بسياري از فروشگاه‌ها براي گسترش كسب وكار خود با طراحي سايت وارد دنياي اينترنت مي‌شوند كه به پيشرفت هرچه بيش تر آن كمك به سزايي مي‌كند؛ چرا كه آمار خريدهاي اينترنتي رو به افزايش است. يكي از انواع طراحي سايت، سايت‌هاي فروشگاهي هستند كه به ارائه محصولات و خدمات مختلف مي‌پردازند. موفقیت سایت فروشگاهی در فضاي پررقابت حال حاضر، وابسته به نرخ تبديل بالاي آن است.

منظور از نرخ تبديل، در اصل تبديل بازديد كننده سايت به خريدار است كه عوامل مختلفي در افزايش و كاهش آن تأثيرگذار مي‌باشند. بسياري از ما زماني كه براي خريد اينترنتي وارد يك سايت فروشگاهي مي‌شويم، عوامل متعددي بر تصميم ما به خريد يك محصول تأثير مي‌گذارد؛ براي مثال اينكه سرعت سايت چقدر است يا اينكه چقدر طول ميكشد تا محصول مدنظر را در سايت پيدا كنيم، همه از مواردي است كه بر روي نظرمان مؤثر هستند.

ظاهر سايت هم از جمله عواملي است كه طرح گرافيك و رنگ بندي آن جهت افزايش نرخ تبديل، اهميت دارد. در ادامه به بررسي عوامل موثر بر موفقیت سایت فروشگاهی خواهيم پرداخت.

سايت فروشگاهي

بكارگيري جستجوی پیشرفته

در موفقیت سایت فروشگاهی آيكون جستجوي پيشرفته اهميت بالايي دارد؛ زيرا بسياري از بازدید کنندگان وقتي وارد يك سایت فروشگاهي می‌شوند، ابتدا به سراغ گزينه جستجوي پيشرفته شده و با وارد كردن نام محصول مدنظر، آن را جستجو مي‌كنند.

بكارگيري عکس‌های جذاب و باکیفیت در سایت

در سايت فروشگاهي، عكس محصولات به قدري بايد واضح و باكيفيت باشد، كه براي افرادي كه قصد خريد آنلاين دارند، جذابيت بالايي داشته باشد؛ چرا كه آن‌ها كه امكان مشاهده محصول از نزديك را ندارند.

استفاده از عكس‌هاي جذاب و با كيفيت در طراحي يك سايت فروشگاهي نقش به سزايي در جلب نظر مخاطب و تبديل آنها به خريدار دارا مي‌باشد.

سئوي سايت فروشگاهي

زماني كه يك كاربر در جستجوي محصول مورد نظر خود باشد، ابتدا آن را در گوگل سرچ مي‌كند. بديهي است كه اگر سايت فروشگاهي شما داراي امتياز سئوي بالايي باشد، در صفحه نخست نمايش داده مي‌شود؛ به اين ترتيب وارد سايت شما شده و با انتخاب محصول موردنظر اقدام به خريد خواهد كرد.

بنابراين بهينه سازي و بالا بردن سئو سايت در موتور جستجوي گوگل يكي از فاكتورهاي مؤثر بر موفقيت سايت فروشگاهي مي‌باشد.

محتواي جذاب، مناسب و به روز در سايت فروشگاهي

محتواي سايت نقش بسيار مهمي در بهينه سازي و بالا بردن امتياز سئوي سايت دارا مي‌باشد؛ در نتيجه بايستي به روز و جذاب باشد. يك محتواي خوب سبب مي‌شود كه سايت فروشگاهي شما براي بازديد كننده جذابيت پيدا كرده و احتمال تبديل وي به خريدار را افزايش دهد.

سرعت بالاي سايت

شايد مهمترين فاكتور در موفقيت سايت فروشگاهي ميزان سرعت لود سايت است. سرعت سايت بايد به قدري باشد كه مخاطب با ورود به سايت شما، در كمترين زمان محصول مورد نظر را يافته و اقدام به خريد كند. در صورت پايين بودن سرعت سايت فروشگاهي، كاربر با وود به سايت، خيلي سريع آن  را ترك كرده و اقدام به خريد نمي‌كند.

استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي

از آنجايي كه امروزه بسياري از كاربران، بيشتر از شبكه‌هاي اجتماعي نظير اينستاگرام استفاده مي‌كنند، بكارگيري اين شبكه‌ها نقش بسيار مهمي در جذب مخاطب و تبديل آن به مشتري دارد.

ساده و جذاب بودنه صفحات سايت

صفحات سايت كه به معرفي و ارائه محصولات مي‌پردازد، بايستي ساده و جذاب باشد و اطلاعات يا تبليغات اضافه آن ها را شلوغ نكرده باشد؛ زيرا شلوغي و بيش از حد پر بودن سايت، سبب سردرگمي كاربر خواهد شد.

نكته ديگر، قرار دادن گزينه سبد خريد در جايي مناسب و جلو ديد مخاطبان است؛ چراكه مخاطبان بايد بتوانند، محصولات مدنظر را به راحتي براي خريد انتخاب كنند.

قرار دادن گزينه اطلاعات تماس در سايت

گزينه اطلاعات تماس در هنگام طراحي سايت، ارتباط مشتريان با شما را بسيار راحت مي‌كند؛ به اين ترتيب كاربران با كليك بر روي اين گزينه، مي‌توانند نظرات و پرسش‌هاي خود را با شما مطرح كنند.

با درج آدرس فروشگاه در سايت هم مي‌توانيد ابن امكان را به مخاطبان بدهيد تا به صورت حضوري از فروشگاه شما خريد كنند.

جلب نظر و اعتماد مشتريان

يكي از فاكتورهاي مؤثر بر موفقیت سایت فروشگاهی شما، جلب اعتماد كاربران است. از آنجايي كه امروزه سايت هاي فروشگاهي بسياري وجود دارند، يافتن و اعتماد كردن به هريك از آنها دشوار است.

به اين دليل كه مشتريان قصد دارند تا اطلاعات شخصي خود را در سايت شما وارد كنند، بايستي با انجام اقداماتي تلاش كنيد تا اعتمادسازي كنيد؛ در واقع اين اطمينان را ايجاد كنيد كه شما اطلاعات كاربران را حراست كرده و از هك شدن آنها جلوگيري مي‎كنيد.

دو راه براي جلب اعتماد كاربران يك سايت فروشگاهي وجود دارد كه به شرح زير مي‎باشند:

نماد الكترونيك

نماد الكترونيك از سوي مركز توسعه تجارت الكترونيك ارائه مي‎گردد؛ در نتيجه قرار دادن اين نماد در سايت فروشگاهي شما، اعتبار آن را مشخص كرده و منجر به اعتمادسازي خواهد شد.

امكان پرداخت وجه در محل

يكي از مؤثرترين راه ها براي جلب اعتماد كاربران و موفقیت سایت فروشگاهی فراهم آوردن امكان پرداخت وجه پس از دريافت محصول است؛ به اين ترتيب مخاطبان سايت شما اطمينان بيشتري يافته و نسبت به خريد اقدام خواهد كرد.

سخن پاياني

هدف از راه اندازي يك سايت فروشگاهي، عرضه و فروش محصولات است. فاكتورهاي متعددي بر موفقیت سایت فروشگاهی و افزايش نرخ تبديل آن تأثيرگذار هستند كه ميتوان آن ها را چه در هنگام طراحي سايت و چه پس از آن با اعمال تغييراتي، مدنظر قرار داد.

مديران اينگونه سايت ها با توجه به نواسانات اقتصادي بايد هميشه هوشيار بوده و تغييرات لازم در جهت افزايش نرخ تبديل را اعمال كنند.

جدا از عملكرد خود سايت، بسته به نوع محصولات ميتوان از روش‎هايي مانند پايين آوردن قيمت محصولات نسبت به رقبا، ارائه گارانتي براي محصولات، نماد الكترونيك، نماد ملي ثبت رسانه ديجيتال و … در جهت جلب نظر و اعتماد كاربران استفاده كرد.