اینستاگرام هر از چند گاهی با آپدیت‌های جدید خود که از الگوریتم‌های خاصی پیروی می‌کند، تغییراتی در اطلاعات دریافتی کاربران ایجاد می‌کند. بر اساس یکی از این الگوریتم‌های جدید اینستاگرام، شما می‌توانید لایک‌های پست‌های خود را مخفی کنید. یعنی به جای مشاهده عدد خاصی زیر یک پست، نام چند کاربر و سایرین  and others را خواهید دید. اینکه مخفی کردن لایک‌ در اینستاگرام چگونه انجام می‌شود؟ و آیا این کار تأثیری بر عملکرد شما دارد یا خیر؟ شاید سؤالاتی باشد که در خصوص این ویژگی اینستاگرام برایتان مطرح شود؛ به خصوص برای کاربران ایرانی که از این شبکه کسب درآمد می‌کنند.

چگونه تعداد لایک‌ها را در اینستاگرام مخفی کنیم؟

طبق آپدیت جدید اینستاگرام، شما می‌توانید تعداد لایک‌هایی که در زیر پست‌های شما نمایش داده می‌شود را مخفی کنید. به این ترتیب به جای مشاهده تعداد، اسامی چند کاربر و سایرین را مشاهده خواهید کرد. برای اینکه این ویژگی به صورت دائمی در پیج اینستاگرام شما اعمال شود، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

  • با ورود به پروفایل خود، روی گزینه سه خط گوشه راست بالای تصویر بزنید و گزینه setting را انتخاب کنید.
  • در ادامه با انتخاب گزینه Perivacy، به قسمت Posts بروید.
  • در قسمت بالای Posts گزینه ای با عنوان را مشاهده خواهید کرد. کلید آن را به حالت روشن تغییر دهید تا به رنگ آبی درآید. به این ترتیب هربار که پستی منتشر می‌کنید، تعداد لایک‌های شما مخفی خواهد ماند.

حال اگر می‌خواهید قبل از انتشار پست خاصی این حالت را فعال کنید، پیش از انتشار، روی گزینه تنظیمات پیشرفته Advanced Settings در پایین صفحه بزنید تا نمایش تعداد لایک‌ها را مخفی کنید. اگر هم بخواهید بعد از انتشار پست این قابلیت را فعال کنید، می‌توانید روی سه نقطه گوشه راست تصویر خود بزنید و گزینه Hide like count  را انتخاب نمایید.

چرا امکان مخفی کردن لایک‌ها در اینستاگرام فراهم شده است؟

می‌توان گفت هدف اینستاگرام از اضافه کردن ویژگی مخفی کردن لایک‌ها این است که بررسی کند آیا استقبال از این شبکه کم خواهد شد یا زیاد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، برای بسیاری از کاربران به ویژه در سنین نوجوانی تعداد فالوورها، لایک‌ها و کامنت ها اهمیت زیادی دارد؛ به طوری که سعی می‌کنند بهترین عکس خود را پست کنند و همه عیوب و نواقص موجود در آن را اصلاح کنند؛ درواقع با خودسانسوری تلاش می‌کنند، تا بازخورد خلاف انتظارشان مواجه نشوند. برای نوجوانان به ویژه این مسئله خیلی اهمیت دارد و لایک‌های کم برای آنها بسیار آزاردهنده است.

بیشتر بخوانید:  چگونگي سئو تصویر و بهینه سازی عکس‌ها

اینستاگرام با بررسی بازخورد کاربران چندین کشور نسبت به این قابلیت جدید، بیان داشته که مخفی کردن لایک‌ها در اینستاگرام می‌تواند برای بسیاری مفید باشد و مانع از ایجاد احساس آزاردهنده کم بودن لایک‌ها و بازخوردهای منفی شود.

مراحل مخفی کردن لایک

آیا این ویژگی جدید اینستاگرام بر عملکرد شما تأثیرگذار است؟

قابلیت مخفی کردن لایک‌ها در اینستاگرام، بر کلیت عملکرد شما یا بهتر بگوییم دیده شدن شما در این پلتفورم تأثیری ندارد. درواقع اگر شما این قابلیت را در صفحه خود فعال کنید، اینستاگرام همچنان لایک‌های شما را پیگیری می‌کند و با استفاده از این سیگنال ها پیج‌ها را رده بندی می‌کند.

برای پیج‌های کاری که تلاش می‌کنند پست‌هایشان در اکسپلور اینستاگرام به نمایش درآید و به این ترتیب جذب مخاطب داشته باشند، این مسئله شاید در نگاه اول نگران کننده برسد؛ اما اینطور نیست. درواقع با این که لایک‌ها مخفی است، ولی اگر مخاطی شما را فالو نکرده باشد، به واسطه لایک فالوور مشترکتان می‌تواند پست شما را در اکسپلور مشاهده کند.

در مجموع الگوریتم اینستاگرام بر اساس ارزش و کیفیت محتواها چه در استوری و چه در پست و اکسپلور تصمیم می‌گیرد که کدامیک را بررسی کند و بر اساس تعداد لایک‌ها و بازخورد کاربران آنها را رده بندی می‌کند. این مسئله حتی زمانی که شما لایک‌ها مخفی کنید، انجام می‌شود؛ چرا که تعداد لایک‌ها و تعامل کاربران برای اینستاگرام قابل ردیابی است.

مخفی کردن تعداد لایک‌ها یکی از قابلیت‌های جدید اینستاگرام برای کمک به سلامت عاطفی و روانی کاربران است. به طوری که اگر کاربری احساس کند تعداد لایک‌ها بر عملکرد او در این شبکه تأثیر دارد یا موجب وسواس او در انتشار محتوای خاصی شود، می‌تواند لایک‌های خود را مخفی کند. به این ترتیب اگر این تغییر تأثیر مثبتی بر عملکرد وی داشت، این روند را ادامه دهد.

بیشتر بخوانید:  پرفورمنس مارکتینگ در عصر جدید

 

تأثیر مخفی کردن لایک‌ها بر پیج‌های تجاری

در مورد پیج‌های کاری یا تجاری، این مخفی کردن لایک‌ها مفید و منطقی نخواهد بود؛ زیرا این تعداد لایک‌ها به پیج ارزش اجتماعی می‌بخشد. زمانی که کاربری برای نخستین بار یک پیچ تجاری را فالو می‌کند، بلافاصله به سراغ پست ها می‌رود تا تعداد لایک‌ها و بازخوردهای فالوورهای آن را بسنجد. بر این اساس بزرگی و اعتبار آن پیج برایش محرز می‌شود و به آن اعتماد خواهد کرد.

با این حال توجه داشته باشید که محتوای باکیفیت و مطابق سلیقه کاربران، زیباشناسی پایدار و تعامل خوب رمز موفقیت یک پیج تجاری در درجه اول است. درواقع نظرات و کامنت‌های کاربران بیش از تعداد لایک‌ها اهمیت دارد.

تأثیر مخفی کردن لایک بر عملکرد پیج ها

نحوه تجزیه و تحلیل پیجی که لایک‌های خود را مخفی کرده است؟

شما با کمک دو راهکار، می‌توانید پیج‌های اینستاگرامی را تجزیه و تحلیل کنید. حتی اگر پیجی تعداد لایک‌های خود را مخفی کرده باشد، شما با کمک این دو روش می‌توانید ریز اطلاعات و تعامل کاربران با آن را بررسی کنید. این مسئله برای اعتبارسنجی پیج های اینستاگرامی اهمیت زیادی دارد.

اولین  راهکار insights در اینستاگرام است. با این روش ریز اطلاعات حتی پیج‌هایی که شما را فالو نکرده‌اند را می‌توانید کسب کنید. با کمک اینسایت مجموعه‌ای از پست‌ها به شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید آنها را بر اساس تعداد لایک‌ها، نظرات و میزان دسترسی فیلتر کنید.

دومین راهکار استفاده از برنامه Hootsuite  است که بسیار تخصصی‌تر از اینستاگرام لایک‌ها را بررسی می‌کند؛ به طوری که به نام هشدار لایک شناخته می‌شود. با استفاده از این برنامه شما می‌توانید بهترین زمان برای انتشار پست‌های خود را بیابید تا بیشترین تعداد لایک را دریافت کنید.

به طورکلی مخفی کردن لایک‌ در اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بیشتر بر رو هشتگ گذاری، کلمات کلیدی و البته کامنت ها پیج خود را به بهترین شکل مدیریت کنید. بسته به عملکرد و نوع پیج شما این قابلیت می‌تواند برای شما مفید باشد یا خیر. همانطور که در این مقاله به آن اشاره شد، مخفی کردن لایک‌ها شاید برای اعتبار سنجی پیج‌های تجاری و تبلیغات در اینستاگرام تأثیرگذار باشد.