هدف از طراحي وبسايت، توسعه كسب و كار با ورود آن به دنياي اينترنت است. موفقیت يك وبسایت و در ادامه كسب و كار را كاربراني تعيين مي‌كنند كه هر لحظه بر روي نشاني اينترنتي وب سايت شما كليك كرده و به آن وارد مي شوند. عوامل موفقیت و عدم موفقیت در طراحی وبسایت را نيز اين مسئله تعيين مي‌كند كه وبسايت شما تا چه حد كاربر محور بوده و به عبارتي در جهت برآوردن نيازهاي وي گام برداشته است.

طرز فكر كاربران در هنگام بازديد از يك وبسايت

در سالهاي اخير شاهد رونق فراوان كسب و كارهاي اينترنتي و بازارهاي آنلاين بوده‌ايم. به اين ترتيب وب سايت‌هاي اينترنتي با طراحي جذاب و گزينه‌هاي فراوان در جهت تأمين نياز كاربران، با يكديگر در حال رقابت هستند.

اينكه يك وب سايت داراي طراحي و تركيب رنگي جذاب باشد به تنهايي كافي نيست و بايد با رعايت استانداردهايي كاربران خود را راضي نگه دارد. كاربران وبسايت‌هاي اينترنتي مشابه مشترايان فروشگاه ها هستند؛ لذا درصورت كه نيازهاي آن ها برآورده نشوند، آنجا را ترك خواهند كرد. به عبارتي طرز فكر كاربران به هنگام ورود به يك وبسايت به شرح زير است:

  • كاربران معمولا عجول هستند و مي خواهند در سريع ترين زمان ممكن به نتيجه برسند؛ همچنين دوست ندارند كه فقط نگاه كنند.
  • كاربران وبسايت ها تصميمات بهينه نمي‌گيرند.
  • اعتبار و كيفيت وبسايت براي كاربران اهميت بسياري دارد؛ در اين صورت قدردان يك وبسايت خواهند بود.
  • توجه داشته باشيد كه كاربران به هنگام بازديد وب سايت، از بينش خود تبعيت مي‌كنند.
  • محتواي جذاب، مفيد و البته كليك كردني براي كاربران اهميت دارد.
  • كاربران ميخواند كنترل مرورگر خود در اختيار داشته باشند.

طراحي وبسايت

عوامل موفقیت و عدم موفقیت در طراحی وبسایت

طراحي وب سايت و موفقيت آن در آينده مستلزم تلاش بسيار در جهت جلب نظرات مثبت كاربران است؛ درواقع اين نظرات مثبت و منفي كاربران است كه موفقیت و عدم موفقیت در طراحی وبسایت را تعيين مي‌كنند.

همانطور كه پيش تر اشاره شد موفقيت يك وبسايت را علاوه بر طراحي جذاب آن، برآوردن نيازهاي كاربران ميسر مي كند. كاربران نقشي تعيين كننده در پيشرفت كسب و كار شما در فضاي اينترنت خواهد داشت.

به عبارتي اگر استانداردهاي كاربر محور الگوي اصلي طراحي وب سايت قرار بگيرد، كاربر با ورود به آن، نظرش جلب شده و به يك مشتري وفادار سايت شما مبدل خواهد شد؛ از سوي ديگر اگر كاربر با ورود به سايت شما نتواند از ويژگي‌هاي آن استفاده كند و نيازهاي وي برآورده نشود، مسلما بلافاصله سايت شما را ترك خواهد كرد.

بديهي است كه ترافيك ورودي كاربران به وبسايت شما از عوامل كليدي موفقیت و عدم موفقیت وبسایت و البته رتبه‌بندي آن در گوگل خواهد بود؛ لذا بايستي با رعايت استانداردهاي كاربر محور در اين جهت تلاش كرد. مهمترين عوامل موفقیت و عدم موفقیت در طراحی وبسایت به شرح زير مي‌باشند:

ساده‌سازي مراحل و نقشه سايت

سعي كنيد مراحل و نقشه سايت را پيچيده نكنيد؛ چراكه طي كردن مراحل طولاني براي كاربران خسته كننده خواهد بود؛ براي مثال اگر سايت فروشگاهي داريد، تمامي محصولات را با ذكر ويژگي‌ها، مختصر و مفيد معرفي كنيد و نيازهاي مشتري را برآورده سازيد.

وب سايت قابل بارگزاري بر تمام مرورگرها

وب سايت خود را قابل بارگزاري بر تمام مرورگرها طراحي كنيد تا كاربران براي دسترسي به آن مشكلي نداشته باشند؛ در غير اين صورت حجم بالايي از كاربران خود را از دست مي‌دهيد.

عدم استفاده از تبليغات بيش از حد

تبليغات بيش از حد در وب سايت، كاربران را خسته مي‌كند؛ تبليغات زماني سودمند است كه وبسايت شما امتياز بالايي داشته باشد.

ظاهر جذاب و به روز وبسايت

طراحي وبسايت علاوه بر فراهم كردن دسترسي آسان كاربران بايد ظاهري جذاب داشته باشد. وب سايت‌هاي معتبر در جهان، طراحي زيبا داشته و سالي يكبار آن را به روز مي‌كنند تا كاربران را جذب كنند.

طراحي سايت موفق

محتواي سايت

محتوا از مهمترين عوامل موفقیت و عدم موفقیت در طراحی وبسایت به شمار مي‌رود. محتواي متني با تيترهاي جذاب و فونت‌هاي يكسان و منظم در كنار لينك دهي مناسب، كاربران را با سايت شما درگير خواهد كرد.

محتواي وب سايت بايستي ويرايش شده و كاملا در ارتباط با موضوع كسب و كار شما باشد؛ استفاده از تصاوير مرتبط، زيبا و با كيفيت جذابيت وب سايت شما را دو چندان خواهد كرد.

طراحي وب سايت را مطابق با نظر كابران انجام دهيد؛ براي مثال اگر از ويديو يا موزيكي در وب سايت اسفاده مي‌كنيد، گزينه هايي مانند دانلود يا پخش خودكار آن ها را در دسترس كاربران قرار دهيد تا سبب ناراحي آنها نشوند.

جلب اعتماد كاربران

در جهت اعتمادسازي ميان وبسايت و كاربران، در بخشي از وبسايت در مورد  خود، سوابق شغلي و تمامي اطلاعاتي كه كاربران بايستي در مورد محصولات و خدمات شما بدانند، توضيح دهيد. همچنين بخشي تحت عنوان نظرات كاربران در وبسايت قرار دهيد؛ با اهميت دادن به نظرات مثبت و منفي كاربران، زودتر به اهداف خود خواهيد رسيد.

بررسي تمامي بخش هاي وبسايت قبل از بارگزاري آن

سعي كنيد تا قبل از راه اندازي وبسايت، تمامي قسمت‌هاي سايت، منوها، دكمه‌ها، لينك‌ها، استفاده آسان آن در مرورگرهاي مختلف، سرعت بارگذاري صفحات و … را به دقت بررسي كنيد و مشكلات فني آن را رفع كنيد.

رعايت اصول سئو

بالا آمدن سايت در موتورهاي جستجو مستلزم رعايت قوانين سئو و بهينه سازي مستمر آن مي‌باشد. با استفاده درست از كلمات كليدي در مقالات سايت كه بايستي مرتبط با موضوع وبسايت شما باشند و لينك دهي مناسب ميتوانيد در اين جهت گام برداريد.

نکته‌ای که در لینک‌دهی و سئو اهمیت دارد، کوتاه‌سازی آن‌ها با استفاده از سرویس‌های کوتاه کننده لینک است که در مقالات آتی بیشتر با این مبحث آشنا خواهیم شد.

بروزرساني مطالب سايت

بروزرساني مستمر مطالب وبسايت و بارگزاري اخباري مرتبط با موضوع وبسايت، از ديگر عوامل موفقیت آن به شمار مي‌رود. مطالب مفيد، جذاب و كليك كردني با جذب كاربران سبب مي‌شود كه گوگل تشخيص دهد كه وبسايت فعالي داريد.