برند ذهنیت يا احساس درونی مخاطب درخصوص محصولات يا خدمات يك كسب و كار گفته ميشود؛ در حالي كه هویت برند استراتژی برندسازی را تعيين كرده و فعالیت‌های بازاریابی را در مسير درست هدايت ميكند. در واقع هویت برند به تمامی المان‌های بصری و غیر بصری برند گفته مي شود. در اين مقاله قصد داريم تا طراحي هويت بصري برند و اصول آن را شرح دهيم تا در بازاريابي ديجيتال مورد استفاده قرار دهيد.

معرفي طراحي هويت تصويري برند

همانطور كه پيش تر به آن اشاره كرديم، هويت بصري برند تمامي المان‌هاي بصري و غير بصري برند كسب و كارتان را شامل مي‌شود؛ از نمونه هاي آن ميتوان به نماد، لوگو، بسته بندي محصول، موسيقي يا صداي برند و … اشاره كرد كه تصويري از كسب و كارتان در ذهن مخاطب شكل مي دهد و آن را تثبيت مي‌كند.

براي معرفي هرچه بهتر كسب و كارتان به مخاطبان و فرگير كردن آن، بايد با صرف زمان زياد و البته تلاش و خلاقيت بسيار، طراحي هويت بصري برند را در دستور كار خود قرار دهيد.

هويت تصويري برند تنها شامل فاكتورهاي ظاهري آن نميشود؛ به عبارتي حتي اگر رنگ سازمانی براي شرکت‌تان انتخاب کرده‌ باشيد و طبق آن تمامی سربرگ‌ها و کارت ویزیت‌ها را طراحي و چاپ کرده‌ باشد، باز هم آنطور كه بايد هويت كسب و كار خود را به مخاطبان خود نشان نميدهيد.

درواقع ميتوان گفت این‌ عوامل فقط جزئي از هویت برند شما بوده و شما با این کار برندسازی ميكنيد. با درنظر گرفتن تعاريف طراحی هویت بصری برند به اهميت آن و البته اصول اجرايي آن خواهيم پرداخت.

دلايل اهميت هويت تصويري برند براي كسب و كارها

طراحي هويت بصري برند از سه جهت براي موفقيت كسب و كارها و تثبيت در ذهن مخاطبان اهميت دارد كه در زير آنها را شرح خواهيم داد:

  • مي توانيد با طراحي هویت بصری برند كسب و كارتان احساسات مخاطبان متأثر كنيد كه در واقع هدف اصلي ديجيتال ماركتينگ به شمار ميرود.
  • با طراحي هويت بصري برند و انتقال پيام به آنها، مخاطبان ميتوانند طبیعت برند شما را به خوبي بشناسند.
  • با طراحي و ساخت هويت بصري برند ميتوانيد تمامي جنبه‌های کسب‌وکارتان را با هم هماهنگ و یکپارچه كنيد.

اصول و مراحل طراحي هويت تصويري برند

براي طراحي و ساخت هويت بصري برند، در درجه اول بايستي كسب و كار خود را به خوبي بشناسيد؛ به عبارتي هدف كسب و كارتان را بدانيد.

شما بايستي بدانید كه جايگاهتان در دنياي كار چيست و درواقع چه کسی هستید؛ به اين ترتيب ميتوانيد هویت و شخصيت برند خود را مشخص نماييد ؛ سپس اين امكان را خواهيد داشت تا هویت بصری برند خود را طراحي كنيد. اصول مهم در طراحي هويت تصويري برند به شرح زير هستند:

شناخت مخاطبان

مرحله اول شناخت مخاطبان هدف است. اينكه آنها چه كساني هستند يا چه نيازها و خواسته‌هايي دارند و … از مواردي است كه شما را در شناخت  بهتر آنها ياري ميكند. سعي كنيد تا اطلاعاتي در خصوص سن، جنسيت، شغل، ميزان درآمد، علاقه‌مندي‌ها و ديگر ويژگي‌هاي مخاطبان كسب كنيد.

شناخت مخاطبان و خواسته‌ها و نيازهاي مختلف آنها، بر نحوه ارتباط با آنها مؤثر است و مسلما در طراحي هويت بصري برند شما در جهت ترغيب آنها تأثير به سزايي دارد.

شناخت كسب  كارتان

پس از شناخت مخاطبان هدف، مرحله بعدي شناخت کسب‌وکارتان است. بسياري از شرکت‌ها محصولات یا خدمات خود را تبليغ ميكنند اما کمتر شركتي هست دلیل و هدف کارش را بداند؛ اين دليل و چرايي كار است كه شركت شما را منحصر به فرد ميكند.

شما چه پیشنهاد خاص و جذابي به مشتریان‌ ارائه می‌دهید و سؤالاتي از اين دست شما را در شناخت دليل و چرايي كارتان كمك خواهد كرد. توجه داشته باشد كه مرحله اول و دوم زير ساخت‌هاي اصلي طراحي هويت بصري برند هستند.

تعيين شخصيت برند

برندها همانند انسان ها خصوصيات خاصي دارند، پس بايد شخصيت آنها به خوبي تعيين شود؛ مثلا برخي برندها زنانه و برخي داراي شخصيت مردانه هستند. اين هويت برند تنها مربوط به دموگرافيك نيست و ديگر صفات از قبيل مسئول بودن و … را در شامل ميشود.

سؤالاتي مثل اينكه چه انساني نماد برند شماست يا چگونه صحبت مي كند و … در تشخيص هويت و شخصيت برند، شما را ياري مي كند.

تشخيص هويت حسي و ادراكي برند

همانطور كه قبل تر به آن اشاره كريم، هدف از طراحي هويت تصويري برند، انتقال احساسات به مخاطب و تثبيت در ذهن اوست؛ پس در مرحله چهارم بايد تشخيص دهيد كه برند شما چه احساسي به مخاطب منتقل ميكند. از آنجايي كه اين موضوع اهميت زيادي دارد، سعي كنيد در بازار تحقيقات زيادي انجام دهيد.

طراحي

پس از طي مراحل فوق، با شناخت مخاطبان و كسب و كارتان و البته تعيين شخصيت برندتان، نهايتا اين امكان را خواهيد داشت تا به راحتي هويت بصري برندتان را طراحي كنيد.

عناصر مهم در طراحي هويت بصري برند

برداشتي كه مخاطب از برند شما دارد، در طراحي هويت بصري برند اهميت فوق العاده اي دارد. اگرچه كسب كارهاي مختلف از نظر حوزه فعالیت، بازار كار، نوع محصول و … هويت بصري برند متفاوتي دارند اما يكسري عناصر در تمامي كسب و كارها مشترك است كه عبارتند از:

  • امضای برند نظير لوگو، لوگوتايپ يا شعارخاص
  • تایپوگرافی يا فونت نوشتاري خاص
  • رنگ شخصی یا سازمانی
  • عناصر تصویری برند
  • عناصر گرافیکی برند مانند رنگ‌ها، آیکون‌ها يا اینفوگرافیک