در این مقاله از ترافیک مدیا قصد داریم تا قواعد نوشتن متن تبلیغاتی پیامک را بیان کنیم؛ قواعدی که حتماً در دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی کسب و کار خود به آن احتیاج پیدا خواهید کرد. متون تبلیغاتی بر اساس دو رکن محتوایی و نگارشی که هرکدام قاعده و قانون خاص خود را دارد، متناسب با نوع کسب و کار شما بایستی تأثیرگذار باشد تا در مخاطبان احساس نیاز ایجاد کند.

برای مثال اگر صاحب رستوران هستید، می‌توانید متن تبلیغاتی به این شکل بنوسید؛ وقت کافی برای درست کردن غذا نداری؟ منتظر یک تماس شما هستیم تا غذای مورد علاقت رو با یک سوپ داغ براتون ارسال کنیم. چنین متنی حتی اگر قصد سفارش غذا نداشته باشید، احتمالاً شما را ترغیب می‌کند. متن پیامک تبلیغاتی از دو منظر محتوایی و نگارشی بررسی می‌شوند که در ادامه قواعد و اصول هریک را شرح خواهیم داد.

قواعد نگارشی نوشتن متن تبلیغاتی پیامک

قبل از هرچیزی بایستی به نگارش متن تبلیغاتی خود توجه کنید. املای درست کلمات و جمله بندی مناسب از جمله قواعد نگارشی هستند که بایستی در متن تبلیغاتی شما رعایت شود. شما هرچقدر که محتوای جذابی بنویسید، درصورتی که اصول نگارشی را رعایت نکنید، به اندازه کافی تأثیرگذار نخواهید بود. دیگر قواعد نگارشی که بایستی در نوشتن این متن در نظر داشته باشید عبارتند از:

کلمات کلیدی و اثرگذار متن را به نحوی از بقیه متن متمایز کنید

کلمات مهم موجود در متن تبلیغاتی خود را شاخص کنید. برای مثال می‌توانید علامت ستاره * را قبل و بعد از کلمه مدنظر دهید و آن را از بقیه متن جدا کنید.

متن پیامک را تا حد امکان ساده و قابل فهم کنید.

توجه داشته باشید که مخاطبتان در حوزه کسب و کاری شما یک متخصص نیست و مسلماً از خیلی از اصطلاحات پیچیده آن سر در نمی‌آورد. همچنین استفاده از این کلمات تخصصی گیرایی و تأثیرگذاری متن شما را کم می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود که متن تبلیغاتی شما ساده و روان باشد و با یک لحن عامیانه نوشته شود. قابل فهم بودن متن پیامک به تبع آن را اثرگذارتر خواهد کرد.

متن پیامک را کوتاه بنویسید

بر اساس قوانین بازاریابی پیامکی، تعداد کاراکترهای متن تبلیغاتی شما در پیامک بایستی حداکثر 70 کلمه باشد. شاید تصور کنید این تعداد بسیار کم است و نمی‌توانید یک متن تبلیغاتی با این تعداد بنویسید که هم قابل فهم باشد و هم تأثیرگذار. با این حال پیامک به معنای پیام کوتاه است و نوشتن متنی جذاب آن هم به صورت کوتاه خلاقیت شما را به مخاطب اثبات می‌کند.

برای مثال اگر متنی مختصر و کوتاه بنویسید و منظور خود را به مخاطب انتقال دهید و او را هیجان زده کنید، احتمالاً او برای کسب اطلاعات بیشتر با شما تماس خواهد گرفت. این مورد را هم در نظر بگیرید که حتی شما هم در جایگاه یک مخاطب از خواندن پیامک‌های طولانی اجتناب می‌کنید؛ درواقع چنین متن هایی بیشتر کسل کننده هستند تا جذاب.

نوشتن متن تبلیغاتی یک پیامک

قواعد محتوایی نوشتن متن تبلیغاتی پیامک

در قسمت قبلی قوانین نگارشی که بایستی طی آماده سازی متن تبلیغاتی خود به آنها توجه کنید را بررسی کردیم. در ادامه با رعایت موارد فوق، بایستی اصول محتوایی نوشتن متن تبلیغاتی را مدنظر قرار دهید تا موفق به جذب مخاطب شوید.

نوشتن شروعی جذاب برای متن

شروع جذاب یک متن تبلیغاتی می‌تواند مخاطب را ترغیب کند تا انتهای متن را بخواند. در صورت ارسال پیامک به مشتریانی که نام آنها را ذخیره کردیه‌اید، توصیه می‌شود تا از امکان ارسال پیامک کلمه کلیدی استفاده کنید. به این صورت که متن تبلیغاتی خود را با کلمه کلیدی که همان نام افراد است شروع کنید.

به این منظور شما می‌توانید در دفترچه تلفن سامانه پیامکی، نام مشتریان خود را ذخیره کنید؛ یا اینکه از قابلیت ارسال پیامک از طریق فایل اکسل اقدام کنید. این فایل اکسل را که نام و مشخصات مشتریان شما در آن درج شده است را می‌توانید به صورت پیامک گروهی یکباره ارسال کنید یا اینکه اتوماتیک برای هر فرد با درج نام او ارسال کنید.

ایجاد محدودیت‌های زمانی در متن تبلیغاتی

پیشنهاد می‌شود در متن تبلیغاتی خود محدودیت زمانی ایجاد کنید تا کاربر ترغیب شود در اسرع وقت اقدام کند و آن را به زمان بعدی موکول نکنند که بعدها فراموش شود. به علاوه اگر قرار هست تخفیفی هم برای مشتریان وفادار خود در نظر بگیرید، حتماً برای آن بازه زمانی مشخص کنید.

سودمند بودن محتوای پیامک

درصورتی که محتوای پیامک ارسالی شما صرفاً تبلیغاتی باشد، شاید مخاطبانتان اینطور تصور کنند که شما قصد سوءاستفاده دارید. در مقابل اگر مخاطب شما احساس کند که محتوای ارسالی شما برای وی مفید است، دیدگاه تبلیغاتی به آن نخواهد داشت و حتی ممکن است آن را برای دوستان خود هم ارسال کند.

برای مثال یک امتیاز ویژه برای مخاطبان خود در پیام قرار دهید تا از کنار آن به راحتی عبور نکند. پیامک‌هایی که با نشان دادن آن به صاحب فروشگاه یا رستوران می توان تخفیف دریافت کرد از جمله این موارد هستند. همچنین بایستی زمان ارسال پیامک را متناسب با نوع کسب و کارتان در نظر بگیرد. مثلاً ساعات نهار یا شام برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی تایم مناسبی است.

سخن پایانی

درست است که امروزه با روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند و دسترسی راحت به اینترنت، راه‌های مختلفی برای بازاریابی موجود است؛ از تلگرام گرفته تا اینستاگرام و یوتیوب. با این حال طبق آمار ارسال پیامک تأثیرگذاری بیشتری رو مخاطبان دارد.

با رعایت قواعد نوشتن متن تبلیغاتی پیامک که در بالا به آن اشاره کردیم، شما 90 درصد از راه موفقیت را طی خواهید کرد. کافیست با چاشنی خلاقیت خود مخاطبان را مجذوب کنید و به نحوی او را موجاب کنید تا اقدام کند. در آخر دو نکته مهم را یادآوری می‌شویم؛ اول توجه به زمانبندی ارسال پیامک است؛ برای مثال پیامک‌هایی که در ساعات شب یا استراحت مخاطبان ارسال می‌شود، مسلماً نتیجه بخش نیستند. دوم انتخاب درست مخاطبان هدف است. درواقع ارسال پیامک به تفکیک سن، جنس و منطقه تأثیرگذاری بیشتری دارد.