طراحی سایت ریسپانسیو یا سایت واکنش گرا فرآیندی در ارتباط با ظاهر سایت است که موجب می‌شود متناسب با دستگاهی که کاربر برای جستجو در اینترنت استفاده می‌کند، صفحات سایت بدون هیچ به هم ریختگی و مشکلی برای کاربر قابل مشاهده باشد.

اهمیت رسپانسیو بودن سایت

این روزها کاربران از طریق دستگاه‌های مختلفی مثل موبایل، تبلت، لپ تاپ و … برای جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند. طراحی صفحات وب باید به گونه‌ای باشد که هر کاربری با هر دستگاهی امکان دسترسی به سایت ما را داشته باشد آن هم بدون اینکه نیازی به زوم کردن، اسکرول افقی و مواردی از این دست باشد. سایت رسپانسیو باعث می‌شود ظاهر سایت (محتوا، عملکرد، طراحی و …) در تمام دستگاه‌ها متناسب با آن دستگاه بوده و تمام محتوای سایت برای کاربر خوانا و قابل تشخیص باشد.

اهمیت ریسپانسیو بودن سایت به ویژه در این روزها که تکنولوژی پیشرفت کرده و دستگاه‌های هوشمند زیادی در اختیار کاربران است بیش از پیش شده است. بیش از نیمی از ترافیک سایت‌ها مربوط به گوشی‌های همراه است. همچنین گوگل طراحی ریسپانسیو را یکی از عوامل مهم در رتبه‌بندی خود اعلام کرده است.

ریسپانسیو بودن سایت تجربه‌ی کاربری بهتری را رقم می‌زند و این موضوع هم دور از چشم گوگل نیست و به سئو سایت شما کمک می‌کند.

مزیت‌های سایت ریسپانسیو

حال که با چیستی و اهمیت طراحی سایت ریسپانسیو آشنا شدیم، با هم مزیت‌های اين سایت را بررسی می‌کنیم.

  • پوبا بودن سایت: بارزترین مزیت ریسپانسیو بودن سایت، نمایش همه‌ی بخش‌های سایت در قالب‌های متفاوت است و این یعنی پویایی سایت.
  • انعطاف‌پذیری: طراحی ریسپانسیو منعطف است مثلاً بخشی از سایت می‌تواند در گوشی‌های همراه نمایش داده نشود و به جای ان موارد دیگری نمایش داده شوند.
  • صرفه جویی در هزینه‌ها و زمان: پیش از اینکه طراحی واکنش گرا ایجاد شود، باید برای هر وب سایتی با توجه به دستگاه‌های مختلف طراحی صورت می‌گرفت. اما با وجود این ویژگی با ورود هر دستگاهی به بازار قالبی متناسب با آن طراحی کرد و همین امر باعث صرفه جویی در وقت و هزینه‌ها می‌شود.
  • افزایش بازدید و فروش: در صورتی که وب سایت شما قابل مشاهده در هر دستگاهی باشد، کاربران بیشتری از آن بازدید می‌کنند و در نتیجه ترافیک سایت شما بالا رفته و مشتریان بیشتری کسب می‌کنید.

نحوه ریسپانسیو کردن سایت

طراحی سایت ریسپانسیو را بر اساس سیستم مدیریت محتوای آن می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

  1. سایت‌هایی که از سیستم مدیریت محتوای آماده استفاده می‌کنند: برای استفاده از قالب‌های ریسپانسیو می‌توانید از فروشگاه‌هایی مختلف قالبی خریداری کنید و آن را روی سایت نصب کنید. بسیاریی از این قالب‌ها رایگان هستند اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید قابلیت ریسپانسیو آن قالب است.
  2. سایت‌هایی که از سیسیتم مدیریت اختصاصی استفاده می‌کنند: برای این سایت‌ها دیگر از قالب‌های آماده استفاده نمی‌شود پس باید به کمک یک توسعه دهنده، قالب خود را بهینه کنند و کدهای آن را ریسپانسیو کنند که این کار نیازمند صرف زمان و هزینه است.

نتیجه‌گیری:

طراحی سایت ریسپانسیو از ضرورت‌های دنیای امروز است و عدم توجه به این مسئله باعث از دست دادن کاربران زیادی می‌شود. پس بهتر است هنگام طراحی سایت یا خرید قالب این موضوع را در نظر بگیرید تا بازدید و در نتیجه فروش بیشتری داشته باشید.