناخته شده برای خود انتخاب می‌کنند که در میان مردم جامعه محبوبیت و شهرت خوبی دارد.

با این حال سؤالات زیادی در این زمینه وجود دارد؛ مانند اینکه سفیر چه کسی است؟ کدام سفیر برای برندمان مناسب است؟ یا وظایف و مسئولیت های او چیست؟ در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم شرح کاملی از نماینده برند و وظایف و مسئولیت‌های وی بیان کنیم که می‌تواند آینده تجاری کسب و کارتان را بیش از پیش روشن کند.

سفیر برند چه کسی است؟

سفیر یا نماینده برند شخصی است که همه اطلاعات موردنیاز در مورد محصول و برند را به خوبی به مخاطبان منتقل کند و آنها را به خرید و استفاده از آن محصولات ترغیب کند. شاید این سؤال برایتان مطرح شود که تفاوت بین بازاریاب و سفیر چیست؟ مگر هر دو تبلیغات و معرفی محصول را انجام نمی‌دهند؟

سفیر با بازاریاب یک تفاوت مهم دارد و آن هم این است که سفیر بایستی یک شخص شناخته شده و مشهور باشد و بتواند اعتماد مشتریان را برای خرید محصول بدست بیاورد. سفیر به ازای شرکت در تبلیغات و وظایف دیگری که انجام می‌دهد از شرکت حقوق مشخصی را دریافت می‌کند.

حال این اصطلاح سفیر یا نماینده برند از کجا آمده است؟

کسب و کارها و شرکت‌های مختلف از گذشته تاکنون به دنبال راهی برای آگاهی از برند و افزایش دامنه مشتریان خود بوده و هستند. از سال 1807 به تدریج شرکت‌های مختلف شروع به برندسازی کردند و آنها را توسعه دادند. از سال 1900 به بعد با افزایش شرکت‌ها و بکارگیری روش‌های مشابه در بازاریابی، بازار اشباع شد و در نتیجه افزایش رقابت‌ها بسیاری با شکست مواجه شدند. از همان زمان به بعد برخی برندها تصمیم گرفتند از میان شخصیت های مشهور برای خود سفیر انتخاب کنند. از آن دوره به بعد کم کم انتخاب سفیر میان برندها رواج پیدا کرد.

چرا انتخاب سفیر برای رشد کسب و کارمان اهمیت دارد؟

از آنجایی که بسیاری از ما بیشتر ساعات روز را به گشت و گذار در شبکه‌های اجتماعی یا تماشای رسانه‌ها می‌گذارنیم، بسیاری از برندها از این فرصت استفاده می‌کنند تا با کمک شخصیت های مشهور محصولاتشان را معرفی کنند.

یکی از دلایل اهمیت انتخاب سفیر برند این است که بسیاری از مردم قبل از اینکه محصولی را بخرند، از دیگران راجع به آن می‌پرسند یا از سبک زندگی افراد مشهور الگو می‌گیرند. بنابراین سفیر خیلی راحت می‌تواند با فن بیان خود بر ذهنیت مردم تأثیر بگذارد و اعتمادسازی کند.

سفیر برند

وظایف و مسئولیت های نماینده برند

همانطور که گفتیم سفیر بایستی شناخته شده و مشهور باشد تا معرفی محصول از سوی او نتیجه بخش باشد. سفیر بایستی با رغبت و اشتیاق زیادی برندسازی و تبلیغات انجام دهد؛ برای شرکت در ایونت‌های برند از شهری به شهر دیگر سفر کند؛ بیان عالی داشته باشد و ویژگی‌های مثبت محصولات را به خوبی به مخاطبان منتقل کند. به علاوه سفیر این توانایی را داشته باشد که در وبلاگ نویسی، نگارش خبرنامه و … به تیم تبلیغات برند کمک کند.

حقوق نماینده برند

میزان حقوق سفیرها با توجه به شهرتی که دارند و اینکه صحبت‌ها و حضور او تا چه میزان بر مردم تأثیر دارد، مشخص می‌شود. به علاوه میزان دستمزد سفیر به نوع برند هم بستگی دارد. مثلاً سفیران برند در ایران می‌توانند بین 10 تا 30 میلیون یا حتی مبالغ بیشتر درآمد داشته باشند. سفیر بسته به نوع قرارداد می‌تواند به صورت ساعتی هم حقوق دریافت کند.

انواع سفیر برند

سفیران برند با توجه وظایف و مسئولیت‌هایی که دارند، انواع متعددی هم دارند که به شرح زیر هستند:

نماینده برند ایونت

سفیر ایونت همانطور که از عنوانش مشخص است، تنها در ایونت‌ها مانند اختتامیه یا افتتاحیه برند حضور دارد و به تبلیغ و معرفی آن می‌پردازد. درواقع قرارداد این سفیرها موقتی است. برخی برندها معمولاً در آغاز فعالیت خود، ایونت‌هایی با حضور افراد مشهور برگزار می‌کنند. این امر تا حد زیادی بر ذهینت مردم نسبت به برند تأثیر مثبت دارد.

سفیر برند شبکه های اجتماعی

فعالیت این سفیران تنها محدود به شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام است. این افراد با تبلیغات محصول در این بسترها سعی می‌کنند مخاطبان را جذب کنند.

نماینده برند بیلبوردهای تبلیغاتی

شاید بارها بیلبوردهای برندهای مختلف را در مسیر خود در بزرگراه‌ها مشاهده کرده‌اید. افراد مشهوری که تصویر آنها را در بیلبوردهای تبلیغاتی برندهای مختلف مشاهده می‌کنید، درواقع سفیر بیلبوردهای تبلیغاتی نامیده می‌شوند.

چند نمونه داخلی و خارجی نماینده برند

همه ما انسان‌ها ذاتاً تمایل داریم که سبک زندگی، رفتار، لباس پوشیدن و وسایل مورد استفاده سلبریتی محبوبمان را دنبال کنیم و از آنها الگو بگیریم. این سلبریتی می‌تواند بازیگر، خواننده، فوتبالیست و مشاهیر دیگر باشد. این افراد به صورت خودجوش الگوی مردم هستند و از سبک زندگی آنها الگوبرداری می‌شود.

از این رو زمانی که در شبکه‌های اجتماعی سلبریتی محبوبمان را دنبال می‌کنیم و ببینیم از محصول برند خاصی استفاده می‌کند، مطمئن می‌شویم که آن برند محصولات خوب و باکیفیتی دارد و به آن اعتماد پیدا خواهیم کرد.

از جمله سفیران برند داخلی می‌توانیم به نوید محموزاده به عنوان سفیر سن ایچ، پژمان جمشیدی به عنوان سفیر شهر فرش، امین حیایی سفیر بیژن، بهنوش طباطبایی سفیر نوین چرم اشاره کنیم. از جمله سفیرهای خارجی برندهای مطرح نیز می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

جانی دپ و شالیز ثرون سفیران برند Dior

جورج کلونی سفیر برند قهوه Nespresso

بیانسه سفیر Pepsi

پنه لوپه کروز سفیر chanel

اما استون سفیر لویی ویتون louisvuitton

در پایان باید یادآور شویم که انتخاب سفیر برند از میان افراد مشهور و تأثیرگذار بر جامعه می‌تواند با کمک به برندسازی، دامنه فروش را چندین برابر کند. زیرا مردم یک جامعه با الگو برداری از سبک زندگی چنین افرادی راحت‌تر به اعتبار برند اعتماد می‌کنند. این درحالی است که سایر روش‌های بازاریابی آنطور که باید در رقابت با برندهای مشابه موفق عمل نمی‌کنند.