از زمانی که شبکه‌های اجتماعی عکس محوری مثل اینستاگرام توجه مخاطب‌ها را به خود جلب کرد، تولید محتواهای تصویری بیشتر از قبل مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این، مخاطب‌های امروزی این نوع محتوا را بیشتر می‌پسندند. در نتیجه کسب و کارها  اهمیت ویژه‌ای برای تولید محتوای تصویری خود قائل هستند و تمام تلاششان در جهت تولید عکس‌های حرفه‌ای است.

به همین منظور بیشتر کسب و کارها از عکاس‌ها، گرافیست‌ها و … کمک می‌گیرند تا هم حرفه‌ای عمل کنند و هم مخاطب‌های بیشتری جذب کنند. اما چنین خدماتی چندان هم کم هزینه نیست و کسب و کارهای بسیاری از جمله کسب و کارهای کوچک و شخصی زیادی هستند که بودجه لازم برای این کار را ندارند.

ما در یک سری از مقاله‌های ترافیک مدیا به کمک این کسب و کارها رفته‌ایم و به آن‌ها آموزش داده‌ایم تا با کمترین بودجه بهترین محتوای تصویری خود را تولید کنند. امروز قصد داریم تا در مورد عکاسی از غذا با موبایل صحبت کنیم. اگر شما هم در این صنعت فعالیت دارید، این مقاله را از دست ندهید.

عکاسی از غذا با موبایل

ابزارهای مورد نیاز برای عکاسی از غذا

خوراکی‌ها و غذاها از نیازهای هر روزه افراد هستند که همیشه مشتری خود را دارند. اما از آنجا که رقابت در این زمینه زیاد است، برد با افرادی است که بتوانند مخاطب بیشتری جذب کنند و مخاطب هم همانطور که گفتیم طرفدار تصویر است. اگر موفق شوید عکس‌های جذاب و خلاق که اشتهای آدم را باز می‌کند تهیه کنید، به احتمال زیاد مخاطب از شما غافل نخواهد شد.

برای گرفتن عکس‌های با کیفیت، هدفمند و گیرا از طریق موبایل به ابزارهای مختلفی نیازمند هستند که این ابزارها عبارتند از:

بیشتر بخوانید:  ویژگی‌های بهترین لباس برای فیلم‌برداری در مقابل پرده سبز

موبایل دوربین دار

حتماً لازم نیست برای عکاسی غذا، دوربین حرفه‌ای داشته باشید. داشتن یک موبایل دوربین دار می‌تواند نیاز تولید محتوای تصویری شما را برای فضای مجازی برطرف کند. در حقیقت عکس‌ها و فیلم‌هایی که با گوشی موبایل گرفته می‌شود، عمدتاً قابل انتشار در فضای مجازی هستند و نمی‌توان از آن‌ها برای مثال در چاپ بنر و … استفاده کرد چرا که کیفیت عکس‌های گوشی برای چاپ مناسب نیست. پس اگر دوربین موبایل شما با کیفیت باشد، عکس‌های جذابی می‌توانید برای فضای مجازی خود تولید کنید.

سه پایه عکاسی با موبایل

داشتن سه پایه عکاسی می‌تواند کمک کند که عکس‌های حرفه‌ای‌تری تولید کنید. عکاسی از غذا به کمک سه پایه راحت و بی دردسر خواهد بود، دیگر خبری از لرزش دست و عکس‌های تار نخواهد بود. علاوه بر این با داشتن سه پایه می‌توانید قاب ثابت و مناسبی انتخاب کنید و بعد شروع به چیدمانی جذاب برای آن قاب کنید.

عکس باکیفیت از غذا

رینگ لایت (به عبارتی ابزراهای نورپردازی)

نورپردازی یکی از مهمترین اصول در هر نوعی از عکاسی است. این موضوع در عکاسی از غذا هم اهمیت زیادی دارد زیرا برای ارائه‌ای جذاب و خوشمزه از غذاها لازم است که نور کافی وجود داشته باشد. برای این کار هم می‌توانید از نورهای طبیعی کمک بگیرید، هم از ابزارهای نورپردازی. منظور از ابزارهای نورپردازی، ابزارهای خیلی حرفه‌ای یا گران نیست بلکه به کارگیری یک رینگ لایت مناسب به ایجاد نوری پیوسته با دمای رنگ متغییر کمک می‌کند.

فراموش نکنید در زمان استفاده از ابزارهای نور، تنظیم ارتفاع نور نقش مهمی در ایجاد سایه‌ها دارد. ارتفاع زیاد نور سایه‌های بلند و ارتفاع پایین نور سایه‌های کوتاه ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید:  راهکارهایی طلایی برای افزایش امنیت پیج اینستاگرام

ابزارهای کنترل و بازتاب نور

علاوه بر رینگ لایت‌ها دیفیوزها و رفلکتورها هم کمک می‌کند تا عکس‌های با کیفیت‌تر و جذاب‌تری بگیرید. از رفلکتورها می‌توانید برای بازتاب نور و تاباندن نور به قسمت‌های تاریک استفاده کنید و دیفیوزها هم به تعدیل نور شدید و نرم کردن نور کمک می‌کنند. دقت داشته باشید که عکاسی با نور طبیعی در روز باید انجام شود ولی نور مستقیم خورشید چندان مناسب عکاسی نیست و رنگ‌ها را هم تغییر می‌دهد. بنابراین برای عکاسی در نور طبیعی قطعاً به دیفیوزها نیاز خواهید داشت. و همینطور برای تعیین زاویه تابش استفاده از رفلکتورها ضروری است.

چه از ابزارهای نورپردازی استفاده کنید چه نور طبیعی، باید این را در نظر بگیرید که زاویه تابش نور اهمیت زیادی در عکاسی دارد.

تولید محتوای تصویری جذاب از غذا

مواردی که در عکاسی از غذا با موبایل باید در نظر گرفت

در قسمت قبل با ابزارهای ابتدایی برای عکاسی از غذا آشنا شدیم. اما این ابزارها تنها یکی از ملزومات داشتن عکس‌های با کیفیت و زیبا هستند. برای تولید محتوای تصویری مخاطب پسند و وایرال و به عبارتی عکاسی تبلیغاتی لازم است که یک سری موارد را در نظر داشته باشید. در زیر این موارد را تیتروار آورده‌ایم:

  • ایجاد پس زمینه‌های رنگی و طرح دار
  • ایجاد دکوراسیون و ترکیب‌بندی‌های هیجان انگیز
  • انتخاب زاویه مناسب
  • به کارگیری هنر دیزاین و بشقاب آرایی
  • استفاده از مواد غذایی تازه
  • ادیت عکس‌ها با برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها مختلف

در نهایت یادآور می‌شویم که عکاسی از غذا با موبایل اصلاً کار سختی نیست و تنها با چند ابزار ساده و رعایت چند نکته می‌توانید جایگاه خود را در میان رقبایتان تغییر دهید و مخاطب‌های بی شماری را به برند خود جذب کنید.