صنایع دستی به ویژه در سال‎های اخیر بسیار مورد توجه مخاطب‌ها قرار گرفته‌اند. همین محبوبیت باعث گسترش این حوزه و همینطور افزایش تعداد رقبا شده است. در واقع شاید رشد هر حوزه‌ای در کسب و کار یک مزیت به حساب بیاید ولی در مقابل افزایش رقبا چالشی است که در پی این رشد با آن مواجه خواهید شد.

در این شرایط بهترین عملکردی که می‌تواند باعث درخشش شما در بین رقبایتان باشد، نه تنها تمایزی هر چند کوچک در محصولی که ارائه می‌کنید بلکه شیوه‌ی تولید محتوا و تبلیغاتتان است و در فضای آنلاین این تفاوت را می‌توانید با محتواها و تبلیغات تصویری ایجاد کنید.

همانطور که می‌دانیم در فضای آنلاین همچون اینترنت و شبکه‌های اجتماعی محتوای تصویری از جایگاه ویژه‌ای برخواردار است. هر قدر که در تصویر بهتر عمل کنید، احتمال موفقیت کسب و کارتان بیشتر خواهد بود.

به همین دلیل امروز در این مطلب می‌خواهیم از چگونگی عکاسی صنایع دستی صحبت کنیم. اگر شما هم در این حوزه فعالیت دارید و به دنبال فروش اینترنتی محصولات خود در فضای آنلاین هستید، این مقاله را از دست ندهید.

اهمیت و چگونگی عکاسی صنایع دستی

زمانی که افراد برای خرید محصول به فروشگاه می‌روند، می‌توانند محصولات را به صورت فیزیکی در ویترین و داخل فروشگاه مشاهده کنند اما در فروشگاه‌های آنلاین (سایت، اینستاگرام و …) آنچه مخاطب را جذب می‌کند، عکس‌های محصولاتتان است که در این فضاها به اشتراک می‌گذارید. همین محتواهای تصویری قابلیت این را دارند که فروش شما را افزایش دهند. به همین خاطر عکاسی از صنایع دستی برای بازاریابی و تبلیغات اهمیت زیادی دارد.

اصلی‌ترین هدف از عکاسی این دست از محصولات معرفی آن‌ها است اما نه یک معرفی ساده. معرفی باید به گونه‌ای باشد که محصول مورد توجه مخاطب قرار بگیرد. عکس شما قرار است ظاهر کلی محصول، جنس، کیفیت و تمام ویژگی‌های آن را مشخص کند. از آنجا که مخاطب امکان لمس فیزیکی و بررسی محصول را ندارد، تصویر شما باید این امکان را برای مخاطب فراهم کند تا به خوبی با محصول ارتباط برقرا کرده و شیفته‌ی او شود.

اما چگونه می‌توان چنین عکس‌هایی تهیه کرد و با مخاطب به اشتراک گذاشت.

عکاسی صنایع دستی

چطور می‌توان عکس‌هایی مخاطب پسند برای صنایع دستی تولید کرد؟

عکاسی از صنایع دستی به هدف بازاریابی و معرفی محصول نیازمند به کارگیری یک سری ابزار  و رعایت یک سری اصول است که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد. در این راستا همچنین از سبک های عکاسی تبلیغاتی الگوبرداری کنید.

  • دوربین مناسب

برای گرفتن عکس‌های با کیفیت نیاز به دوربینی با کیفیت است. هر چند در صورتی که دوربین تلفن همراهتان از کیفیتی خوبی برخودردار است، می‌توانید از گوشیتان برای عکاسی استفاده کنید. در غیر اینصورت انتخاب یک دوربین با کیفیت ضروری است. نیاز نیست که دوربینی که به کار می‌گیرید بسیار حرفه‌ای یا گران باشد، همین که از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشد کافی است.

انتخاب لنز هم نقش زیادی در کیفیت عکس‌هایتان دارد. از لنزهای شارپ استفاده کنید که امکان زوم کردن را به شما بدهند و به هیچ وجه لنز شارپ به کار نبرید.

  • تجهیزات نورپردازی مناسب

نورپردازی اهمیت زیادی در تولید عکس‌ها جذاب دارد. این تجهیزات شامل رینگ لایت یا فلش لایت و … هستند. اهمیت نورپردازی را در عکاسی فراموش نکنید چرا که نتیجه‌ی خوبی برایتان به همراه نخواهد داشت.

گاهی بهتر است به جای استفاده از ابزار نورپردازی از نورهای طبیعی استفاده کنید. نور طبیعی حس واقعی‌تری را به مخاطب القا کرده و اعتماد او را جلب می‌کند. در نهایت نورپردازی باید به شکلی باشد که رنگ واقعی محصول، جنس و بافت آن به خوبی در عکس دیده شود.

  • انتخاب زوایه مناسب

انتخاب زاوایه‌ی عکس در هر نوع عکاسی اهمیت زیادی دارد. در مورد صنایع دستی که ظرافت و ظاهر محصول بیشتر از کارایی مورد توجه مخاطب‌ها قرار می‌گیرد، لازم است که توجه بیشتری به انتخاب زاویه مناسب داشته باشید. هر قدر در انتخاب زاویه عکس، هوشمندانه‌تر و خلاق‌تر عمل کنید، مخاطب‌های بیشتری را جذب خواهید کرد.

انتخاب چیدمان مناسب، اکسسوری‌هایی که به جذابیت محصول اضافه می‌کنند، عکاسی با تکنیک کلوزآپ و حتی گاهی ماکرو و … همگی شیوه‌هایی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای خلق عکس‌های منحصر به فردتری استفاده کنید.

ادیت در عکاسی صنایع دستی چگونه است؟

در این نوع عکاسی هم همچون دیگر انواع عکاسی مرحله‌ی ادیت تأثیر زیادی در نتیجه‌ی نهایی دارد. اما ادیت عکس‌های صنایع دستی باید با دقت و حساسیت زیادی انجام شود تا محصول غیر واقعی به نظر نرسد. از این رو توصیه می‌کنیم که از ادیت‌های سنگین بپرهیزید چرا که ادیت بیش از حدباعث خراب شدن عکس می‌شود و به مرور اعتماد مخاطب  را از دست می‌دهید.

به خاطر داشته باشید که عکاسی تأثیر شگرفی در بازاریابی و تبلیغات شما دارد. در مورد محصولات هنری و عکاسی صنایع دستی این موضوع به دلیل جذابیت‌های بصری پر رنگ‌تر از دیگر زمینه‌ها است.در نتیجه سعی کنید با تهیه عکس‌های خلاق و بی نظیر کسب و کار خود را متمایز کرده و رشد دهید.