لوازم خانگی طیف گسترده‌ای از وسایل خانه را در بر می‌گیرند از لوازم برقی گرفته تا ظروف آشپزخانه یا ظروف پخت و غذا خوری و همینطور دستگاه‌های صوتی و تصویری. به دلیل وجود تنوع بسیار در برندها و طرح‌ها، عکاسی هر یک از این محصولات نیازمند رعایت و اصول قواعد خاص خود است. در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم به بررسی چگونگی عکاسی لوازم خانگی بپردازیم و راهنمایی جامع برای این نوع از عکاسی را در اختیار شما قرار دهیم.

کاربرد و اهمیت عکاسی لوازم خانگی

عکاسی از لوازم خانگی می‌تواند در دو نوع صنعتی یا تبلیغاتی صورت گیرد. هر دو این نوع از عکاسی‌ها می‌توانند برای معرفی محصولات شما مؤثر باشند ولی به دلیل کارایی‌های متفاوت، بهتر است پیش از عکاسی هدف خود را مشخص کنید تا مطمئن شوید کدام انتخاب برای شما بهتر خواهد بود.

به طور کل می‌توان گفت فضای به اشتراک‌گذاری اهمیت ویژه‌ای در انتخاب نوع عکاسی لوازم خانگی دارد. هر دو عکاسی تبلیغاتی و صنعتی به منظور به اشتراک‌گذاری ویژگی‌های خاص محصول به مخاطب انجام می‌شوند. اما عکاسی صنعتی لوازم خانه به کمک زمینه سفید فون یا چادر نور انجام می‌شود. در حالی که در عکاسی تبلیغاتی، محصول باید در فضاسازی و دکوراسیون خاصی قرار بگیرد تا جلوه و نمای آن را بیشتر کند.

در نهایت نتیجه‌ی عکاسی صنعتی در وب سایت فروشگاهی، کاتالوگ و بروشور در اختیار مخاطب‌ها قرار می‌گیرد و عکاسی تبلیغاتی بیشتر مناسب برای استفاده در فضاهایی همچون شبکه‌های اجتماعی هستند.

عکاسی از لوازم خانگی
عکاسی تبلیغاتی

پیش از عکاسی لوازم خانگی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

همانطور که گفتیم با توجه به تنوع لوازم خانگی (برند، کارآیی، سایز، رنگ و …) پیش از عکاسی باید مواردی را در نظر داشت تا بتوان بهترین عکس‌ها را تهیه کرد که در ادامه با این موارد آشنا می‌شویم.

سایز محصول

عکاسی بسیاری از محصولات را می‌توانید در استدیو انجام دهید زیرا همه‌ی ابزارهای لازم در دسترس شما هستند. اما برای لوازم بزرگ و سنگینی مثل یخچال به دلیل نیاز به فضای بیشتر و حمل و نقل سخت‌تر بهترین انتخاب این است که به محل کارفرما بروید و عکاسی را در آنجا انجام دهید.

اکثر محصولات را می‌توان در فضایی کمتر از 15 متر عکاسی کرد اما  بهترین اندازه 25 تا 30 متر است.

جنس محصول

جنس محصول تأثیر زیادی در انتخاب نورپردازی مناسب دارد. برای مثال محصولاتی که از جنس استیل هستند، به شدت نور را بازتاب می‌دهند و نورپردازی برای این جنس از محصولات باید با در نظر گرفتن این مورد انجام شود. پس هر محصولی با توجه به جنسی که دارد، نیاز به نورپردازی خاص خود دارد.

در واقع این دو مورد اصل کار عکاسی لوازم خانگی را مشخص می‌کند ولی برای داشتن ایده‌ای خلاق و جذاب باید بدانید که کاربرد محصول چیست، محل قرارگیری آن در خانه کجاست، وجه تمایز او با دیگر محصولات مشابه چیست، نحوه‌ی استفاده از آن چگونه است، چه زمانی کاربرد دارد و … . تمام این‌ها به معنی شناخت کامل محصول و انتخاب دکوری مناسب برای عکاسی است.

فراموش نکنید که … :

 • پیش از عکاسی محصول را به خوبی از هر نوع لک و کثیفی پاک کنید. بهترین زاویه را برای عکاسی از آن محصول خاص پیدا کنید.
 • از فرمت خام (RAW) دوربین برای عکاسی استفاده کنید تا امکان ویرایش حرفه‌ای‌تری را داشته باشید.
 • خروجی‌ها را در سایز بالا و با فرمتTIFF تهیه کنید.

عکس‌های تبلیغاتی را می‌توان در فضایی رئال یا سورئال تهیه کرد اما تجهیزات مورد نیاز برای این نوع از عکاسی چیست؟ در ادامه با این تجهیزات آشنا می‌شویم.

عکاسی تبلیغاتی از لوازم خانگی
عکاسی تبلیغاتی

چه تجهیزاتی برای عکاسی لوازم خانگی لازم است؟

عکس لوازم خانگی را با ساده‌ترین تجهیزات هم می‌توانید بگیرید اما مسئله اینجا است که این نوع از عکس‌ها به دلیل اینکه بیشتر در فرمت‌های بزرگ مثل بیلیوردها، تابلوها، لایت باکس‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. از این رو برای عکاسی لوازم خانگی کاربرد دوربین، لنز و تجهیزات نورپردازی حرفه‌ای ضروری است در غیر اینصورت عکس‌های شما رزولوشن خوبی نخواهند داشت و مناسب استفاده در اندازه‌های بزرگ نخواهند بود.

حداقل‌های لازم برای این نوع از عکاسی عبارتند از:

 • دوربینی با حداقل کیفیتی مثل دوربین Canon 5D
 • لنزی با فاصله کانونی 24 تا 70 میلیمتر
 • سه پایه
 • تجهیزات لازم برای نورپردازی (حداقل 3 شاخه هد فلاش با قدرتی حدود 400 ژول)
 • سافت باکس یا اکتا باکس برای داشتن نور نرم
 • چادر عکاسی (برای محصولات رفلکس پذیر)
 • رفلکتور و نگهدارنده آن
 • دیوار فومی سفید یا مشکی به منظور جلوگیری از بازتاب نورها

ادیت عکس‌های لوازم خانگی چگونه است؟

این دسته از عکس‌ها را می‌توان با توجه نوعشان (عکس‌های صنعتی یا عکس‌های تبلیغاتی) ادیت و ویرایش کرد. در ویرایش عکس‌های صنعتی باید تنظیم رنگ، نور، کنتراست، شارپنس و حذف سایه‌های اضافی و … را در نظر گرفت و ایرادهای ظاهری را با ابزار مختلف پوشاند. حتی می‌توانید برای جذاب‌تر کردن عکس از افکت‌های مختلفی مثل نوارهای بازتاب نور و … استفاده کنید.

در عکس‌های تبلیغاتی هم به اصلاح رنگ، نور، کنتراست و … نیاز است اما در مرحله‌ی بعد اگر عکس‌ها رئال باشند، باید به نورها و سایه‌های طبیعی محیط اکتفا کرد. اما در صورتی که عکس‌ها سورئال باشند و خلاقیت داشته باشید، می‌توانید با ایجاد فضایی متفاوت و حفظ اصل محصول به جذابیت عکس‌ها بیفزایید.

در آخر باید گفت که عکاسی لوازم خانگی از مهمترین شاخه‌های عکاسی برای تبلیغات هستند و کیفیت عکس در این نوع عکاسی حرف اول را می‌زند. سعی کنید با حفظ کیفیت و طرح ایده‌های منحصر به فرد خود را از دیگر رقبا متمایز کنید و توجه مخاطب‌های بیشتری را به خود جلب کنید.