عكاسی با هدف تبليغات طيف گسترده و متنوع از سوژه‌ها را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. عكاسی از مواد غذايی از قبيل نوشيدنی‌ها هم با چاشنی خلاقيت ميتواند جذابيت فراوانی برای مشتريانی كه امروزه علاقه‌مندی‌ها و سلايق مختلفی دارند. عكاسی از نوشيدنی‌ ها ضمن شناخت سبك‌های خلاقانه آن نيازمند ابزار و تجهيزات مختلفی است كه در اين مقاله از قصد داريم به شرح كامل آنها بپردازيم؛ با ما همراه باشيد:

 عكاسی از نوشيدنی ها

نوشيدنی‌ها گروهي از مواد غذايي هستند كه اين روزها شركت‌های معتبر مختلفی اقدام به توليد طيف گسترده‌ای از آنها كرده‌اند؛ رقابت با اين شركت‌ها و تنوع زيادی كه وجود دارد نيازمند تبليغات جذابی است كه بتواند محصولات شما را از ساير برندها متمايز سازد. يكی از راه‌های مؤثر در تبليغات عكاسی حرفه‌ای از محصولات است.

اگرچه در نگاه اول عكاسی از نوشيدنی‌ها كار ساده‌ای است اما عكاسی حرفه‌ای از اين محصولات كه بتواند حضوری قدرتمند آن در بازار امروز را نشان دهد، به هيچ وجه كار ساده‌ای نخواهد بود.

نوشيدنی‌ها به دو  دسته سرد و گرم تقسيم می‌شوند؛ از اين رو ايده‌پردازی و سبك‌ها برای عكاسی از هركدام متفاوت است. گاهی عكاسی از نوشيدني‌ها به سبك لايف استايل، گاهی با استفاده از تزئينات مرتبط و گاهی با كمك تكنيك‌های خلاقانه عكاسی و نرم افزاری انجام می‌شود.

تجهيزات موردنياز برای عكاسی از نوشيدنی‌ ها

برای عكاسی حرفه‌ای و در عين حال خلاقانه از نوشيدنی‌ها بايستی تجهيزات مناسب هم در اختيار داشت تا بتوان با كمك آنها انواع تكتيك‌های عكاسی را پياده كرد. در ادامه به شرح كامل اين تجهيزات خواهيم پرداخت:

دوربين و لنز مناسب

دوربينی كه بتواند به سرعت در كسری از ثانيه از سوژه عكس بگيريد براي عكاسي حرفه‌ای و خلاقانه از نوشيدني‌ها با استفاده از تكنيك عكاسی سرعت بالا مناسب است.

از سوی ديگر لنز نيز  اهميت زيادی در عكاسی حرفه‌ای دارد. لنزهایي که از دیافراگم‌های باز مانند F:2/8  استفاده می‌كنند در عكاسی از نوشيدنی‌ها اهميت زيادی دارد؛ وجود دیافراگم باز در اين نوع لنزها، عمق میدانی جذابی در عکسها ایجاد ميكند و پس زمینه عکس را به عبارتی فلو میکند.
از اين رو لنزهای ۷۰-۲۴، ۱۰۵-۲۴ یا ۲۰۰-۷۰ پيشنهاد مناسب برا اين منظور خواهند بود.

عكاسی از نوشيدنی‌ ها

تجهيزات مناسب نورپردازی

دومين ركن مهم در عكاسی از نوشيدنی‌ ها آماده سازی تجهيزات نورپردازی حرفه‌ای است. براي مثال برای استفاده از تكنيك عكاسی سرعت بالا فلاش‌های حرفه‌ای استفاده كنيد. اين فلاش‌ها معمولاً هزينه زيادی داشته و تهيه آنها براي همه مقدور نيست. از اين رو ميتوان تريگرها را پيشنهاد داد كه به نسبت فلاش‌های حرفه‌ای هزينه كمتری داشته و ميتوان با استفاده از دو دستگاه برای عكاسی از سوژه‌های متحرك استفاده كرد.

ديگر تجهيزات نورپردازی كه به آنها احتياج پيدا ميكنيد، سافت باكس‌ها و رفلكتورها هستند كه براي ايجاد بازتاب های طبيعی روی ظروف شيشه‌ای نوشيدنی‌ها و حذف بازتاب‌های اضافی مورد استفاده قرار ميگيرند. 

سه پايه و ريموت دوربين

براي اينكه بتوانيد روی صحنه عكس، تركيب بندی و چيدمان تسلط لازم را داشته باشيد، نياز به سه پايه دوربين داريد. به علاوه اگر دستيار برای عكاسی نداريد، ميتوانيد از ابزار كاربردی ريموت دوربين استفاده كنيد؛ اين وسيله امكان پياده سازی انواع ايده‌های خلاقانه را به شما خواهد داد.

سيستم تترينگ دوربين

براي اينكه عملكرد دقيقی داشته باشيد می‌توانيد با اتصال دوربين به مانيتور كامپيوتر يا لب تاب خود روند كار را بررسی كنيد؛ مانند محل مناسب سوژه در كنار ساير عناصر. با استفاده از سيستم تترينگ اين امكان را خواهيد داشت تا آنچه در دوربين مشاهده می‌كنيد، با ابعاد بزرگتر در صفحه مانيتور خود مشاهده كنيد. 

پايه‌ها و نگهدارنده‌ها

با استفاده از تجهيزاتی از قبيل پايه و نگه دارنده ميتوانيد رفلكتورها را در نقطه از ثابت و مشخص قرار دهيد. با اين وسايل كاربردی ميتوانيد ايده پردازی‌های خلاقانه را به بهترين شكل اجرا كنيد؛ براي مثال اگر بخواهيد از نوشيدنی‌ها در حالت معلق عكاسی كنيد علاوه بر اين تجهيزات به گيره و سيم‌های مفتولی نازك احتياج داريد.

تكنيك‌های مختلف عكاسی از نوشيدنی ها

پس از بررسی تجهيزات لازم برای عكاسي از اين دسته از محصولات، بهتر است با تكنيك‌های خلاقانه و جذاب عكاسي از اين سوژه ها، آشنا شويم:

تكنيك عكاسي سرعت بالا

اين روش عكاسی همراه با اتفاقات پويا و اكشن است. عكاسي از لحظه پاشيدن قطرات نوشيدنی و ايده‌هايی مانند اين با تكنيك سرعت بالا يا  High Speed Photography امكان پذير است كه در كسري از ثانيه اتفاقات را ثبت ميكند. در اين تكنيك نكات زير را مدنظر داشته باشيد:

 • آماده سازی صحنه عکس
 • انتخاب ترکیب بندی و کادر مناسب
 • تنظیم شدت نور متناسب با فضای عکس و سوژه
 • تنظیم سرعت شاتر (عددی بالاتر از ۱/۲۵۰)
 • فوکوس روی نقطه مورد نظر مانند سطح لیوان یا فنجان نوشیدنی
 • قرار دادن دوربین در حالت عکاسی پیاپی
 • فشار دادن دکمه شاتر همزمان با رها کردن يك قند يا يك تكه يخ و نگهداری آن برای چند ثانيه

عكاسی نرم افزاری خلاقانه

اين تكنيك عكاسی معمولاً به دو روش انجام ميشود؛ يا عناصر و فضای صحنه را به صورت رئال صحنه پردازی كنيد يا با استفاده از نرم افزارهای مختلف برخی عناصر را به فضای عكس خود اضافه كنيد.

عكاسی حرفه ای از نوشيدنی‌

تكنيك فتومونتاژ

در اين تكنيك ميتوان با تركيب كلاژهای كامپيوتری و عكاسی تصاويری خلاقانه از سوژه تهيه كرد.

عكاسي به سبك رئال

در اين روش همانطور كه از نامش مشخص است، عناصر و سوژه به طرز واقعي و رئال صحنه پردازی و عكاسی خواهد شد. اين روش عكاسی ساده نيست اما خروجی واقعی‌تر و جذاب‌تری خواهد داشت.

عكاسي به سبك لايف استايل

سبك لايف استايل ساده‌ترين تكنيك برای عكاسی تبليغاتی محسوب ميشود كه نياز به دكور، تجهيزات نورپردازی و … ندارد و تنها چاشنی سادگی و خلاقيت كفايت ميكند.

شما ميتوانيد از نوشيدنی‌ها در فضای منزل يا محيط كار خود در كنار عناصر جذاب ديگر، عكاسی كنيد و تصاويری ساده و رئال تهيه كنيد.

نكات مهم در نورپردازی عكاسی از نوشيدنی ها

در اين مقاله تجهيزات نورپردازی مناسب برای عكاسی از نوشيدنی‌ ها را معرفی كرديم. ظروف نوشيدنی‌های مختلف معمولاً شيشه‌ای هستند؛ از اين رو  نورپردازی از اين سوژه ها مستلزم رعايت نكاتی است كه در زير به آنها اشاره خواهيم كرد:

 • سعي كنيد منابع نور را مستقیم و بدون استفاده از سافت باکس به ظروف شيشه‌ای نوشیدنی نتابانید.
 • بهتر است جهت ایجاد خطوط هایلات روی ظروف شيشه‌ای نوشیدنی‌ها از سافت باکس‌های باریک استفاده کنید.
 • یک فلاش را به شكل موضعی از پشت ظرف شیشه‌ای نوشيدنی بتابانید تا محتوی آنها بهتر دیده شود.
 • در مواردی که به چند منبع نوری نیاز دارید شدت تابش هر منبع را متناسب با نقطه ی هدف تنظیم نماييد.
 • در عكاسی با استفاده از تكنيك سرعت بالا سعی كنيد شدت نور فلاش ها را متناسب با سرعت ۲۵۰/۱ شاتر دوربین تنظیم نماييد.