این روزها بازاریابی شکل‌ها و ابزارهای مختلفی دارد و لازم است برای موفقیت یک کمپین از تمامی این ابزارها بهره‌ی کافی را برد. عکاسی یکی از این ابزارهای مهم و ضروری است. استفاده‌ی درست از این ابزار بازاریابی کمک می‌کند تا بهترین نتایج را در جهت موفقیت و رشد کسب و کارتان به دست آورید.

شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که قدمت استفاده از عکاسی در تبلیغات و بازاریابی بیش از یک قرن است و همین موضوع اهمیت و محبوبیت تصاویر را برایمان روشن می‌کند. در ادامه بیشتر از این مبحث برایتان خواهیم گفت.

چطور و چرا عکاسی در تبلیغات و بازاریابی دیجیتال اهمیت دارد؟

عکاسی در طول سالیان دراز تغییرات ریز و درشت بسیاری را شاهد بوده است. روزگاری عکس‌ها فقط سیاه و سفید بودند، امروزه عکس‌های رنگی دیجیتال با بالاترین کیفیت در دسترس همه هستند. عکاسی هنری است بی پایان که هر روز بیشتر از قبل توجه‌ها را به خود جلب می‌کند.

تصاویر در انتقال مفاهیم و کلمات بسیار اثرگذار هستند. با یک عکس می‌توانید داستانی را برای مخاطب خود نقل کنید، ساعت‌ها حرف بزنید بدون اینکه کلمه‌ای به زبان آورید. عکس‌ها حرف‌های بی کلام هستند و زمانی که با کلمات ترکیب می‌شوند، درک مفاهیم را آسان‌تر می‌کنند و قدرتمندترین محتواها را می‌سازند.

هر چند که متن و صدا در انتقال حس و مفهومی مورد نظرتان به مخاطب مؤثر هستند اما عکس چیز دیگری هستند. عکس‌ها می‌توانند احساسات شما را به گونه‌ای برانگیزانند که تا مدت‌ها و حتی شاید هیچوقت آن را فراموش نکنید. پس از این ابزار احساسی جهت پیشبرد اهداف خود کمک بگیرید.

عکاسی در دیجیتال مارکتینگ
اهمیت عکاسی در دیجیتال مارکتینگ

افزایش تعامل از دیگر عواملی است که نشان دهنده‌ی اهمیت عکاسی در تبلیغات و بازاریابی است. تصاویر افراد را به مشارکت و برقراری تعامل با کسب و کارها تشویق می‌کنند. استفاده از تصاویر در تبلیغات و محتواها باعث می‌شود افراد ترغیب شده و به کال تو اکشن شما واکنش بیشتری نشان دهند. بررسی‌ها نشان داده است که کسب و کارهایی که از تصاویر در پلتفرم‌های مختلف خود استفاده کرده‌اند، کلیک‌های بیشتری از تبلیغات دیجیتال خود دریافت کرده‌اند. زیرا بیش از 93 درصد از ارتباطات ما بصری است و مغز ما تصاویر را 60000 بار سریعتر از متن‌ها پردازش می‌کند.

برای مثال آمار بازدید توییت‌های عکس‌دار 18 درصد بیشتر از توییت‌های بدون عکس است و 150 درصد بیشتر ریتوییت می‌شوند. به دلیل همین محبوبیت عکس‌ها است که پلتفرم تصویر محور اینستاگرام یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی حال حاضر است و تعداد کاربران آن روز به روز افزایش می‌یابد.

تا اینجا با اهمیت تصاویر و عکاسی در تبلیغات و بازاریابی آشنا شدیم. بیایید در ادامه با هم ببینیم چطور می‌توانیم با استفاده از این ابزار در دنیای دیجیتال متفاوت و منحصر به فرد شویم.

راهکارهای موفقیت تبلیغات و بازاریابی به کمک عکاسی

برای اینکه عکس‌ها در تبلیغات و بازاریابی به نفع شما عمل کنند، باید همواره نکاتی را در تولید و خلق عکس‌های خود مد نظر داشته باشید که در زیر آن‌ها را برایتان توضیح خواهیم داد.

داشتن خلاقیت

شما می‌توانید با پیروی از یکی سری اصول آدم موفقی شوید ولی آنچه شما را متمایز و منحصر به فرد می‌سازد خلاقیت است نه کپی بودن و تقلید کردن. پس اگر از تصاویری در سایت، صفحات مجازی و تبلیغات خود استفاده می‌کنید که در همه‌ی سایت‌ها دیده می‌شوند، هیچ نقطه‌ی تمایزی بین شما و دیگر کسب و کارها نیست و مخاطب دلیلی برای انتخاب شما و برتر شمردن شما نخواهد داشت.

تنها به صرف به اشتراک گذاشتن عکس در فضاهای اینترنتی خود نمی‌توانید موفقیت تبلیغات و بازاریابی خود را تضمین کنید. پلتفرم‌های تصویری بسیاری هستند که فرصت رشد را برای کسب و کار شما فراهم کرده‌اند، پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام، فیسبوک، پینترست و … . این فرصت را با اشتراک‌گذاری تصاویر تکراری و بی کیفیت از دست ندهید، سبک خود را پیدا کنید و خود را خلق کنید.

 عکاسی
عکاسی در بازاریابی آنلاین

هماهنگ بودن با برند

تصاویری که در صفحات مختلف خود به اشتراک می‌گذارید، باید با برند شما هماهنگ باشد یعنی گویای برند شما و ویژگی‌های آن باشد. از طریق تصاویر می‌توانید ارتباطات گسترده‌ای بسازید و در صورت استمرار در به اشتراک‌گذاری تصاویر با کیفیت می‌توانید ارتباط خود را با مخاطب‌ها حفظ کنید. پیوستگی در سبک، نورپردازی، ادیت عکس‌ها همه نقش و اهمیت به سزایی در تبلیغات و بازاریابی دیجیتال دارند.

ایجاد تعامل با مخاطب‌ها

همه‌ی افراد تمایل به برقراری ارتباط دارند، این از ویژگی‌های بشر است. مصرف کننده‌ها هم به برقراری ارتباط با برندها علاقه‌مند هستند و دوست دارند که داستان برند شما را بدانند. عکس‌هایی از سازمان، بخش‌ها مختلف آن و افراد تیمتان به اشتراک بگذارید. در صورتی که رویداد خاصی یا جشنی برگزار می‌کنید، تصاویر آن را منتشر کنید. از این طریق مخاطب‌ها با شما ارتباط واقعی‌تر و عمیق‌تری برقرار می‌کنند.

عکس و تصاویری که به اشتراک می‌گذارید باید با مخاطب ارتباط و تعامل برقرار کنند و آن‌ها را به شما نزدیک‌تر کنند.

همانطور که دیدید عکاسی در تبلیغات و بازاریابی اهمیت زیادی دارد و و اثرگذاری آن غیر قابل انکار است. پس از این شیوه برای رشد و موفقیت کسب و کار خود استفاده کنید. فراموش نکنید که هر اقدامی که می‌کنید حرفه‌ای و خاص باشد و از افراد متخصص کمک بگیرید که برگ برنده‌ی شما حرفه‌ای بودن و متفاوت بودن است.