عکاسی این روزها با اهداف مختلف تجاری، صنعتی و تبلیغاتی انجام می‌شود؛ با این حال یکی از تجهیزات اساسی به این منظور لنز مناسب دوربین عکاسی است. لنزها در ارتقای کیفیت عکاسی از محصول نقش به سزایی دارد و از نظر امکانات و کیفیت در رده‌های مختلفی موجود هستند. برخی لنزها دارای کاربردهای متنوعی هستند و می‌توانند تمامی نیازهای عکاسان حرفه‌ای را برآورده کنند؛ در مقابل برخی لنزها تنها برای عکاسی از سوژه‌های محدودی مناسب هستند.

اگر می‌خواهید به طور حرفه‌ای وارد پروسه عکاسی شوید بایستی در قدم اول دوربین و سپس لنز مناسب دوربین عکاسی را انتخاب کنید؛ به این ترتیب با گردآوری سایر تجهیزات لازم برای عکاسی مانند نورپردازی و … می‌توانید انتظار بهترین نتیجه را داشته باشید.

انتخاب بهترین لنز برای دوربین عکاسی

همانطور که در مقدمه مقاله به آن اشاره کردیم، لنزها بر اساس تخصص عکاسان دارای کیفیت و کاربردهای مختلفی هستند. درواقع می‌توان گفت یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب لنز عکاسی، شاخه عکاسی است و عکاسان بایستی با توجه به سوژه و کیفیتی که نیاز دارند انتخاب کنند.

برای مثال برای عکاسی محصولات مانند جواهرات نیاز به لنز ماکرو هست؛ به تبع سوژه های مختلف با ابعاد متفاوت نیاز به لنزهای مختلفی دارند. فاکتورهای مهم در انتخاب لنز مناسب دوربین عکاسی به شرح زیر هستند:

فاصله کانونی لنز

بسته به هدفی که از تولید محتوا تصویری یا عکاسی دارید؛ حال صنعتی یا تبلیغاتی، بهترین لنز عکاسی لنزی است که امکان تغییر فاصله کانونی آن وجود دارد. به چنین لنزی لنز زوم گفته می‌شود. فاصله کانونی روی ثبت صحیح پرسپکتیو سوژه‌ها اثرات زیادی دارد و یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب لنزهای عکاسی محسوب می‌شود.

لنز زوم با حفظ فاصله ثابت دوربین، سوژه را بزرگتر یا کوچکتر می‌کند و در داخل کادر قرار می‌دهد؛ این مسئله برروی پرسپکتیو سوژه هم اثرات مثبت زیادی دارد. از آنجایی که سوژه عکاسی به ویژه در شاخه صنعتی دارای ابعاد مختلفی است، بایستی لنزی انتخاب کنید که امکان تغییر فاصله کانونی آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید:  7 اشتباه عجیب در شبکه‌های اجتماعی

کیفیت لنز

کیفیت لنزها میزان وضوح جزئیات سوژه و شارپنس آن را مشخص می‌کند؛ از این جهت هرچه کیفیت لنزها بالاتر باشد، شارپنس و وضوح تصویر بیشتر خواهد بود و جزئیات بیشتری را می‌توان در عکس مشاهده کرد. باکیفیت‌ترین لنزها، لنزهای شارپ هستند که در آنها عدسی با کیفیت زیاد و فناوری نانو به کار رفته است؛ این لنزها قیمت بالایی دارند.

انتخاب لنز مناسب دوربین عکاسی

دیافراگم لنزها

دیگر فاکتور مهم در انتخاب لنز مناسب دوربین عکاسی دیافراگم است. به گفته سایت Dpreview لنزهایی که دیافراگم های آنها در محدود 8 تا 11 قرار داشته باشد، شارپنس و وضوح بسیار خوبی دارند.

با این حال برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی جذاب برخی مواقع نیاز است با کم کردن عمق میدان سوژه را در مرکزیت تصویر قرار دهیم.

لنزهایی که دیافراگم های باز دارند، مانند ۲/۸، ۱/۸ یا ۱/۴ کمک می‌کنند تا محدوده فوکوس بطور کامل با وضوح بالا ثبت شود و بقیه نقاط به صورت محو در عکس باشند. چنین لنزهایی با این محدود دیافراگم نمونه‌های محدودی در بازار دارند. این لنزها بیشتر در عکاسی پرتره و عکاسی مواد غذایی کاربرد دارند.

معرفی انواع لنزهای عکاسی

در ادامه انواع لنزها و موارد استفاده آنها برای شاخه های مختلف عکاسی را مطرح خواهیم کرد که می‌تواند در یک انتخاب خوب به شما کمک زیادی کند.

لنزهای پرایم

لنزهای پرایم دارای فاصله کانونی ثابت هستند و دارای بیش‌ترین کیفیت در میان انواع لنزها هستند. این لنزها که با نام فیکس هم شناخته می‌شوند، برای عکاسی از محصولات با سایزهای مختلف اصلاً مناسب نیستند؛ به طوری که مجبور هستنید فاصله دوربین و سه پایه را از سوژه کم و زیاد کنید.

انواع لنز دوربین عکاسی

لنزهای واید

اگر بخواهید از بخش‌های مختلف یک واحد تولیدی عکس بگیرید، بایستی از لنزهای واید استفاده کنید. لنزهای واید کانن 16-35 میلیمتر یا نیکون 14-24 میلیمتر برای این منظور انتخاب مناسبی است. زاویه عریض لنزهای نامبرده کمک می‌کند تا بخش‌های بزرگتری از سوژه را تصویربرداری کرد و با قابلیت زوم کردن موارد اضافه را از کادر حذف کرد.

بیشتر بخوانید:  بازاریابی اینترنتی یا بازاریابی آنلاین چیست؟

با این حال این زاویه عریض مشکلاتی هم دارد؛ خطوط عمودی یا افقی در عکس کاملاً صاف ثبت نخواهند شد. البته این مشکل را می‌توان با ابزارهای ادیت عکس برطرف کرد.

لنزهای تله یا زوم

این لنزها فاصله کانونی بلندی دارند. هر دو برند کانن و نیکون، لنزهای ۲۰۰-۷۰ با دیافراگم ۲/۸ دارند که برای عکاسی صنعتی با عمق میدان کم مناسب هستند. لنزهای تله با دیافراگم های باز برای عکسهای خلاق انتخاب خوبی هستند. می‌توان لنز ۲۰۰-۷۰ با دیافراگم ۲/۸ را یکی از بهترین لنزهای عکاسی صنعتی با کیفیت می‌توان معرفی کرد.

لنزهای فیش آی

این لنزها همانطور که از نامشان مشخص است مانند چشم ماهی زاویه 180 درجه دارند. این لنزها اعوجاج زیادی دارند و تصاویر ثبت شده آنها حالت کروی هستند. با کمک این لنزها می‌توان عکس‌هایی خلاقانه در مقیاس بزرگ تهیه کرد.

لنزهای تیلت شیفت

این لنزها برای عکاسی معماری انتخاب مناسبی هستند. این لنزها هم با مشکل اعوجاج و خطای پرسپکتیو مواجه هستند که با عدسی‌های خاص و ساختار فیزیکی آن برطرف می‌شود.

نسخه‌های مختلفی از این لنزها در برندهای کانن و نیکون موجود است که از جمله آنها می‌توان به لنز کانن Tilt/Shift TS-E 17mm و لنز نیکون mm19 Tilt/Shift ED اشاره کرد.

لنزهای ماکرو

برای عکاسی از سوژه‌های ریز نیاز به لنزهای ماکرو با کیفیت خوب است. این لنزها کمک می‌کنند تا از از سوژه های کوچک عکس‌های بزرگ و واقعی تهیه کنید.

از جمله لنزهای ماکرو با کیفیت و مناسب در برند کانن ۱۰۰ mm f/2.8L Macro  و برای برند نیکون Micro 105mm f/2.8G  را می‌توان نام برد.