عكاسی دكوراتیو از محصولات شاخه‌ای مهم از عكاسی است كه با كمك تكنیك‌ها و فضا و دكوری كه سوژه در آن قرار دارد، تهیه میشود. اگر قصد دارید تا با عكاسی حرفه ای از محصولات و تبیلغات گسترده آن در فضای مجازی، توسعه كسب و كار خود را ممكن كرده و به اهداف شغلی خود نزدیك شوید، بهتر است عكاسی دكوراتیو را از ایده پردازی تا اجرا دقیقا بشناسید.

عكاسی دكوراتیو به چه معناست؟

هر عكسی كه دارای صحنه پردازی یا به عبارتی دكور جذاب باشد، اصطلاحا دكوراتیو نامیده میشود؛ در اینگونه عكس‌ها كه با هدف تبلیغات تهیه میشوند، استفاده از فضا و دكور مناسب برای جذابیت هرچه بیشتر محصولات اهمیت زیادی دارد.

در عكس‌های دكوراتیو محصولات در یك فضای مناسب در كنار المان‌های جذاب و مرتبط با آن، قرار داده میشوند و همانطور كه گفتیم جنبه تبلیغاتی دارد. توجه داشته باشید که تجهیزات صنعتی برای عكاسی حرف اول را در تولید محتوای با کیفیت و تبیلغاتی می زند.

نحوه تهیه یك عكس دكوراتیو

فراهم سازی عكاسی دكوراتیو برای اینكه برای مخاطبان جذاب باشد و محصول را به بهترین شكل به آنها معرفی كند، نیازمند تجربه و مهارت بسیار است؛ با این حال خلاقیت نكته اساسی در این فرآیند است؛ چرا كه عكاسی دكوراتیو باید همراه ایده‌های نوینی باشد.

برای شروع بعنوان یك عكاس دكوراتیو و البته برای كسب تجربه، بهتر است ابتدا نمونه عكس‌های فضاسازی شده را مشاهده كنید تا ایده‌های صاحبان آنها را بهتر درك  كنید؛ به این ترتیب این فرصت را خواهید داشت تا از آنها الهام گرفته و ایده‌های مختص خود را خلق كنید؛ به این منظور كافیست به دنیای جذاب اینترنت سر بزنید تا با مشاهده عكس های داخلی و خارجی ایده‌هایی فراوان كسب كنید.

عكاسی دكوراتیو

بدیهی است كه هرچه ایده‌های شما خلاقانه‌تر باشد عكس‌های تبلیغاتی شما جذاب‌تر و فراگیرتر میشود و شما را بعنوان یك عكاسی ماهر پروژه معرفی میكند.

بیشتر بخوانید:  جذب کاربران اپلیکیشن یا نگهداشتن آنها؛ کدامیک مهمتر است؟

برای تهیه عكس دكوراتیو به هیچ وجه كپی برداری نكنید؛ زیرا در اینصورت عكس‌های شما دارای امضای شخصی نخواهند بود.

موفقیت عكاسی تنها با ایده پردازی اولیه محقق نمیشود؛ تهیه دكور، نورپردازی، ویرایش و تدوین عكس و … از نكات مهم دیگری هستند كه خلاقیت چاشنی همه آنها باید باشد.

امكانات موردنیاز برای عكاسی دكوراتیو

این نوع عكاسی مانند سایر عكاسی‌ها از تبلیغاتی گرفته تا بنری، به دوربین با كیفیت و البته لنزهای مناسب نیاز دارد؛ زیرا پس از خلاقیت و ایده پردازی، این كیفیت و نورپردازی عكس است كه مخاطب را به خود مجذوب میكند.

بهترین دوربین برای عكاسی دكوراتیو دوربین‌های فول فریم است، با این حال برای آغاز كار میتوانید از دوربین میان رده SLR استفاده كنید. لنزهای مناسب برای این نوع عكاسی هم لنز 24-70 و 24-105 هستند؛ زیرا این امكان را در اختیارتان میگذارند كه فاصله كانونی و كیفیت و وضوح تصویر بیشتری داشته باشید.

ابزار نورپردازی

برای عكاسی فضاپردازی شده از محصولات به 2 الی 4 شاخه فلاش استودیو نیاز دارید تا نورپردازی عكس با توجه به ایده آن به خوبی انجام شود؛ به عبارتی قدرت نور به ابعاد فضای مدنظر و ایده عكس وابسته است؛ برای مثال اگر بخواهید از دكوراسیون داخلی منزل عكاسی كنید، به تبع نیاز به شدت نور بیشتر و البته تعداد فلاش استودیو بیشتری دارید.

ابزار جانبی جهت كنترل نور

علاوه بر موارد ذكر شده جهت نورپردازی عكاسی دكوراتیو، ابزارهای جانبی مانند رفلکتور، صفحه‌های جهت دهنده نور و فیلترهای طرحدار هم نیاز است كه هركدام عملكرد خاص خود را دارا هستند كه عبارتند از:

رفلكتور: بازتاب نور به فضاهای تیره دكور

صفحه‌های جهت دهنده نور یا مقوایی تیره: جهت مسدود كردن میر نور و شكست آن

فیلتر طرحدار: جهت ایجاد طراحی سایه روشن در صفحه 

عكاسی دكوراتیو

طراحی  و ساخت دكور و فضای مناسب

طراحی و ساخت دكور برای عكاسی دكوراتیو از ایده آن منشأ میگیرد. توجه داشته باشید كه طراحی دكور بایستی كاملا در ارتباط با موضوع سوژه یا محصول مدنظر باشد. به طوركلی دو نوع دكور به این منظور وجود دارند كه به شرح زیر هستند:

بیشتر بخوانید:  5 راه برای جذاب کردن صفحه درباره ما

دكورهایی كه فضای واقعی از محل نگهداری سوژه فراهم میكند و دكورهایی كه كه در آن سوژه صحنه پردازی میشود. انتخاب هریك از این دكورها وابسته به ایده و انتخاب مشتری است.

برای مثال اگر ایده پردازی‌های  گسترده و سایز محصول بزرگ باشد مسلما به فضای بیشتر و مهمتر از آن تیم طراحی دكور نیاز خواهید داشت.

ابزارهایی برای ایجاد جلوه های ویژه

استفاده از افكت‌ها و جلوه‌های ویژه یكی دیگر از اصولی است كه بسته به ایده پردازی صورت گرفته، بایستی در عكاسی دكوراتیو انجام شود؛ این جلوه‌های ویژه مانند آتش، جرقه، دود و … هستند كه به صورت واقعی عكاسی شده و به تصویر جذابیت فراوانی میبخشد. توجه داشته باشید كه استفاده از این افكت‌ها بایستی متناسب با موضوع و ایده شما باشد.

لوازم تزئینی برای عكاسی دكوراتیو از محصولات

لوزم تزئینی كه به طور مستقیم یا غیر مستقیم با سوژه عكاسی ارتباط دارد، دیگر عناصری هستند كه به عكس شما جلوه زیبایی میبخشند. این ابزار یا امكانات محصول را نشان میدهند یا تنها برای دكوراسیون استفاده میشود.

بنابران لوازم تزئینی هم در جذابیت عكس مؤثر هستند و هم پیام آن را به خوبی به مخاطب انتقال میدهید.

چیدمان و طراحی صحنه

چیدمان و طراحی صحنه خود از عوامل اساسی در عكاسی دكوراتیو به حساب می‌آید؛ اهمیت این موضوع به قدری است كه در استودیوهای بزرگ و حرفه ای از استایلیست برای طراحی وچیدمان المان‌های موجود كمك گرفته میشود.

تركیب بندی، جذابیت و معنای عكس با كمك چیدمان درست امكان پذیر است؛ به این منظور توجه داشته باشید كه سوژه در بین المان‌های موجود در صحنه خودنمایی كند؛ به طوری كه به خوبی خصوصیات و لوگوی محصول نمایان شود.