كسب رتبه بالاي سئو و قرار گرفتن در صفحه نخست گوگل موفقيتي است كه به آساني به دست نمي‌آيد. اين تصور كه ميتوان در كوتاهترين زمان ممكن رتبه سئوي سايت بالايي كسب كرد كاملا اشتباه است؛ چرا كه كوتاه كردن مدت زمان لازم جهت سئوي سايت تلاش و برنامه ريزي بسياري مي‌طلبد.

سئو يك مقصد نيست كه با رسيدن به آن طي زماني مشخص، ديگر نيازي به آن وجود نداشته باشد و درواقع يك نوع سرمايه گذاراي براي وب سايت جهت پيشرفت كسب و كار د دنياي اينترنت محسوب مي‌شود.

چه مدت زماني برای سئو سایت لازم است؟

همانطور كه پيش‌تر به آن اشاره كرديم سئوي سايت نياز به توجه، زمان و البته برنامه‌ريزي بسيار دارد تا نتيجه مدنظر به دست آيد؛ به عبارتي بايستي با اهتمام فراوان در جهت تثبيت نتايج به دست آمده و ارتقاي آن تلاش نمود.

در پاسخ به اين سؤال كه چقدر زمان نياز است تا بتوانيم سايت خود را در صفحه نخست گوگل مشاهده كنيم، بايد بگوييم كه اين امر متأثر از عوامل مختلف ميتواند از چند ماه تا يك سال به طول بيانجامد.

قدرت سايت، مهارت، راه‌هاي بهينه سازي بكار رفته، ميزان رقابت در كسب و كار، ميزان بودجه و … مي‌توانند از جمله فاكتورهايي باشند كه مدت زمان رسيدن به رتبه بالاي سئو را تحت تأثير قرار دهند؛ لذا ممكن است كه يك سايت ظرف مدت زمان يك ماه و سايت ديگر طي مدت زمان 6 ماه به نتيجه مطلوب دست پيدا كند.

توجه داشته باشيد كه عجله براي رسيدن به صفحه اول گوگل، نه تنها سودي نخواهد داشت، بلكه جريمه‌هايي از سوي گوگل براي سايت شما را در پي خواهد داشت. گوگل با بهره‌گيري از الگوريتم‌هاي پيشرفته خود، سايت‌هايي كه در ظرف مدت زمان بسيار كوتاهي به صفحه اول رسيده‌اند را به دقت ارزيابي كرده و  اگر به اين نتيجه برسد كه تقلبي صورت گرفته، سايت مدنظر را جريمه خواهد كرد.

به اين ترتيب پيشنهاد مي‌شود از روش‌هاي طولاني مدت اما نتيجه گرا در بهينه سازي و ارتقاي رتبه سئوي سايت خود استفاده كنيد تا پس از رسيدن به نتيجه مدنظر، پايدار باقي بمانند.

عوامل مؤثر بر سئو

سن وب سايت و ميزان اعتبار آن

يكي از فاكتورهاي مؤثر در مدت زمان لازم جهت سئوي سايت سن وب سايت است. دامنه هاي قديمي تر، طبق تحقيقات صورت گرفته، داراي قدرت بيشتري در جذب تأثيرات سئو هستند؛ اين امر بيش تر از بك لينك سازي و اعتبار سايت‌هاي قديمي منشأ مي‌گيرد.

از آنجايي كه سايت هاي جديد بك لينكي ندارد، رقابت دشواري با سايت‌هاي قديمي در يك حوزه كسب و كار خواهند داشت؛ به عبارتي هرچه تعداد بك لينك‌ها بيشتر باشد، به همان نسبت اعتماد كاربران افزايش يافته و اعتبار سايت بالاتر خواهد رفت.

اشتباهي كه برخي سايت‌هاي تازه تأسيس مرتكب مي‌شود اين است كه جهت ارتقاي اعتبار سايت خود، اقدام به خريد بك لينك مي‌كنند؛ اين اقدام كه به منزله فريب گوگل تلقي مي‌شود، به ضرر سايت آنها تمام خواهد شد.

ساخت بك لينك و كسب اعتبار براي سايت، پروسه‌اي زمانبر است و تلاش زيادي مي‌طلبد. با بالا رفتن سن سايت، همگام با افزايش محتوا، لينك سازي داخلي افزايش يافته و به همان ميزان به ترتيب سئوي سايت ارتقا خواهد يافت.

بر طرف كردن مشكلات داخلي سايت

حل مشكلات داخلي سايت به ويژه مشكلات مربوط به هاست مانند بهینه سازی‌های نامعتبر، خطاهای 404، ریدایرکت‌های 301 ميتواند ظرف مدت زمان كوتاهي رتبه سئوي سايت را بالا ببرد.

از جمله ديگر مشكلات داخلي سايت مي توان به فایل‌های مربوط به نقشه سایت،  web.config و … اشاره كرد كه با رفع آن ها ميتوان مدت زمان ارتقاي سئوي سايت را كاهش داد.

به طور مثال در صورت به روز كردن چند لينك در نقشه سايت، ميتوان در عرض يك هفته رتبه سئوي سايت را بالا برد؛ در صورت تعداد زياد لينك ها، اين پروسه مدت زمان بيشتري طول خواهد كشيد.

طراحي سايت بر مبناي استانداردهاي سئو

فاكتور تأثيرگذار بر سئوي سايت و ميزان ترافيك ورودي آن، طراحي سايت و ساختار URL و انتخاب سيستم مديريت محتوايي مناسب، آن هم منطبق بر استانداردهاي سئو است.

واكنش گرا بودن سايت و مناسب بودن طراحي آن هم براي موبايل و هم براي دسكتاپ اهميت بالايي براي ارتقاي رتبه سئوي سايت خواهد داشت. از سوي ديگر مواردي چون فايل‌هاي جاوا اسکریپت و CSS هم مهم هستند كه بايد داراي حجم كم بوده و تا جاي ممكن از منابع داخلي برداشته شده باشند.

آناليز سايت رقبا و جستجوي كلمات كليدي

تجزيه و تحليل سايت رقبا و بررسي نقاط ضعف و قدرت آنها، در حوزه كسب و كار شما، اهميت فراواني دارد.

جستوي كلمات كليدي نيز اگرچه زمانبر است اما در موفقيت پروژه شما تأثيرگذار است؛ لازم به ذكر است كه هرچه كلمات كليدي انتخابي سخت تر باشد، زمان بيشتري مورد نياز خواهد بود.

توجه به استراتژي محتوايي

بازاريابي محتوايي طبق تحقيقات صورت گرفته دست كم 8 درصد بر ارتقاي سئوي سايت تأثير دارد. توليد محتواي با كيفيت و مرتبط، اگرچه زمان زيادي لازم دارد، اما نقش بسيار مهمي در رقابت با ديگر سايت ها و بالا بردن رتبه سئوي سايت شما خواهد داشت.

كسب رتبه بالاي سئوي سايت بدون در اختيار داشتن محتواي مناسب و با كيفيت، امكان‌پذير نخواهد بود.

دقت به سئوي داخلي و خارجي

تلاش در جهت كسب نتايج مطلوب در زميه سئوي داخلي و خارجي نقش به سزايي در كاهش زمان سئوي سايت خواهد داشت. توجه به المان‌هاي سئوي داخلي نظير متا تگ ها، متاي توضيحات، هدر، انكرتكست ها، عنوان صفحات و … و ويرايش و تصحيح آن ها مي توان در مدت زمان كوتاه تري رتبه سئوي سايت را افزايش داد.

سئوي خارجي كه مستلزم ساخت بك لينك در سايت هاي خارجي است، با استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي، پست مهمان، كامنت در وبلاگ هاي مشابه و … بهبود خواهد يافت.

لينك سازي

لينك سازي بر اساس الگوريتم‌هاي گوگل اهميت بالايي در پروسه سئوي سايت دارد؛ تنها بايد توجه شود كه به صورت طبيعي و استاندارد ساخته شود؛ زيرا در صورت زياده روي در ساخت لينك، با جريمه گوگل مواجه خواهيد شد.

توليد محتواي با كيفيت و لينك دهي مناسب به آن و اشتراك گذاري صفحات منتخب سايت در شبكه‌هاي اجتماعي نظير ايستاگرام، با بالا بردت ترافيك ورودي، سئوي سايت را ارتقا مي‌بخشد.