روزانه حجم وسیعی از اپلیکیشن‌های مختلف موبایلی روانه بازار می‌شوند؛ چرا که تأثیرات فوق العاده مثبت آن برای رشد و ارتقای کسب و کارها ثابت شده است. اگر شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن، می خواهید محصولتان توسط مخاطبان دانلود و مورد استفاده قرار بگیرد و به عبارتی در دریای عظیم اپلیکیشن های مختلف گم نشود، باید بازاریابی اپلیکیشن را مدنظر قرار دهید.

در بازارایابی اپلیکیشن موبایلی مفهومی به نام ارتباط میان نصب ارگانیک و غیر ارگانیک وجود دارد. این ارتباط با عنوان شاخص K-factor یا K محاسبه می‌شود. تجربه نشان داده که هرچه آمار ترافیک غیرارگانیک بالاتر باشد، نصب ارگانیک بیشتر خواهد بود. با ما همراه باشید تا بیشتر در خصوص این فاکتور مهم در بازاریابی موبایلی صحبت کنیم:

آشنایی با شاخصK-factor

K-factor در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا بازاریابی وایرال نام آشناست. درواقع این فاکتور مشخص می‌کند محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی تا چه حد اشتراک گذاری شده و به نحوی وایرال شده است. درصورتی که این فاکتور بیش از عدد یک باشد، به این معناست که محتوای شما با سرعت اشتراک گذاری شده و ترافیک ورودی خوبی دریافت کرده است.

حال این فاکتور در بازاریابی اپلیکیشن مفهوم جدیدی پیدا کرده است. یعنی په تعداد نصب ارگانیک از نصب‌های غیر ارگانیک حاصل شده است. درواقع تأثیر نصب‌های ارگانیک از نصب‌های غیر ارگانیک را مطرح می‌کند.

شاخص K-factor
آشنایی با شاخص K-factor

محاسبه K-factor چگونه است؟

در زبان ریاضی K-factor به عنوان تابع در نظر گرفته می شود. درواقع نصب ارگانیک تابعی از نصب غیر ارگانیک است: Y=F(X)

در اینجا Y تعداد نصب‌های ارگانیک، X تعداد نصب‌های غیر ارگانیک و F(X) تابعی از X است. درصورتی که رابطه بین نصب‌های ارگانیک و غیر ارگانیک ثابت و خطی باشد، هرچه نصب‌های غیر ارگانیک افزایش یا کاهش یابد به همان نسبت نصب‌های ارگانیک افزایش و کاهش خواهد یافت. به این ترتیب می‌توانیم این فرمول را در نظر بگیریم:

بیشتر بخوانید:  راهکارهایی مؤثر برای رفع ریپورت اینستاگرام

Y=b × X  در این فرمول هم b ضریب ثابت است.

برای جلوگیری از اختلال در روند محاسبات خود، از آنجایی که تغییرات نصب‌های ارگانیک و غیر ارگانیک به مرور زمان رخ می‌دهند، کافیست پارامترهای X و Y را از زمان اولیت تغییراشان ثبت و بررسی کنیم. با این حال نکاتی را بایستی در محاسبه شاخص K-factor برای اپلیکیشن‌ها، در نظر داشته باشید که به شرح زیر هستند:

  • اپلیکیشن‌ مدنظر بایستی به طور مداوم (حداقل 50 هفته) به صورت غیرارگانیک و ارگانیک جذب کاربر داشته باشد.
  • اپلیکیشن مدنظر بایستی در طول هفته دست کم 500 نصب داشته باشد.
  • بازه زمانی میان اولین تغییر رشد غیرارگانیک با اولین تغییر رشد ارگانیک اپلیکیشن، ثابت باشد. درواقع تغییرات فصلی، مناسبتی یا ترندها بروی روند رشد آنها تاثیری نداشته باشد.

نتایج بررسی K-factor از سوی ادجاست

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم این فاکتور نسبت میان نصب‌های ارگانیک و غیر ارگانیک را نشان می‌دهد و هرچه مقدار آن بیشتر باشد به این معناست که اپلیکیشن شما موفق‌تر عمل کرده و آمار نصب بیشتری از سوی کاربران داشته است.

حال ادجاست با پژوهش روی این موضوع قصد داشته تا بهتر فاکتور K-factor بررسی کند. ادجاست با این تحقیقات ثابت کرده این فاکتور در بازاریابی موبایلی وجود دارد اما نمی‌توان آن را به همه اپلیکیشن‌ها نسبت داد.

در این پژوهش 30 درصد از اپلیکیشن‌های مورد بررسی دارای K-factor بودند که مقدار میانگین نصب برای آن ها 45 درصد محاسبه شده است. یعنی به ازای هر 100 نصب غیر ارگانیک 45  نصب ارگانیک برای آن اپلیکیشن‌ها صورت گرفته است. همین قضیه نشان می‌دهد که بازاریابی موبایلی و صرف هزینه برای جذب کاربر چقدر اهمیت دارد.

بیشتر بخوانید:  ویژگی‌های یک دیجیتال مارکتر موفق

اینکه تفاوتی میان اپلیکیشن‌های گوشی‌های اندورید و  ios وجود ندارد، میان K-factor و طول عمر اپلیکیشن ارتباطی نیست و … از دیگر نتایج این پژوهش‌ها بود.

نصب‌های ارگانیک و غیر ارگانیک
تأثیرگذاری نصب‌های ارگانیک و غیر ارگانیک بر هم

تأثیرگذاری نصب‌های ارگانیک و غیر ارگانیک بر هم

شما با بررسی اطلاعات نصب ارگانیک و غیرارگانیک اپلیکیشن خود، می‌توانید شاخص K-factor را در صورت وجود، برای اپلیکیشن خود محاسبه کنید. نکته مهم در این راستا این است که نباید تعداد نصب‌های غیرارگانیک نسبت به تعداد نصب‌های ارگانیک اپلیکیشن خیلی کم باشد. درواقع تعداد نصب‌های غیرارگانیک بایستی دستکم 65 درصد تعداد نصب‌های ارگانیک اپلیکیشن باشد تا بتوان تاثیر آنها بر همدیگر یا همان K-factor را سنجید.

 به علاوه به این نکته توجه داشته باشید که اگر میزان نصب ارگانیک شما خیلی زیاد باشد، دستیابی به کاربران جدید ارگانیک دشوارتر خواهد شد.

نکته پایانی:

با توجه به اثبات K-factor برای برخی اپلیکیشن‌ها و تأثیرات مثبتی که در بازاریابی موبایلی دارد، باید به فکر راه‌هایی برای تقویت این فاکتور مهم باشید. در غیر اینصورت اپلیکیشن شما علی رغم هزینه و انرژی و زمانی  که برایش صرف کردید، در دریای گسترده و پررقابت اپلیکیشن‌های موبایلی غرق خواهد شد.

 وجود شناخت راهکارهای مؤثر بر K-factor و البته بهینه‌سازی آنها، سبب افزایش تعداد نصب‌های ارگانیک حاصل از نصب‌های غیرارگانیک خواهد شد که بدون شک به نفع شما و اپلیکیشن شما خواهد بود.

بهینه سازی اپلیکیشن در اپ استور یا ASO ، وایرال شدن اپلیکیشن و قابلیت به اشتراک‌گذاری آن از جمله راهکارهایی است که سبب تقویت k-factor  خواهد شد.