برای عكاسی از مبلمان چه خانگی و چه اداری، بایستی یكسری نكات را رعایت كرد تا محصول در بهترین شكل ممكن نمایش داده شود؛ با استفاده از سبك‌های مختلف عكاسی اهداف مختلفی در نمایش محصول دنبال خواهد شد؛ برای مثال در عكاسی‌های زمینه سفید، برای نمایش ویژگی‌های محصول و در عكاسی‌های تبلیغاتی با روش‌های مختلف سعی خواهد شد تا مخاطب به خرید آن ترغیب شود.

نكات مهم در عكاسی از مبلمان

همانطور كه پیش‌تر به آن اشاره كردیم، عكاسی از  محصولات با اهداف مختلف انجام می‌شود؛ برای عكاسی از مبلمان نیز عكس‌های تبلیغاتی با توجه به خانگی یا اداری بودن آنها متناسب با ایده‌ها و نوع فضای كاربردی تهیه می‌شوند.

تبلیغات محصولاتی نظیر مبلمان در بازار هدف بسیار گسترده صورت می‌گیرد؛ از تبلیغات در شبكه‌های اجتماعی تا پوستر و كاتالوگ و بیلبوردهای بزرگ؛ لذا مهمترین نكته تهیه عكس‌های با سایز و رزولوشن بالاست. از این رو بایستی در عكاسی تبلیغاتی از مبلمان چه خانگی و چه اداری نكات مهمی را رعایت كرد كه عبارتند از:

  • تجهیزات مناسب و كامل عكاسی
  • استفاده درست و حرفه‌ای از تجهیزات
  • مهارت در نورپردازی محصولات
  • فضای مناسب برای عكاسی
  • چیدمان زیبا و مناسب محصولات
  • انتخاب زاویه و ترکیب مناسب محصولات
  • ایده‌پردازی برای عكاسی تبلیغاتی
  • مهارت در ادیت عکس
  • مهارت در تکنیک‌های نرم افزاری فتومونتاژ

عكاسی از مبلمان خانگی

تجهیزات عكاسی

مبلمان محصولات بزرگی هستند كه معمولاً به صورت ست شامل مبل و میز و … در كنار هم چیده می‌شوند. عكاسی از این محصولات با این حجم بزرگ نیازمند تجهیزاتی است كه از جمله آنها می‌توان به دوربین عكاسی، لنز با كیفیت، فاصله كانونی مناسب، تجهیزات لازم برای نورپردازی و پرده سفید و رنگی اشاره كرد كه در ادامه به توضیح بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

دوربین عكاسی

از آنجایی كه بیشتر برندهای مبلمان سایز عكس‌های محصولات خود را بر اساس بیلبوردهای بزرگ سفارش می‌دهند، بایستی رزولوشن و كیفیت عكس ها بسیار بالا باشد؛ لذا دوربین‌هایی با رنج و كیفیت متوسط برای این كار مناسب نخواهند بود؛ به خصوص اگر هدف تفكیك پیكسل‌ها در یك سوژه بسیار بزرگ باشد.

بیشتر بخوانید:  کمپین تبلیغاتی

مناسب‌ترین دوربین‌ها برای عكاسی تبلیغاتی با وضوح تصویر بالا از محصولات سایز بزرگ مانند مبلمان، دوربین‌های حرفه‌ای عكاسی هستند كه از سنسور كامل یا فول فریم برخوردارند.

لنز عكاسی

لنز به عنوان یكی از موارد مؤثر در عكاسی از مبلمان ، كیفیت بالا و ثبت پرسپكتیو درست این محصولات سایز بزرگ را فراهم می‌كند. این لنزها برای دوربین‌های حرفه‌ای نقش مكمل را خواهد داشت و هرچه عدسی لنز كیفیت بیشتری داشته باشد، جزئیات تصویر با دقت بالاتری ثبت خواهد شد.

نكته دیگری كه باید در خصوص لنز دوربین به آن دقت كنید، فاصله كانونی آنها است. جهت عكاسی از مبلمان خانگی و اداری نیاز به لنزهایی با فاصله كانونی واید تا تله متوسط دارید؛ چراكه لنزهای واید پرسپكتیو محصول را اشتباه ثبت كرده و لنزهای تله متوسط شما را وادار خواهد كرد كه از سوژه فاصله زیادی بگیرید.

تجهیزات نورپردازی

مبلمان محصولات سایز بزرگی هستند كه برای عكاسی حرفه‌ای از آنها نیاز به نورپردازی چندگانه با چند شاخه فلاش است. از آنجایی كه چیدمان مبلمان در كنار هم سایه‌های زیادی ایجاد می‌كند، باید با استفاده از حداقل 3 شاخه فلاش نقاط تیره را روشن نمایید.

سافت باكس و اكتاباكس هم از ابزار مهم دیگری در نورپردازی هستند كه نور یكدستی را به محصولات می تابانند؛ اكتاباكس نسبت به سافت باكس حجم نور بیشتری داشته و برای عكاسی مبلمان مناسب‎تر هستند.

رفلكتورها دیگر ابزار نورپردازی هستند كه در سه سطح سفید ، نقره ای و طلایی ، نور را با شدت زیاد، ملایم و گرم به سطح سوژه بازتاب می‌دهند.

نورسنج دیگر ابزار نورپردای است كه به كمك آن می‌توان شدت نور فلاش‌ها را تنظیم نمود.

بیشتر بخوانید:  چگونه در اکسپلور اینستاگرام دیده شویم؟

عكاسی از مبلمان

پرده عكاسی

در عكاسی از مبلمان خانگی یا اداری از پرده سفید یا رنگی استفاده می‌شود. از پس زمینه یا پرده سفید بیشتر برای ارائه ویژگی‌های محصول مانند رنگ، جنس پارچه یا اسكلت آنها استفاده می‌شود.

برای تهیه عكس‌های مینیمال یا خاص هم معمولاً از پرده‌های رنگی یا طوسی استفاده می‌شود.

ادیت و پردازش عكس‌های مبلمان

یكی از مراحل مهم در عكاسی تبلیغاتی یا صنعتی، ادیت عكس است. ادیت هر عكس بایستی با بر اساس متریال، رنگ و ساختار آنها به شكلی منحصر به فرد انجام گردد.

یكی از نكات كلیدی در عكاسی از مبلمان خانگی و اداری، این است كه عكس ها بایستی در فایل خام تهیه شوند زیرا داینامیك بیشتری از نظر عمق رنگ و جزئیات دارند. درواقع با استفاده از فایل خام، توانایی شما برای رفع نقایص و انجام اصلاحات بالاتر خواهد رفت.

دربری و مونتاژ عكس مبلمان

عكس‌های مبلمان برای آنكه جلوه بیشتری در فروشگاه‌های آنلاین داشته باشند، بهتر است با زمینه سفید باشند؛ به این ترتیب بایستی از پرده سفید و نورپردازی بك لایت استفاده گردد.

درصورتی كه نورپردازی كافی برای عكاسی از مبلمان ندارید و به این دلیل سایه‎های در اطراف سوژه‎ها ایجاد شده اند، برای حذف این سایه ها می‎توانید از تكنیك دربر استفاده كنید. این تكنیك با استفاد از نرم افزاز فتوشاپ انجام می‌شود  نیازمند تبحر و مهارت فراوانی است.

گاهی هم فضای كافی برای عكاسی از سوژه‎های بزرگی نظیر مبلمان وجود ندارد، عكس‌ها با زمینه سفید تهیه می شوند؛ به این ترتیب پس از طی مراحل ادیت و دربری، سوژه‎ها در فضای دكوراسیون داخلی مونتاژ خواهند شد.

تكنیك مونتاژ نیز مهارت بالایی می‌طلبد و برای پیاده‎سازی درست آن، همخوانی درست نور و رنگ در دو عكس، هماهنگی پرسپكتیو، ایجاد سایه و بازتاب‎های واقعی نیاز هستند.