عکاسی تبلیغاتی در صنعت پوشاک بسیار رایج و تأثیرگذار است. کیف و کفش هم جزو محصولاتی در صنعت پوشاک هستند که از عکاسی تبلیغاتی به عنوان ابزاری کاربردی برای تبلیغ و معرفی آن‌ها استفاده می‌شود. این نوع عکاسی تأثیر مستقیمی بر روی فروش برندها دارد.

برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی حرفه‌ای از کیف و کفش باید از پیش اطلاعاتی را در این زمینه کسب کرد و هرچه بیشتر در این حوزه پیش روید، تجربه‌های مفیدتر و کارآمدتری به دست خواهید آورد. در ادامه‌ی مقاله بیشتر در مورد عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش برایتان خواهیم گفت.

تفاوت عکاسی تبلیغاتی با عکاسی صنعتی

پیش از شروع عکاسی باید هدف خود را از عکاسی مشخص کنید. بسیاری افراد عکاسی صنعتی را با عکاسی تبلیغاتی اشتباه می‌گیرند. عکس‌هایی که از کیف و کفش می‌گیرید، می‌تواند برای منظورهای مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. بعضی عکس‌ها برای نمایش در صفحات اجتماعی مثل اینستاگرام استفاده می‌شوند، بعضی برای بازاریابی دیجیتال، بعضی برای نمایش روی وب سایت، بعضی برای تبلیغات آفلاینی مثل ژورنال و پوستر و … .

هدف از همه‌ی این عکس‌ها ارتباط با مشتری است. اما شما به عنوان کارفرما باید بدانید که عکس‌های خود را برای چه منظوری می‌خواهید. اگر برای وب سایت خود نیاز دارید، عکس‌هایی با پشت زمینه سفید برای شما کارآیی دارد چرا که این عکس‌ها حجم مناسبی داشته و بر روی لود سریعتر صفحات تأثیرگذار هستند. در این صورت شما به عکاسی صنعتی نیاز دارید نه تبلیغاتی. ولی در صورتی که بخواهید کیف و کفش‌های خود را برای جلوه‌ی بیشتر برای مثال با استفاده از یک مدل یا با ترکیب‌های دکوری برای اینستاگرام خود تهیه کنید، نیاز به عکاسی تبلیغاتی دارید.

عکس‌های صنعتی بیشتر برای ارائه در وب سایت و کاتالوگ کاربرد دارند و برای ژورنال، پوستر و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی عکاسی تبلیغاتی مؤثر است. البته برای سایت‌ها هم تعدادی عکس‌های تبلیغاتی نیاز است.

تأثیر نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش

نورپردازی در عکس‌های تبلیغاتی و صنعتی با هم تفاوت دارد. در عکس‌های تبلیغاتی نور ملایم‌تر و بسته است و بعضی مواقع هم از نورهای موضعی در این نوع عکاسی استفاده می‌شود. نورهای موضعی را می‌توانید با استفاده از پارچه‌هایی با سوراخ‌های بسیار تولید کنید. در هر صورت نورپردازی باید به شکلی باشد که تمرکز عکس روی محصول باشد.

نمونه عکاسی تبلیغاتی کفش

اهمیت بک گراند در عکاسی تبلیغاتی

فراموش نکنیدکه در عکاسی تبلیغاتی از کیف و کفش نیاز به بک گراند متفاوتی نسبت به عکاسی صنعتی است. در عکاسی صنعتی به دلیل محصول محور بودن آن‌ها نیاز به استفاده از پس زمینه سفید است. پس زمینه‌های رنگی و تیره در عکس‌های فروشگاهی تأثیر منفی‌ای بر روی عکس‌ها داشته و موجب کدر شدن محصول می‌شوند.

اما برای عکاسی تبلیغاتی استفاده از بک دراپ‌های طرح دار و فون‌های رنگی بهترین انتخاب برای پس زمینه هستند. به خاطر بسپارید که رنگ بک گراند نباید با رنگ محصول یکی باشد چرا که مانع از نمایش درست محصول می‌شود.

فضا، زاویه و ترکیب در عکاسی تبلیغاتی

برای عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش علاوه بر رعایت اصول باید همواره خلاقیت را چاشنی کارهای خود کنید. فضاسازی در عکس‌های تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد. باید با توجه به محصولی که دارید، فضاسازی مناسبی انجام دهید تا بهترین ارائه را از محصول و بیشترین اثرگذاری را بر روی مخاطب داشته باشید.

برای مثال برای عکاسی کیف و کفش مردانه پرداخت به فضایی مثل فضای کار مناسب و اثرگذار است اما همین محصول در کنار میز لوازم آرایش خانم‌ها یا در اتاق خواب کنار تخت اصلاً فضاسازی خوبی ندارد. مثال دیگری که می‌توان آورد، عکاسی تبلیغاتی برای کیف و کفش‌هایی که جنس طبیعی و چرم و … دارند است. فضای مناسب برای این نوع عکس می‌تواند، محیط‌های طبیعی‌تر و سنتی‌تر مثل کلبه‌های چوبی یا دکورهای چوبی و … باشد.

مدل عکس گرفتن از کیف و کفش با هم متفاوت است اما چیزی که نباید فراموش کنید انتخاب زاویه درست در عکاسی است. زوایه‌ی عکس باید به گونه‌ای باشد که تمام ویژگی‌های آن را در بر بگیرد. گاهی این اتفاق با یک عکس و یک زاویه امکان پذیر نیست و لازم است دو یا سه عکس از زوایای مختلف گرفته شود تا تمام ویژگی‌های مورد نیاز را به نمایش گذاشت.

فضاسازی خوب به همراه ترکیب بندی درست و انتخاب زاویه‌ی مناسب می‌تواند عکس‌های منحصر به فردی را برایتان به همراه داشته باشد.

عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش

عکاسی مدلینگ و عکاسی تبلیغاتی از کیف و کفش

استفاده از عکاسی مدلینگ که پیشتر در مقاله‌ای جداگانه به آن پرداختیم، کاربرد زیادی در عکس‌ تبلیغاتی کیف و کفش که خود بخشی از مد هستند دارد. عکاسی مدلینگ ارتباط عمیقی با مخاطب می‌سازد و می‌توان گفت از اثرگذارترین نوع عکاسی در تبلیغات محصولاتی مثل کیف و کفش به شمار می‌رود.

در عکاسی مدلینگ انتخاب مدل باید متناسب با محصول تبلیغاتیمان باشد و معمولاً این نوع محصولات نیاز به مدل‌های خوش استایل دارند. برای مثال داشتن پاهایی خوش فرم و زیبا در عکاسی کفش زیبایی آن را چندین برابر می‌کند. بسیاری از برندها هم از جمله برندهای معروفی چون دیور، گوچی و … از مدل‌ها در عکاسی تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند.

در این نوع عکاسی هماهنگ کردن رنگ لباس‌های دیگر با کیف و کفش یا استفاده از اکسسوری‌های مرتبط به شما کمک می‌کند که عکس‌های حرفه‌ای‌تری تولید کنید.

عکاسی تبلیغاتی 360 درجه

این نوع از عکاسی شیوه‌ای مؤثر در عکاسی تبلیغاتی است که به مخاطب این امکان را می‌دهد که محصول را از زوایای مختلف ببیند. عکاسی 360 از کیف و کفش تمام ویژگی‌های آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و کاربرد این عکس‌ها برای وب سایت‌ها و فضاهای آنلاین است.

فرمت خام (Raw) در عکاسی تبلیغاتی

پیش از شروع عکاسی فرمت ذخیره‌ی عکس‌ها را بر روی Raw تنظیم کنید. با استفاده از این فرمت می‌توانید عکس‌های با کیفیت‌تری تهیه کنید چرا که فرمت خام جزئیات بیشتر را در اختیارتان می‌گذارد و فضای ویرایشی عمیق‌تری را برای اصلاح کردن رنگ‌ها، کنتراست، نور و شارپنس فراهم می‌کنند.

اهمیت ادیت در عکاسی تبلیغاتی

ادیت آخرین مرحله از این فرآیند است اما این آخرین بودن به معنای کم اهمیتی آن نیست بلکه ادیت یکی از مهمترین مراحل برای آماده‌سازی یک عکس تبلیغاتی حرفه‌ای است.

اصلاح نور، رنگ و کنتراست، حذف سایه و بازتاب‌های اضافی روی عکس از جمله مواردی است که در ادیت عکس‌ها با آن مواجه می‌شوید. اگر از همان ابتدای راه حرفه‌ای عمل کرده باشید، عکس‌های شما نیاز به ادیت کمتری دارند اما اگر درست عمل نکرده باشید، مرحله‌ی ادیت برایتان پروسه‌ای زمانبر و سختی خواهد بود.

عکاسی تبلیغاتی کیف و کفش هم مانند دیگر شاخه‌های عکاسی اهمیت و ويژگی‌های خاص خود را دارد. پیشنهاد می‌کنیم با دیدن نمونه کارهای موفق در این حوزه از تجربه و دانش دیگران استفاده کنید و رفته رفته اصول و خلاقیت خود را در حرفه‌تان پیدا کنید. اینگونه است که می‌توانید حرفه‌ای اما متفاوت عمل کنید.