واژه همیشه سبز را شاید تاکنون در وصف درختان کاج و سرو شنیده باشید که در طول فصول مختلف برگ های آنها همواره سبز است. اما امروز در این مقاله قصد داریم محتوای همیشه سبز را معرفی کنیم که آثار آن به شکل همیشگی برای وبسایت شما ترافیک ورودی دریافت می‌کند.

این نوع محتوا جامع و کامل است و همیشه مخاطبانی دارد که برای یادگیری به سراغش بروند. چنین محتوایی قدیمی نمی‌شوند و برای مدت طولانی جذاب و ارزشمند باقی می‌ماند. با ما همراه باشید تا دلایل اهمیت و اصول نگارش مقالات همیشه سبز را با شما در میان بگذاریم.

محتوای همیشه سبز چیست؟

همانطور که درختان همیشه سبز برگ هایشان هیچ گاه زرد نمی‌شود و نماد جاودانگی به حساب می‌آید، مقالات همیشه سبز هم همین ویژگی را دارند. یعنی هیچ گاه قدیمی نمی‌شوند و در هر زمان مخاطب خاص خودشان را دارند. این محتوای متنی این قابلیت را دارد که تا ماه‌ها یا حتی سال‌ها به سئو و ترافیک ورودی وبسایت شما کمک کند.

مقالات همیشه سبز موضوعی دارند که برای برای مردم هیچ وقت قدیمی نمی‌شود و مرجعی است که همیشه به سراغ آن می‌روند. از جمله این موضوعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش پخت انواع غذا، کیک و دسر
  • مسائل روانشناسی
  • راه های کاهش وزن
  • مراقبت از حیوانات خانگی
  • روش‌های افزایش درآمد
  • راه‌های بهینه سازی وبسایت

مقالات با چنین موضوعاتی همیشه در اینترنت جستجو می‌شوند. از این جهت دیجیتال مارکترها تولید این محتواهای همیشه سبز را در دستور کار قرار می‌دهند تا همیشه ترافیک ارگانیک برای وبسایتشان داشته باشند.

از طرف دیگر محتواهایی هستند که تنها در برهه خاصی مخاطب دارند و پس از آن جستجو نمی‌شوند؛ برای مثال ترندهای پاییز 2021، روش های درمان کرونا و … از جمله موضوعاتی هستند که تنها برای دوره زمانی کوتاهی جستجو می‌شوند.

محتوای همیشه سبز چیست؟

دلایل اهمیت مقالات همیشه سبز

بازاریاب‌ها به دلیل اهمیت زیاد مقالات همیشه سبز سعی می‌کنند تا با بررسی موضوعات مختلف، محتوایی تولید کنند که همیشه مخاطب داشته باشد و به عنوان مرجعی جامع و کامل استفاده شود. اینگونه محتواها از دو جهت برای وبسایت شما حائز اهمیت هستند:

افزایش رتبه سایت

از آنجایی که طبق آمار 75 درصد از مخاطبان اینترنت تنها به صفحه نخست نتایج جستجو اکتفا می‌کنند، قرار گرفتن وبسایت در این فهرست تنها راه برای دیده شدن است. محتوای همیشه سبز امتیاز E-A-T را افزایش می‌دهد که نقش مهمی در افزایش رتبه سایت و قرار گرفتن در صفحه اول نتایج جستجو را دارد. امتیاز E-A-T برگرفته از سه کلمه تخصص (Expertise)، اعتبار (Authoritativeness)  و قابل اطمینان بودن  (Trustworthiness)است که همگی برای موتورهای جستجو اهمیت زیادی دارند.

بیشتر بخوانید:  تأثیر URL بر سئو سایت

نکته: توجه داشته باشد که تولید محتوای همیشه سبز به تنهایی این هدف را محقق نمی‌کند؛ بلکه این کیفیت محتوا و جامع و کامل بودن آن است که اهمیت زیادی در این راستا دارد. برای مثال محتوایی با موضوع روانشناسی که کاملاً سطحی و معمولی نوشته شده باشد، کمکی به ارتقای رتبه سایت شما نخواهد کرد. مقاله همیشه سبز موفق مقاله‌ای جامع، کامل و مفید است.

افزایش ترافیک ارگانیک وبسایت

منظور از ترافیک ارگانیک، کاربرانی است که با جستجوی کلمه کلیدی، وارد وبسایت شما می‌شوند. یکی دیگر از فواید مقاله همیشه سبز باکیفیت این است که ترافیک ارگانیک وبسایت را افزایش می‌دهد و همین موضوع تجربه کاربری را ارتقا می‌بخشد.

نحوه نگارش محتوای همیشه سبز

همانطور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، مقالات همیشه سبز همیشه مخاطب دارند و و به عنوان مرجعی جامع و کامل مطالعه می‌شوند. حال سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان چنین محتوای با ارزشی برای وبسایتمان تولید کنیم؛ در ادامه اصول نگارش این محتوا را بیان خواهیم کرد:

انتخاب موضوع مناسب

انتخاب موضوع مناسب که منجر به خلق یک محتوای همیشه سبز می‌شود، قدم اول است. به این منظور می‌توانید از ابزارهای تحلیلی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. همچنین بایستی بین موضوعات همیشه سبز با موضوعات ترند روز تفاوت قائل شوید. محتواهای ترند روز در ساعات و روزهای اولیه مخاطبان زیادی دارند اما بعد از چند روز از تب و تاب می‌افتند و آمار بازدید آنها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر محتواهای همیشه سبز موضوعاتی دارند که همیشه در اینترنت جستجو می‌شوند و به طور دائمی برای سایت شما ترافیک ورودی دریافت می‌کنند.

انتخاب کلمه کلیدی مناسب

سعی کنید برای محتوای همیشه سبزتان انتخاب کلمه کلیدی مناسب و باارزش از نظر سئو را در الویت قرار دهید. به این منظور می‌توانید از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی استفاده کنید؛ یا این که در گوگل سرچ کنید و از بخش  Related searches کلمه کلیدی پرمخاطب انتخاب کنید.

اصول نوشتن محتوای همیشه سبز

صرف نظر کردن از رویدادها و اتفاقات خاص

برای نگارش مقاله همیشه سبز به سراغ موضوعات و ترندهای روز نروید؛ زیرا چنین موضوعاتی تاریخ انقضا دارند و پس از گذشت مدت زمانی خاص مخاطبانشان به شدت کاهش پیدا می‌کنند. بری مثال موضوع ترندهای پاییز 1400 تنها در این فصل مخاطب دارد.

بیشتر بخوانید:  تیزرهای تبلیغاتی قوی‌ترین ابزار تبلیغات و بازاریابی

استفاده نکردن از تاریخ در عنوان محتوا

سعی کنید از تاریخ در عنوان مقاله خود استفاده نکنید و اگر مجبور به این کار بودید آن را آپدیت کنید. برای مثال عنوان روش‌های کسب درآمد در سال 2021 را به روش‌های کسب درآمد در سال 2022 تغییر دهید. استفاده از تاریخ‌های قدیمی در عنوان مقاله مخاطبی را جذب نمی‌کند.

تولید محتوای آموزشی جامع و کامل

کاربران همیشه به دنبال محتوای آموزشی جامع و کامل هستند و می‌خواهند پاسخ تمام سؤال‌هایشان را در آن پیدا کنند. همچنین چنین محتوای آموزشی نشان دهنده علم و آگاهی شما خواهد بود؛ این مسئله موجب اعتمادسازی بیشتر میان برند شما و کاربران خواهد شد. چنین محتوایی به عنوان منبعی مطمئن همیشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگارش برای مبتدی‌ها

معمولاً مخاطبان مبتدی هستند که در اینترنت به دنبال محتوای آموزشی هستند. از این جهت سعی داشته باشید محتوای آموزشی خود را در دانش مخاطبان مبتدی بنویسید و واژه‌های بسیار تخصصی در آن بکار نبرید.

به روزرسانی دائم محتوا

محتوای همیشه سبز برای حفظ رتبه خود در گوگل، نیاز دارد که دائما به روز رسانی شود. برای بروزرسانی بایستی موارد زیر را در محتوای خود تغییر دهید:

  • اطلاعات بیشتری را به آن اضافه کنید.
  • تصاویر را عوض کرده یا تصاویر جدیدی را به آن اضافه کنید.
  • جزئیات تاریخ ‌گذشته را از آن حذف کنید.
  • جمله‌بندی محتوایتان را بهبود بخشیده و از عبارات جدیدی در استفاده کنید.

2 راهکار برای حفظ رتبه محتوای همیشه سبز

تا اینجای مقاله با نحوه نگارش مقاله همیشه سبز و اصول قرار گرفتن آن در صفحه نخست نتایج جستجو آشنا شدید. گام مهم بعدی ماندن در این صفحه است. چند راهکار اصلی برای حفظ رتبه وجود دارد:

محتوای خود را دائماً به روزسانی و پرموت کنید تا اطمینان بیابید که کاربران همیشه در صفحه نخست آن را پیدا می‌کنند.

محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی مختلف به اشتراک بگذارید و با هشتگ‌های مختلف کاربران را به سوی آن جذب کنید.

لینک صفحه محتوای همیشه سبزتان را در سایر صفحات وبسایت قرار دهید و کاربران را به سوی آن هدایت کنید.