این روزها شبکه‌های اجتماعی بخش مهمی را در ارتباطات اجتماعی و کاری ما شکل می‌دهند. با توجه به گسترش گوشی‌های هوشمند دسترسی به این شبکه هر روز در حال افزایش است و دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که در هیچ شبکه‌ی اجتماعی عضو نباشد.

هدف از ایجاد شبکه‌های اجتماعی متفاوت است برای مثال شبکه‌هایی مثل فیسبوک و اینستاگرام و … بیشتر جنبه‌ی سرگرمی دارند ولی در مقابل شبکه‌هایی هستند مثل لینکدین و کلاب هوس (که اخیراْ منتشر شده و در دسترس کاربران است) که تخصصی‌تر عمل می‌کنند. در این میان شبکه‌ی اجتماعی لینکدین از آن دسته شبکه‌های تخصصی است که برای استفاده‌ی مشاغل و کسب و کارها و ارتباط آن‌ها با افراد جامعه و همینطور کسب و کارهای دیگر راه‌اندازی شده است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد شبکه‌ اجتماعی لینکدین و اهمیت و کارآیی آن در رشد کسب و کارها صحبت کنیم.

شبکه‌ اجتماعی لینکدین چیست؟

کار شبکه‌ی اجتماعی لینکدین (Linkedin) همانطور که از اسمش پیدا است، ارتباط‌سازی است. از طریق این شبکه‌ی اجتماعی کسب و کارها، برندها و افراد متخصص می‌توانند با هم در ارتباط بوده و همکاری داشته باشند. با ساخت اکانت در لینکدین می‌توانید از تخصص، سابقه و کسب و کار و … خود بگویید و زمینه را برای شناخت و همکاری آماده سازید.

در واقع هم افراد مختلف و هم کسب و کارها می‌توانند با ساخت رزومه‌ای به گسترش ارتباطات خود بپردازند. از طریق لینکدین کارفرماها با متخصصان آشنا می‌شوند و می‌توانند نیروی کار خود را در این فضا بیابند و همینطور افراد متخصص‌ می‌توانند با کسب و کارها و فعالیت آن‌ها آشنا شوند.

بیشتر بخوانید:  راهکارهای افزایش نرخ کلیک تبلیغات

آنچه در لینکدین اهمیت دارد؟

یکی از  بارزترین نکات در لینکدین حرفه‌ای بودن این شبکه است. این فضای حرفه‌ای فعالیت‌های خاص خود را می‌طلبد و نمی‌توانید با آن مثل دیگر شبکه‌های اجتماعی رفتار کنید. در ادامه با یک سری از موارد مهم و مناسب برای فعالیت در لینکدین آشنا می‌شویم.

حرفه‌ای باشید

همانطور که گفتیم لینکدین شبکه‌ای تخصصی و حرفه‌ای است پس برای فعالیت در  این شبکه باید حرفه‌ای عمل کنید و اولین قدم برای این کار ساخت پروفایلی حرفه‌ای است. از نام خودتان و در صورتی که کسب و کار هستید از  برند خودتان در نامگذاری پروفایلتان استفاده کنید و اطلاعات خود را دقیق و واقعی وارد کنید به طوری که افراد بتوانند از صحت آن‌ها مطمئن شده و به طور کامل با تخصصتان آشنا شوند.

افراد و کسب و کارهای مشابه را پیدا کنید

لینکدین امکان ساخت، عضویت و فعالیت در  گروه‌های مختلف را در اختیار شما می‌گذارد. با عضویت و فعالیت در گروه‌های تخصصی حوزه‌ی کسب و کار خود، می‌توانید با افراد مرتبط با کسب و کار خود ارتباط برقرار کرده و خود را به آن‌ها بشناسانید. این شناخت و ارتباط می‌تواند زمینه را برای رشد و ارتباطات گسترده‌تر فراهم کند.

تولید محتوایی مناسب  و قدرتمند داشته باشید

از آنجا که افراد حاضر در شبکه‌ی لینکدین، افرادی حرفه‌ای و متخصص هستند، باید دقت داشته باشید که محتواهایی دقیق و تخصصی به اشتراک بگذارید.

از طریق لینکدین می‌توانید برای سایت خود بک لینک‌های مفیدی هم دریافت کنید به این معنی که با به اشتراک‌گذاری لینک محتوای سایتتان در لینکدین افراد را به کلیک و خواندن آن محتوا تشویق کرده و ترافیک مفیدی برای سایتتان به دست آورید. در این زمینه می توانید از کوتاه کننده لینک کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید:  ریتنشن مارکتینگ چیست؟

لینکدین برای کسب و کار من مفید است؟

فعالیت در شبکه‌ اجتماعی لینکدین نمی‌تواند بی فایده باشد اما حضور در این شبکه‌ی اجتماعی برای همه ضروری نیست. باید با توجه به نوع کسب و کارتان قدم بردارید برای مثال فعالیت در لینکدین برای یک فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی ضرورتی ندارد و به جای آنکه وقت و هزینه‌ی خود را صرف فعالیت در لینکدین کند، بهتر است به فعالیت در اینستاگرام بپردازید و نتایج خارق‌العاده‌ای از این شبکه به دست آورد.

در مقابل لینکدین شبکه‌ی اجتماعی فوق‌العاده‌ای برای کسب و کارهای B2B (Business to Business) به حساب می‌آید. اگر خدمات حرفه‌ای ارائه می‌کنید برای مثال مشاوره‌های تخصصی برای افراد یا کسب و کارهای مختلف، فعالیت در لینکدین انتخابی درست و هدفمند است زیرا افراد حرفه‌ای زیادی در این شبکه فعالیت داشته که به تخصص شما نیازمند هستند.

به طور خلاصه لینکدین هم فضایی جدی دارد، هم محتواهایی جدی و تخصصی و هم کاربرانی متخصص و حرفه‌ای. این شبکه‌ی اجتماعی علاوه بر اینکه فضایی برای افزایش آگاهی از برند است، می‌تواند جای خوبی برای افزایش ارتباطات و نشان دادن حرفه و تخصص شما نیز باشد. پس اگر شما هم طبق این مقاله لینکدین را برای کسب و کار خود مفید می‌بینید، برای حضور در آن تردید نکنید.