زمانی که برای خرید محصولی به فروشگاه می‌روید، از میان انبوهی از برندهای مختلف، اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند ظاهر، رنگ و بسته بندی محصولات است. درواقع این هویت بصری برند است که اگر خلاقانه و جذاب طراحی شده باشد، نقش مهمی در بازاریابی و جذب مشتری دارد. طراحی بسته بندی محصولات و تأثیر آن در بازاریابی و فروش به قدری حائز اهمیت است که حتی قبل از سطح کیفیت محصول و سابقه برند ذهن مخاطبان را به خود مشغول می‌کند. با ما همراه باشید تا ویژگی‌های یک بسته بندی جذاب و مخاطب پسند را بررسی کنیم.

اهمیت بسته بندی در فروش و بازاریابی

مشتری اولین چیزی که در هنگام خرید محصول به آن توجه می‌کند، بسته بندی آن است. درواقع این بسته بندی است که هویت و اصالت محصول و برند را نشان می‌دهد. بدیهی است که محصولات بدون بسته بندی هویتی هم ندارند، ارزش کمتری دارند و در جذب مشتری ناموفق هستند.

در دنیای امروزی هرچه محصول ظاهر آراسته‌تر و جذاب‌تری داشته باشد، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند. این موضوع به قدری اهمیت دارد که گاهی اوقات مشتریان را از توجه به کیفیت غافل می‌کند. درواقع اغلب مشتریان در انتخاب های خود اول به ظاهر شیک و آراسته محصول و بعد به کیفیت آن دقت می کنند.

همانطور که می‌دانید تبلیغات جزئی جدایی ناپذیر از بازاریابی است؛ از این جهت بسته بندی حرفه‌ای، می‌تواند نوعی تبلیغات هوشمند تلقی شود و از هزینه تبلیغات بکاهد چراکه نقش قابل توجهی در ترغیب مشتریان دارد.

طراحی بسته بندی محصولات

اهمیت طراحی بسته بندی محصولات در برندسازی

بسته بندی هویت بصری برند را در ذهن مخاطبان تداعی می‌کند. طراحی خاص و خلاقانه بسته بندی موجب می‌شود تا برند در ذهن مخاطبان ماندگار شود و به این ترتیب مسیر پیچیده و پر هزینه برندسازی کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند. به علاوه بسته بندی حرفه‌ای وسیله‌ای قدرتمند برای کنار زدن رقبا محسوب می‌شود. در ادامه ویژگی‌های بسته بندی حرفه‌ای را بیان خواهیم کرد که در زمینه تبلیغات و برندسازی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:  سئو کلاه خاکستری چیست و شامل چه مواردی است؟

ویژگی‌های بسته بندی مشتری پسند در بازار امروز

در بخش‌های قبلی در مورد اهمیت بسته بندی در تبلیغات و برندسازی صحبت کردیم. توجه داشته باشید که این بسته بندی حرفه‌ای و خلاقانه است که می‌تواند گام بلند و مؤثری در تبلیغات و برندسازی باشد. طراحی ساختاری، طراحی گرافیک، رنگ بندی، عکس، توضیحات محصول و قرارگیری لوگو همه عناصری هستند که باید در سطح حرفه‌ای در بسته بندی محصول لحاظ شوند.

طراحی و چیدمان این عناصر کمک زیادی به جذابیت و قابل اعتماد بودن محصول می‌کند. برای مثال رنگ بندی جذاب، متناسب و البته روان شناسی شده محصول شما را از سایر محصولات مشابه در قفسه های فروشگاه متمایز می‌کند. البته در کنار این ویژگی‌های ظاهری، کیفیت بسته بندی هم اهمیت زیادی در برندسازی دارد. در ادامه ویژگی‌های یک بسته بندی حرفه‌ای را بیان خواهیم کرد.

طراحی بسته بندی متناسب با نوع محصول

محصولات مختلف ویژگی‌های متفاوتی دارند. برخی محصولات شکننده هستند و برخی ماندگاری کمی دارند. با توجه به ویژگی‌های خاص محصولات، جنس و متریال به کار رفته در ساختار بسته بندی آنها هم بایستی کاملاً متناسب باشد. برای مثال ساختار و متریال بسته بندی محصولات غذایی باید به گونه‌ای باشد که در مقابل نفوذ هرگونه آلودگی مقاوم بوده و کاملاً بهداشتی باشد.

انتخاب رنگ و طراحی بسته بندی محصولات

مهمترین هدف بسته بندی جلب نظر مشتریان و در ادامه برندسازی است. طراحی خلاقانه و رنگ بندی جذاب می‌تواند محصول شما را از میان محصولات رقیب برجسته کند. به علاوه رنگ بندی و طراحی کمک زیادی می‌کند که تا مشتری با محصول شما ارتباط برقرار کند و به خرید ترغیب شود. انتخاب رنگ‌ها بایستی مرتبط با لوگو برند شما بوده و اصول روانشناسی تبلیغات در انتخاب آنها رعایت شده باشد.

برای مثال برای محصولات کودکان بایستی از رنگ‌های شاد و انرژی بخش استفاده کرد تا با روحیه آنها سازگار باشد.

بیشتر بخوانید:  ایده‌هایی جذاب برای تولید محتوای وایرال در اینستاگرام

توجه به اصول بهداشتی بسته بندی

بسته بندی محصولات غذایی، آرایشی و بهداشتی بایستی در برابر آلودگی‌های محیطی و میکروب ها غیر قابل نفوذ باشند. متریال بکار رفته در ساختار بسته بندی این محصولات باید کاملاً بهداشتی باشد. از این نظر برای تولید کنندگان این محصولات کیفیت و سلامت بسته بندی‌ها در اولویت قرار دارد.

اندازه مناسب و استفاده بهینه از متریال

دیگر ویژگی مهم در طراحی بسته بندی محصولات اندازه و سایز مناسب بسته بندی و استفاده بهینه از متریال است. سایز بسته بندی نباید خیلی بزرگتر از سایز خود محصول باشد؛ زیرا در این صورت هم متریال بیشتری استفاده می‌شود و هم هزینه تولید و انبارداری را افزایش می‌دهد.

چاپ با کیفیت بسته بندی

پس از انتخاب طرح و رنگ بندی، نوبت به چاپ و تولید بسته بندی می‌رسد. مراحل تولید بسته بندی با توجه به متریال مورد استفاده متفاوت است؛ برای مثال تولید بسته بندی های مقوایی بر اساس مراحل زیر صورت می‌گیرد:

  • تهیه فیلم و زینک به تفکیک رنگ‌ها
  • چاپ طرح آماده شده روی متریال
  • پوشش مناسب روی چاپ جهت افزایش مقاومت بسته بندی
  • پیاده سازی تکنیک های چاپ
  • مراحل جعبه سازی

تأثیر مخرب بسته بندی نامناسب بر مارکتینگ

همان اندزه که حرفه‌ای بودن طراحی بسته بندی محصولات مسیر پر فراز و نشیب برندسازی را برای کسب و کارتان کوتاه می‌کند، بسته بندی ضعیف و بی کیفیت به ارتباط با مخاطب در بازاریابی ضربه می‌زند. بسته بندی که طراحی و رنگ بندی خوب و جالب توجهی نداشته باشد و در عین حال جنس و کیفیت نامناسبی داشته باشد، در جلب اعتماد مشتریان ناموفق است.

مشتریان با مشاهده چنین بسته بندی اولین چیزی که به ذهنشان خطور می‌کند این مسئله است که برندی که به بسته بندی محصولاتش توجه ندارد، قطعاً به کیفیت آنها هم اهمیتی نمی‌دهد. درواقع بسته بندی نامناسب نوعی بی احترامی از سوی برند به مشتری است. از این رو مشتریان به هیچ عنوان به خرید ترغیب نخواهد شد.